Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146684 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καταλύτες αδρανοποίησης της πίσσας μια φορά κάθε 15 μέρες και βάλε μονωμένα μπουριά !έχεις σόμπα νερού !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146685 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Ρε Μητσο μονωμενα μπουρια μεσα στο σπιτι.Ειμαι σιγουρος οτι καιει βουλγαρικο πελλετ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146686 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Νομίζω ότι η πολύ χαμηλή θερμοκρασία των καυσαερίων θα μπορούσε να δημιουργήσει πίσσα στα τοιχώματα των πουριών.
Όμως, αν μία με δύο φορές την εβδομάδα λειτουργείς τη σόμπα στο μέγιστο ή κοντά στο μέγιστο για μισή ώρα θα δημιουργείται η κατάλληλη θερμοκρασία και η μεγαλύτερη ταχύτητα των καυσαερίων η οποία θα καθαρίζει και το εσωτερικό τους.
Νικόλα σου ξαναέγραψα για το Κοντρόλλερ σου. Έπειδή έχω το ίδιο και τυγχάνει να έχω και το πρόγραμμα με όλους τους παραμέτρους και αυτό με τις κρυμμένες αν σε ενδιαφέρει μπορούμε να κάνουμε μία συζήτηση για ανταλλαγή εμπειριών.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146687 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ











Καθε ιδεα δεκτη.Οσο αφορα τη θερμοκρασια καυσαεριων στην προηγουμενη σομπα ηταν κοντα στους 200βαθμους,οποτε αυτο δεν επιρεαζει την κατασταση.Τα μπουρια τα αλλαξα και τα εκανα απο φ80 σε φ100.
Αυτο που λειτουργει στη σομπα κατα το κλεισιμο της ειναι μονο το βεντυλατερ καυσαεριων.Η φωτια ξεκινησε στο πρωτο λεπτο κατα το σβησιμο και στις δυο.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146688 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Με το σβήσιμο της σόμπας ή λέβητα πέλλετ λογικά αυτό που δουλεύει είναι ο ανεμιστήρας καυσαερίων.Σταματάει σε εμένα όταν πάει η θερμοκρασία καυσαερίων στους 57 βαθμούς (60-3).
Τα μπουριά είναι τα ίδια και με την προηγούμενη σόμπα σου και τα ξανατοποθέτησες??
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146689 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
η φωτιά είναι καθαρά απο την πίσσα και ο μοναδικός τρόπος να την αποτρέψει χωρίς να χαλάσει την ενεργειακή απόδοση της σόμπας είναι να βάλει μονωμένα και να ρίχνει καταλύτες !
στην καμινάδα (χτιστή )που έχεις ρίξει την σόμπα πόσα μέτρα είναι ??δουλεύει και κάτι άλλο μαζί με αυτή την καμινάδα ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ