Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147165 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Καλημέρα και καλό μήνα.
Θεωρώ ότι στο σημείο εξόδου του inox απο τον τοίχο, δημιουργείται απο τα εξωτερικά ρεύματα στροβιλισμός, που δεν επιτρέπει στα καυσαέρια να απαχθουν σωστά και γι'αυτό έχεις τόσες επικαθίσεις. Το ρεύμα με την τρύπα ανοιχτή, στεγνώνει μεν την εξωτερικη καμινάδα αλλά πιθανά να αυξάνει το στροβιλισμό. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να το δούμε θεωρητικά, θα πρέπει να μετρηθεί και να γίνουν προσεκτικές παρατηρήσεις την ώρα λειτουργίας.
Οι ποσότητες που καις, το καύσιμο και η συχνότητα ανάφλεξης δεν δικαιολογούν κάτι άλλο εκτός απο τρομακτικές υγροποιήσεις. Βελτίωσε τουλάχιστο την έξοδο προς την εξωτερική καμινάδα, ώστε να έχει ένα ανοδικό τμήμα, αν δεν μπορείς να ανεβάσεις το inox μέχρι επάνω.

Θα επαναλάβω πάντως ότι πρέπει επειγόντος και απαραιτήτως να ρυθμίσεις τη σόμπα σου σωστά. Τόσες πίσσες σε θάλαμο και καμινάδα δεν μπορούν να δικαιολογηθούν με πελλετ αν η σόμπα δεν είανι κακορυθμισμένη. Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό, δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147166 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Τελευταία χαμήλωσα τις στροφές του βεντυλατερ. Μέχρι τώρα ήμουν υπέρ του παραπάνω αέρα στην καύση,τώρα λέω να δοκιμάσω το αντίθετο. Όργανα μέτρησης δεν έχω. Ελέγχο τους μοχλούς που καθαρίζουν τα τούμπα,όσο κινούνται ελεύθερα θεωρώ ότι καίει σωστά. Γέμισαν πληγές τα χέρια μου για να ανεβοκατεβαζω τους μοχλούς κάθε μέρα επί μισή ώρα τουλαχιστον πρωί βράδυ για να διατηρήσω καθαρά τα τούμπα.
Πιστεύω ότι η τριοδη των 60 βαθμών + η μείωση του αέρα καύσης βοήθησαν την κατάσταση,είμαι λίγο αισιόδοξος πλέον.
Μετά τις τελευταίες δοκιμές βλέπω κάποια αλλαγή.Οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι λίγο υψηλές τώρα οπότε δεν είμαι σίγουρος αν βρήκα τι φταίει.

Μειώνοντας τον αέρα καύσης διαπίστωσα ότι οι μοχλοί στα τούμπα ανεβοκατεβαινουν χωρίς να κολανε. Έβγαλα για δοκιμή την τάπα από το ταφ στην έξοδο της σόμπας και δεν κάπνιζε μέσα στο σπίτι. Πριν με παραπάνω αέρα κάπνιζε όταν αφαιρούσα την τάπα από το ταφ. Έκλεισα την βάση της εξωτερικής καμινάδας, άφησα μόνο μια μικρή τρύπα(φ18) να παίρνει αέρα από κάτω. Θα παρακολουθώ για υγροποιήσεις την εξωτερική καμινάδα.




Η σόμπα παίρνει αέρα μόνο από έξω.
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147168 από okalamaris
Απαντήθηκε από okalamaris στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Καλημέρα σε όλους,,, καλό μήνα...!!!

dimitris11, τώρα μου θύμισες τα προβλήματα που είχα εγώ όταν πρωτοέβαλα
τη δική μου σόμπα. έδινα αέρα από έξω με πολλές στροφές,,, στα χαμηλά είχα
80 βαθμούς στην έξοδο και στις ψηλές δεν ξεπερνούσα τους 130. Εκεί να δεις
πίσσα, τα τούμπο από φ55 είχαν γίνει φ40.. Η καμινάδα έκανε μονίμως μπάνιο.
Κάθε τρεις μέρες άδειζα έναν κουβά με υγροποιήσεις..... Έτσι έδωσα αέρα από
μέσα, ανέβασα τα όρια τις εξόδου και άλλαξα το οριζόντιο (80εκ.) μέχρι το ταφ
σε φ100 όσο είναι και η καμινάδα και έκτοτε ησύχασα.. Ένα αραιό καθάρισμα
στο ταφ,,, δυό φορές τίναγμα την καμινάδα και δυό φορές το μήνα καθάρισμα
τα τούμπο... Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον Savvas ότι θα πρέπει να παίξεις με
τις ρυθμίσεις της σόμπας.

Υ.Γ.
μπορείς να μου πεις τη μάρκα και τύπο του βεντιλατερ που έχεις στην έξοδο,?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147169 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Το αυτοκόλλητο του μοτέρ γράφει:ebmpapst R2E150-AN91-13, 17/13. 0,14A ,32W ,2400min.

Τώρα στη χαμηλή σκάλα το έχω στις 1280 στροφές (πριν το είχα 1800).Η εργοστασιακή ρύθμιση είναι 1400 στροφές.
Όταν το είχα 1580 στροφές οι μοχλοί στα τούμπα κολλούσαν πάρα την αλλαγή της τριοδης από 55 σε 60 βαθμούς.
Τώρα έχω καφέ υπολείμματα στο κάτω μέρος της σόμπας που καθαρίζουν εύκολα. Τώρα βέβαια δεν έχει χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία ,άλλα και την τρίτη φορά που συνέβη (πριν 10 ήμερες) είχε παρόμοιες θερμοκρασίες.
θα δω πως θα τα πάει (από υγροποιήσεις) και η εξωτερική καμινάδα παίρνοντας λίγο αέρα από κάτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147172 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

dimitris11 έγραψε: Το αυτοκόλλητο του μοτέρ γράφει:ebmpapst R2E150-AN91-13, 17/13. 0,14A ,32W ,2400min.

Τώρα στη χαμηλή σκάλα το έχω στις 1280 στροφές (πριν το είχα 1800).Η εργοστασιακή ρύθμιση είναι 1400 στροφές.
Όταν το είχα 1580 στροφές οι μοχλοί στα τούμπα κολλούσαν πάρα την αλλαγή της τριοδης από 55 σε 60 βαθμούς.
Τώρα έχω καφέ υπολείμματα στο κάτω μέρος της σόμπας που καθαρίζουν εύκολα. Τώρα βέβαια δεν έχει χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία ,άλλα και την τρίτη φορά που συνέβη (πριν 10 ήμερες) είχε παρόμοιες θερμοκρασίες.
θα δω πως θα τα πάει (από υγροποιήσεις) και η εξωτερική καμινάδα παίρνοντας λίγο αέρα από κάτω.


Σήμερα καθάρισα τη σόμπα και ανεβάζω μερικές φωτογραφίες .

Μετα απο 2 & 1/2 τόνους πελλετ


Μετα το καθαρισμα


sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161806 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

dimitris11 έγραψε:














Τα τουμπα.



ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΙΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΒΡΕΘΗΚΕ Η ΛΥΣΗ,ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΟΔΗ.
Η ΛΥΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑΣ ΚΑΥΣΗΣ.Ο ΠΟΛΥΣ ΑΕΡΑΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΑ.ΜΕΙΩΣΑ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΥΣΗΣ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΙΧΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΟΜΠΑΣ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ.ΔΙΑΤΗΡΗΣΑ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΒΕΝΤΗΛΑΤΕΡ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": okalamaris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ