Σύνδεση θερμοστάτη- Waterland ivg bioenergy S40

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151506 από johnded1
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.

Θα ήθελα τα φώτα σας για να συνδέσω θερμοστάτη χώρου σε λέβητα πέλλετ Waterland ivg bioenergy S40 (emc1 controller). Ο θερμοστάτης συνδέθηκε σύμφωνα με το ηλεκτρολογικό σχέδιο του κατασκευαστή αλλά δεν έχω καταφέρει να τον λειτουργήσω για κάποιο λόγο.

Ευχαριστώ

Στην φωτογραφία φαίνεται η σύνδεση του θερμοστάτη χώρου στις θέσεις "S" και "GND"

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151512 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Σύνδεση θερμοστάτη- Waterland ivg bioenergy S40
Τι ακριβώς θελεις να επιτυχεις? Συνηθως σε εναν λεβητα Pellet εχουμε τα νερά στο λέβητα σε μια συγκεκριμενη θρμοκρασία και συνδεουμε τους θερμοστάτες χωρου με τις ηλεκτροβάνες και/ή τους κυκλοφορητες και οχι με τον λέβητα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151515 από johnded1
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.

Θέλω να συνδέσω τον λέβητα με θερμοστάτη χώρου. Στο χειροκίνητο που τον τρέχω τώρα στους 45 βαθμούς με τις "ζέστες" που έχει ανεβάζει στο σπίτι 23-24 βαθμούς χωρίς να έχω καλύτερο έλεγχο. Αποτέλεσμα να πρέπει να τον σβήνω χειροκίνητα.

Ο μόνος τρόπος είναι οι ηλέκτροβάνες; Στην Βουλγαρία στον κατασκευαστή που έστειλα μου απάντησαν "η καλύτερη λύση είναι οι ηλεκτροβάνες για σύνδεση με θερμοστάτη χώρου", χωρίς να αποκλείουν άλλες συνδέσεις.

Εχει κανείς εμπειρία στο θέμα αυτό; Αξίζει σε θέματα οικονομίας να μπεί ηλεκτροβάνα; Προς το παρόν είμαι γύρω στα 2 τσουβάλια πέλλετ το 24ωρο για 80 τετραγωνικά σπίτι (χωρίς μόνωση καλή δυστυχώς).

Με συγχωρείται αλλά είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, γι'αυτό ρωτάω πολλά :)

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151518 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Σύνδεση θερμοστάτη- Waterland ivg bioenergy S40

johnded1 έγραψε: Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.

Θέλω να συνδέσω τον λέβητα με θερμοστάτη χώρου. Στο χειροκίνητο που τον τρέχω τώρα στους 45 βαθμούς με τις "ζέστες" που έχει ανεβάζει στο σπίτι 23-24 βαθμούς χωρίς να έχω καλύτερο έλεγχο. Αποτέλεσμα να πρέπει να τον σβήνω χειροκίνητα.

Ο μόνος τρόπος είναι οι ηλέκτροβάνες; Στην Βουλγαρία στον κατασκευαστή που έστειλα μου απάντησαν "η καλύτερη λύση είναι οι ηλεκτροβάνες για σύνδεση με θερμοστάτη χώρου", χωρίς να αποκλείουν άλλες συνδέσεις.

Εχει κανείς εμπειρία στο θέμα αυτό; Αξίζει σε θέματα οικονομίας να μπεί ηλεκτροβάνα; Προς το παρόν είμαι γύρω στα 2 τσουβάλια πέλλετ το 24ωρο για 80 τετραγωνικά σπίτι (χωρίς μόνωση καλή δυστυχώς).

Με συγχωρείται αλλά είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, γι'αυτό ρωτάω πολλά :)

Ευχαριστώ εκ των προταίρων


Δεν εχω και πολλές γνώσεις αλλα για να πετυχεις αυτό που θέλεις αυτοματα χρειάζεσαι μια αντιστάθμιση. Αλλιώς manual ανεβοκατεβάζεις τα νερά στον λέβητα. Το πελλετ δεν είναι πετρέλαιο να το ανοιγοκλείνουμε μαζι με την εντολή του θρμοστάτη γιατί εχει αλλους χρονους εναυσης και ψυξης. Ελπίζω να είμαι κατανοητός και αν δεν τα λεω καλά ας με συμπληρωσει καποιος.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151525 από johnded1
Σαφέστατα κατανοητός και σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Αν κανείς άλλος έχει να προσθέσει κάτι με βάση την εμπειρία του θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

Χαιρετισμους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ