Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #146771 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Την τριοδη μου την προτεινε ο εμπορος της σομπας. Αλλα και μια palazzetti που κοιτουσα το ιδιο μου ειπανε,να βαλω τριοδη και τα νερα στους 60 βαθμους.Αν βαλω τα νερα στους 60 θα εχω μεγαλυτρη καταναλωση χωρις λογο.Αφου τωρα ζεστενομαι.Η σομπα δεν κλεινει παρα μονο για καθαρισμα,ειδικα μετα απο αυτα που επαθα ειμαι παντα παρον κατα το σβησιμο.
Τρια σωματα δουλευουν πληρως,τρια ειναι κλειστα και τρια υπολειτουργουν(εκλεισα μερικως τις βανες τους) + το μποιλερ.
Εσυ κοιτωντας το θαλαμο καυσης στα τοιχωματα τι βλεπεις;
Σε εμενα γυαλιζουν,δεν εχουν σταχτη.Χρειαζεται τριψιμο με συρματοβουρτσα για να καθαρισουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 9 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #146778 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

dimitris11 έγραψε: Την τριοδη μου την προτεινε ο εμπορος της σομπας. Αλλα και μια palazzetti που κοιτουσα το ιδιο μου ειπανε,να βαλω τριοδη και τα νερα στους 60 βαθμους.Αν βαλω τα νερα στους 60 θα εχω μεγαλυτρη καταναλωση χωρις λογο.Αφου τωρα ζεστενομαι.Η σομπα δεν κλεινει παρα μονο για καθαρισμα,ειδικα μετα απο αυτα που επαθα ειμαι παντα παρον κατα το σβησιμο.
Τρια σωματα δουλευουν πληρως,τρια ειναι κλειστα και τρια υπολειτουργουν(εκλεισα μερικως τις βανες τους) + το μποιλερ.
Εσυ κοιτωντας το θαλαμο καυσης στα τοιχωματα τι βλεπεις;
Σε εμενα γυαλιζουν,δεν εχουν σταχτη.Χρειαζεται τριψιμο με συρματοβουρτσα για να καθαρισουν.



Δημήτρη κατέβασε τότε απο το ειδικό μενού τον κυκλοφορητη πχ στους 49 η 50 βαθμούς απο 55 που εξ ορισμού και ρύθμισε τα νερά πχ στους 52 βαθμούς .

Και σε μένα που καίω alpha wood τα τοιχώματα γυαλίζουν ειδικά στην αρχή που ανοίγει η σόμπα . Μετά με την αύξηση της θερμοκρασίας τα πράγματα γίνονται καλύτερα. Δεν τα έτριψα ποτε γιατι ίσως προκαλεσω φθορά που μπορεί να φανεί μακροπρόθεσμα . Δεν είχα τέτοιο προβλημα στο παρελθόν αλλα το χειμώνα του 2013 έκαψα 10 τσουβαλια creta που είχε ελιά και πρέπει να άφησε κατάλοιπα. Μετά μέχρι να έρθουν τα Alfa wood που είχα παραγγείλει, έκαψα 8 τσουβάλια Σβάι . Ο συνδυασμός των δυο η κάποιο απο τα δυο μου δημιούργησε αυτο το θέμα που το έχω μέχρι σήμερα. Μετά απο 3 τόνους Alfa συνεχίζω να έχω αυτή τη πίσσα . Το καλοκαίρι λέω να κανω μια προσπάθεια να το τρίψω με προσοχή .

sdancer75
Last edit: 9 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #146786 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Δημήτρη διάβασε το newsletter από τη Ravelli που λέει ότι για χαμηλές θερμοκρασίες εξόδου μπορεί να φταίει η κακή μόνωση του μπροστινού γυαλιού.

Διάβασε το ολόκληρο.



Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: SAT_046Fro...lsEN.pdf
Μέγεθος αρχείου:114 KB

sdancer75
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #146794 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Απο την Τρίτη το απόγευμα που έφυγα απο το σπίτι του Δημήτρη, μίλησα με πολλούς σοβαρους και κατηρτισμένους επαγγελματίες και μηχανολογους.
- Εν αρχή, ήμουν σίγουρος ότι φταίει το πέλλετ και πηρα δείγμα να το παω στον "Δημόκριτο". Δεδομένου ότι ειχαμε και άλλες φωτιές καμινάδας στην Καστοριά. Αλλά ειχα την διαβεβαίωση απο τον σοβαρό επαγγελματία ότι εκαιγαν και απο το συγκεκριμένο, αλλά και Σβαϊ.
- Σε άλλες περιοχές δεν είχαμε τέτοια κρούσματα. Πιθανόν όμως και να έχουν υπάρξει, αλλά να μην το πηρε ειδηση ο χρήστης. Ο Δημήτρης το κατάλαβε επειδή η καμινάδα είναι εσωτερική, αλλά είναι και....γάτος. Ανήκει στους χρήστες που έχουν γνώσεις μεγαλύτερες απο κάποιους πωλητές σομπών.

Το λινκ που έδωσε πριν ο συμφορουμίτης sdancer75 έχει ενδιαφέρον Δημήτρη. Η πατέντα που έκανες με την αεροκουρτίνα, μειωνει την θερμοκρασία καυσαερίων. Η οποία ήταν πραγματικά πολύ χαμηλή. Επιασα την καμινάδα και μπορώ να πω ότι ...δεν έχω πιάσει πιο ...χλιαρή καμινάδα σόμπας πέλλετ. Τούτο σημαίνει ότι έχεις σημείο δρόσου- ητοι υγροποιήσεις που δημιουργούν κρεόζωτον και άλλα ευφλεκτα μείγματα στην καμινάδα σου. - (αν μπορείς το Σάββατο που φτιάχνει ο καιρός, λύσε προσεκτικά την εσωτερική καμινάδα, βγάλτην στην αυλή και τίναξέ την μέσα σε μια σακούλα. Στην συνέχεια ρίξε ένα σπίρτο ή ένα κομμάτι αναμένο δαδί για να δεις πόσο ευφλεκτο είναι.

2. Το πελλετ που έκαιγες είναι απροσδιόριστης προέλευσης και το πιο πιθανό ειναι να προέχεται απο Ουκρανία- Λευκορωσία. Μοιάζει (και μακάρι να μην είναι ιδιο) με εκείνο που βρήκαμε με ραδιενεργό Καίσιο 137 σε ποσότητα 10 φορές υψηλότερη απο την κανονική.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #146795 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Κε Νασίκα τι τιμές έχουμε στο Α2 αυτή την εποχή έως και το καλοκαίρι.
Αυτό το λέω μήπως και έρθουμε σε συνεννόηση με κάποιους άλλους στη Β. Εύβοια και προμηθευτούμε ένα φορτίο.
Φπα και φορτωτική γνωρίζω τι είναι για να υπολογίσω ανά τόνο.
Άν ξέρω τις τιμές θα το πώ και στους άλλους για να κανονίσουμε τα οικονομικά μας από τώρα. (επίσης δεν υπάρχει κλάρκ)
Ευχαριστώ.
Στάθης
Λίμνη Ευβοίας
6942055528
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #146799 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Σημερα εβαλα τριοδη.
Οσο αφορα τη θερμοκρασια καυσαεριων,στην προηγουμενη σομπα κατω απο 150 δεν επεφτε,εκαιγε ολο το 24ωρο με μεγιστη τους 220 βαθμους.
Πως εξηγητε σ'αυτη την περιπτωση;
Θεωρω οτι δεν εχει σχεση με τη θερμοκρασια καυσαεριων εφοσον ειχα και με τα δυο ακρα(υψηλες-χαμηλες) το ιδιο συμβαν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ