Αυξηση Ελκυσμου Καμιναδας

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145634 από DimAd
Απαντήθηκε από DimAd στο θέμα Αυξηση Ελκυσμου Καμιναδας
Ξεκινησα το λεβητα πριν 1μιση ωρα μονο με ξερα ξυλα τριετιας, οταν ανοιγω βγαινει καπνος ειτε με ανοιχτο ειτε με κλειστο το βεντιλατερ, παντως σαφως λιγοτερος σε σχεση με πριν. Θα το κοιταξω κ αργοτερα..
Φανταζομαι οτι δεν πρεπει να καπνιζει καθολου, σωστα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145642 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εμπειρία απο ξυλολέβητες δεν έχω αλλά θεωρώ οτι καλύτερα θα είναι χωρίς βεντιλατέρ !δοκίμασε παντος με μπρικέτα για να είμαστε σίγουροι για τα συμπεράσματα που μπορούμε να βγάλουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DimAd

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145673 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Αυξηση Ελκυσμου Καμιναδας
Φίλε Δημήτρη συγνώμη που επεμβαίνω.
Ο φίλος μας Δημήτρης έχει καμινάδα φ130 ΄διπλού τοιχώματος.
Πώς ξέρεις τον ελκυσμό?
Σου γράφω από τώρα ότι η διατομή είναι πολύ μικρή για ξυλοκάζανο.
Κανονικά με ξύλα 20-25% υγρασία πρέπει στον αεραγωγό να δείχνει το μιλιμπαρόμετρο 010 mbar το ελάχιστο όταν λειτουργεί.
Λέβητες σαν αυτόν με 2 1/2 ένα διάφραγμα και τούμπα στο τελευταίο πέρασμα είναι θέμα. Η λύση είναι μία σε αυτή τη περίπτωση. Βεντιλατέρ καυσαερίων. Τηλεφώνησε στη Πανθέρμικα να ρωτήσεις για το βεντιλατέρ τύπου καπνοδόχου και σίγουρα θα δείς αποτέλεσμα.
Αλλά από περιέργεια ποιος <<μάστορας>> στον εγκατέστησε να του στείλω τα ένσυμα?
Σηκώνω τα χέρια ψηλά με αυτά που γράφονται.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni, DimAd

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145676 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Στάθη σέβομαι το πτυχίο σου και σε παρακολουθώ στα περισσότερα που λες και μέσα απο αυτά προσπαθώ να μάθω και εγώ όπως και πάρα πολλοί που παρακολουθούν το φόρουμ !δεν επεμβαίνεις φόρουμ είναι ο καθένας λέει ελεύθερα την γνώμη του και δεν είναι τσιφλίκι κανενός το φόρουμ (απο όσο ξέρω ).
απλά λόγο της εμπειρίας μου στο τζάκι το αερόθερμο ή καλοριφέρ έχω κάποιες ενστάσεις στο όλο σκεπτικό σου που δυστυχώς μόνο στην πράξη μπορώ να στα αποδείξω και μιας και δεν είμαστε μακριά κάποια στιγμή μπορεί να σε φέρει ο δρόμος να σου δείξω κάποια πράγματα !!
Για να έρθω στο θέμα του φίλου μας λοιπόν μιας και έχω την εμπειρία σε πάρα πολλές τοποθετήσεις καμινάδων αν η καμινάδα του είναι καθαρή μετά απο μια μισή ώρα που άνοιξε την πόρτα του εχθές ο ελκυσμός του πρέπει να ηταν περίπου στα 18 Pa !επειδή τυχαίνει στην εταιρία να έχω εγκατεστημένο ενα τζάκι καλοριφέρ με 2 κόφτρες και κάθετα τούμπα περίπου 35 πόντων με έξοδο φ200 φυσικά χωρίς βεντιλατερ στα 18 Pa βλέπω οτι είναι πάρα πολύ καλά!!
το λέω ξανά δεν έχω εμπειρία απο λέβητες και ότι λέω το λέω βάση της εμπειρίας μου με τα τζάκια !!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DimAd

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145677 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Αυξηση Ελκυσμου Καμιναδας
Σε ευχαριστώ πολύ αν και βλέπω ότι τα καταφέρνεις αρκετά καλά στο θέμα αυτό.
Όταν δίνω προσφορά για λέβητα ξύλου ή καυστήρα πέλλετ είμαι πολύ προσεκτικός στον πελάτη μου. Το παραμικρό να συμβεί εγώ πάλι θα τρέχω οπότε το φτιάχνω από την αρχή καλά για να κοιμάμαι ήσυχος.
Για το θέμα της απόδοσης τα διαβάζεις αν και υπάρχουν κάποιες δυσαρέσκειες δικαιολογημένες σίγουρα, αλλά για το θέμα της καπνοδόχου είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός.
Ακόμα και στην Αθήνα τότε που έκανα εγκα/σεις με αέριο ή γκάζι τοποθετούσα ανοξείδωτες διπλές με μικρές διαμέτρους, και τα ανεμιστηράκια βοηθούσαν πολύ στη απαγωγή λόγω της μικρής θερμοκρασίας τους. Με τους ξυλολέβητες είναι λίγο διαφορετικά από τους ατμοσφαιρικούς αερίου γιατί και οι δύο χρειάζονται σωστό ελκυσμό.
Χωρίς καλό ελκυσμό δεν δημιουργείται επαρκείς διαφορά πίεσης και ένας οριακός λέβητας ως προς τις απώλειες του σπιτιού δεν μπορεί να βγάλει τα εξερχόμενα καυσαέρια με ορμή , δεν αναπνέει σωστά, και χάνεις πολύ ισχύ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DimAd

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145685 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Αυξηση Ελκυσμου Καμιναδας
Φίλε Δημήτρη,
Η διατομή της καμινάδας σου είναι μικρή για λέβητα ξύλου. Δυστηχώς για σένα ο μάστορας είδε την έξοδο του λέβητα και θεώρησε σωστό να συνεχίσει έτσι μη έχοντας ασφαλώς καμιά εμπειρία από ξυλολέβητες.
Η ποιότητα των ξύλων έχει -όπως διαπίστωσες και ο ίδιος- σημασία, αλλά δεν είναι η λύση του δικού σου προβλήματος.
Μόνη σου λύση το βεντιλατέρ που λέει ο Στάθης, και συχνότατους καθαρισμούς.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DimAd

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ