δοχειο αδρανειας

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152017 από nabalm
δοχειο αδρανειας δημιουργήθηκε από nabalm
καλησπερα σας

εχω μια αποριες και ενδοιασμους.εχω ενα λεβητα πελλετ fuzzy logic 50αρι με 240-270τμ με θερμιδες 44000-45000kcal

αξειζει να βαλω δοχειο αδρανειας???
(εχω ακουσει οτι με το δοχεια αδρανεια σου κραταει καποια στιγμη ζεστη θερμοκρασια χωρις να βαλεις πελλετ για πχ στις 12 το βραδυ το λεβητα σβηνει και παει αυτοματα το δοχειο αδρανειας και κραταει περιπου 4 ωρες ζεστη)

αναρωτιεμαι απο οτι παιζει ρολο οι περισσοτερες ωρες ζεστη απο το δοχειο αδρανειας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152024 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα δοχειο αδρανειας
Εχει καψει το πελετ νωριτερα για να ζεσταθει το δοχειο αδρανειας,για αυτο εχεις ζεστη με σβησμενο λεβητα.Οι λεβητες πελετ δεν χρειαζονται δοχειο αδρανειας διοτι εχουν την δυνατοτητα να αυξομειωνουν την ενταση τους η ακομα και να αναβοσβηνουν οποτε εχεις συνεχομενη θερμανση σε αντιθεση με τους ξυλολεβητες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152025 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα δοχειο αδρανειας
Καλό είναι το δοχείο για τον συγκεκριμένο λέβητα.
Το Κοντρόλλερ του λειτουργεί με τις 100% ρύθμιση κλιμακωτά. Σε πέλλετ δεν πρέπει να σβήνει πάντα θα έχει μία κίνηση ο κοχλίας για φρέσκο πέλλετ στον καυστήρα για να μήν κάνει καμία επιστροφή.
Βάλε ένα 1000 λίτρων με τρίοδη 55 και μεταξύ δοχείου και σωμάτων τρίοδη ανάμιξης πολύ σημαντικό για την οικονομία και ομοιόμορφη κατανομή της θέρμανσης σε συνάρτιση της εξωτ. θερμοκρασιακής μεταβολλής.
Όλη η διαθέσιμη ενέργεια θα απομαστεύεται στο δοχείο όταν κλείνει και ο τελευταίος θερμοστάτης την H/B και έτσι θα έχεις μεγάλό απόθεμα ενέργειας. Η Σύνδεση θα πρέπει να γίνει με το δοχείο όταν κρυώνει να ενεργοποιείται ο καυστήρας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152026 από nabalm
Απαντήθηκε από nabalm στο θέμα δοχειο αδρανειας
Λεμε τωρα,και βαλουμε ενα 1000αρι δοχειο ποσες ωρες κραταει ζεστη με σβημενο λεβητα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152027 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα δοχειο αδρανειας
δεν λειτουργεί έτσι.
Άν θέλεις απάντηση να φανταστείς ο κυκλοφορητής ενός διαμερίσματος RS30/70 σε πτώση πίεσης 3 μ. Σ.Υ. αναρροφάει 3 μ3/ώρα.
Θέλει τρίοδη ή τετράοδη ανάμιξης ρυθμιζόμενη στο 4-5-6-7 ανάλογα με το κρύο και η συνεχόμενη επανάθέρμανση του δοχείου απο τον λέβητα. Προς τα σώματα κυκλοφορεί πάντα νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας απο το νερό του λέβητα που φορτίζει το δοχείο και έτσι επέρχεται μια μικρή οικονομία.
Σου είπα ότιτο δοχείο εξυπηρετεί το λεβητά σου και θα σου αποφέρει κάποια οικονομία θα σου δώσει και κάποια αυτονομία για καμιά ώρα πρίν αναλάβει ο λέβητας να το επαναφέρει σε θερμοκρασία λειτουργίας.
Αξίζει η όλη κατασκευή αλλά π΄ροσεχε όχι μόνο του , θα παιχτεί και τρίοδη φορτίου αλλά υποχρεωτικά τρίοδη ανάμιξης.
Χωρίς αυτά μην το βάλεις.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153324 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα δοχειο αδρανειας
Καλησπερα σε ολους!!!
Μου τριβελιζει το μυαλο το δοχειο αδρανειας εδω κ κανα μηνα!
Πριν φωναξω τον μηχανικο, θα ηθελα οποιος εχει την διαθεση να μου ανοιξει λιγο τα ματια... :cheer:

Καταρχην εδω κ 4 χρονια εχω τον Termodinamik 40.000cal (βιομαζας) κ τα τελευταια 2 χρονια χρησιμοποιω για καυση πελλετ, για ενα σπιτι 130τ.μ. με ενεργειακη κλαση Δ.

Αν αλλαξω καυσιμο κ οδηγηθω σε πυρηνα ή ξυλο (φθηνοτερο...), ή παραμεινω σε πελλετ, ποιο το οφελος της εγκαταστασης του buffer σε καθε περιπτωση;;
Τί χωρητικότητας πρεπει να ειναι;
Συνδεσιμοτητα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ