Πρόβλημα με λέβητα πέλλετ

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148553 από georgemp2
Έχω το εξής πρόβλημα και αν γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει. Αυτές τις μέρες επειδή δεν καίει ο καυστήρας για θέρμανση αλλά για ζεστό νερό.Όταν φτάσει την θερμοκρασία για το μποιλερ σταματάει, μέχρι να ξαναπέσει η θερμοκρασία και να ανάψει. Επειδή ακόμα δεν έχουν πιάσει τα κρύα αυτό αργεί να γίνει με συνέπεια ο λέβητας ουσιαστικά να μην λειτουργεί για μεγάλο διάστημα και το πρόβλημα που δημιουργείται είναι πώς από την εστία καύσης περνάει στο σιλό, με αποτέλεσμα να βγάζει καπνό να υγροποιείται και να μου χαλάει το pellet (το φουσκώνει). Εκτός από αυτό το πρόβλημα είναι πως μέσα στον κοχλία κολλάει και μου ρίχνει την ασφάλεια του κοχλία για να μην τον κάψει επειδή ζορίζεται. έχεις κανείς καμία ιδέα πως θα σταματάει η φωτιά μέσα στην εστία και δεν θα περνάει στο σιλό; ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148555 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Πρόβλημα με λέβητα πέλλετ

georgemp2 έγραψε: Έχω το εξής πρόβλημα και αν γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει. Αυτές τις μέρες επειδή δεν καίει ο καυστήρας για θέρμανση αλλά για ζεστό νερό.Όταν φτάσει την θερμοκρασία για το μποιλερ σταματάει, μέχρι να ξαναπέσει η θερμοκρασία και να ανάψει. Επειδή ακόμα δεν έχουν πιάσει τα κρύα αυτό αργεί να γίνει με συνέπεια ο λέβητας ουσιαστικά να μην λειτουργεί για μεγάλο διάστημα και το πρόβλημα που δημιουργείται είναι πώς από την εστία καύσης περνάει στο σιλό, με αποτέλεσμα να βγάζει καπνό να υγροποιείται και να μου χαλάει το pellet (το φουσκώνει). Εκτός από αυτό το πρόβλημα είναι πως μέσα στον κοχλία κολλάει και μου ρίχνει την ασφάλεια του κοχλία για να μην τον κάψει επειδή ζορίζεται. έχεις κανείς καμία ιδέα πως θα σταματάει η φωτιά μέσα στην εστία και δεν θα περνάει στο σιλό; ευχαριστώ.


Κατ΄αρχήν το πρόβλημα αυτό δεν αφορά το θέμα που το πόσταρες. Δεν ξέρω αν ο διαχειριστής μπορεί να μεταφέρει.
Τώρα επί του προβλήματος. Αυτό είναι πολύ σοβαρό και επικίνδυνο και κατά τη γνώμη μου δεν έχει σχέση με τις θερμοκρασίες. Τι καυστήρα έχεις και πώς γίνεται η τροφοδοσία στο χώρο καύσης;
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148559 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Πρόβλημα με λέβητα πέλλετ

georgemp2 έγραψε: Έχω το εξής πρόβλημα και αν γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει. Αυτές τις μέρες επειδή δεν καίει ο καυστήρας για θέρμανση αλλά για ζεστό νερό.Όταν φτάσει την θερμοκρασία για το μποιλερ σταματάει, μέχρι να ξαναπέσει η θερμοκρασία και να ανάψει. Επειδή ακόμα δεν έχουν πιάσει τα κρύα αυτό αργεί να γίνει με συνέπεια ο λέβητας ουσιαστικά να μην λειτουργεί για μεγάλο διάστημα και το πρόβλημα που δημιουργείται είναι πώς από την εστία καύσης περνάει στο σιλό, με αποτέλεσμα να βγάζει καπνό να υγροποιείται και να μου χαλάει το pellet (το φουσκώνει). Εκτός από αυτό το πρόβλημα είναι πως μέσα στον κοχλία κολλάει και μου ρίχνει την ασφάλεια του κοχλία για να μην τον κάψει επειδή ζορίζεται. έχεις κανείς καμία ιδέα πως θα σταματάει η φωτιά μέσα στην εστία και δεν θα περνάει στο σιλό; ευχαριστώ.

Καλημέρα,έγραψα στην αναζητηση μέσα στο φόρουμ <καπνός στο σιλό> και μου έβγαλε πολλές περιπτώσεις.
Σου παραθέτω 2 από αυτές ,διάβασε τες αν σε καλύπτουν ή δες και τις άλλες.
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&id=57224&Itemid=384
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...32&Itemid=144#145036

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148561 από georgemp2
Απαντήθηκε από georgemp2 στο θέμα Πρόβλημα με λέβητα πέλλετ
καλημέρα ο λέβητας είναι mavil primus και pellet και ξύλο. θα τα διαβάσω να πάρω μια ιδέα. πάντως οι ρυθμίσεις ίσως φταίνε, αν κάποιος γνωρίζει ας πει τη ρυθμίσεις το έχει βάλει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148570 από georgemp2
Απαντήθηκε από georgemp2 στο θέμα Πρόβλημα με λέβητα πέλλετ

georgemp2 έγραψε: καλημέρα ο λέβητας είναι mavil primus και pellet και ξύλο. θα τα διαβάσω να πάρω μια ιδέα. πάντως οι ρυθμίσεις ίσως φταίνε, αν κάποιος γνωρίζει ας πει τη ρυθμίσεις το έχει βάλει.


τελικά ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα, μου χάλασε ο κοχλίας και είναι ο δεύτερος, μου είχε καεί και πέρυσι.
στο λέβητα που έχω δεν υπάρχει τρόπος να μην μπαίνει η φωτιά στο σιλό; κάπου διάβασα για κάποια μηχανήματα που τροφοδοτούν το μηχάνημα για να μην συμβαίνει αυτό, η mavil δεν το έχει στα μηχανήματα της; τελικά μετά από 3 χρόνια χρήσης και με τεράστια προβλήματα, ήταν λάθος επιλογής του καυστήρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151778 από TZABAS
Απαντήθηκε από TZABAS στο θέμα Πρόβλημα με λέβητα πέλλετ
βαλε εναν υδροστατη επαφης κατω στον κοχλια στο εξω μερος και βαλτο παραληλα με τον διακοπτη που εχει στο καπακι του σιλο το ρυθμιζεισ οσο πιο χαμηλα γινετε με συνεπεια μολισ γυρισει η φωτια πισω ζεστενει τον σωληνα του λεβητα και κοβει τον αερα και το κυριοτερο λειτουργει και σαν πυρασφαλεια,οταν μπορεσω θασε βαλω φωτο απο το δικο μου.επισης νομιζω οτι αν κατεβασεις το χρονο ταιζματος για να κοψεις τα γκαζια του λεβητα και θα μεγαλωσεις τα διαστηματα που λειτουργει ο λεβητας, εφοσον μονογια νερο τον χρειαζεσαι,και δεν θα σε καιει ολο το υλικο οσο ειναι σβηστος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ