Πρόβλημα σε καλοριφέρ πολυκατοικίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140921 από meletis

spartah3ad έγραψε: Ενα κλασσικό πρόβλημα είναι σε ποια θερμοκρασία είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης. Κάποιο σωμα μπορεί να τον ενεργοποιεί και να είναι σε ζεστότερο χώρο.

Το πρόβλημα μου είναι οτι κανένα σώμα δεν αρχίζει να ζεσταίνει.

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140923 από Fokion
ΧΩΡΙΣ να ειμαι υδραυλικός θα κοιταγα

λειτουργεια κυκλοφωρητη ( για οποιοδηποτε λογο εστω και το γελειο καποιος να ξεχασε να τον αναψει)
υπαρξη νερου στο κυκλωμα ( για διαφορους λογους )καποιος εκανε εργασιες (πχ αλλαγη καποιου σωματος ) και εχει αδειασει τελειως
συστημα πληρωσης με νερο του κυκλώματος

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140982 από giokaspart
Το λέβητα τον ανάβεις από το θερμοστάτη μέσα στο σπίτι;
Δες όταν ανάβει το λαμπάκι του θερμοστάτη αν λειτουργεί ο λέβητας. Αν όχι δες μήπως έχει πέσει η θερμική ασφάλεια στο λέβητα λόγω υπερθέρμανσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140983 από giokaspart
Τσέκαρε επίσης αν δουλεύει ο πληρωτής και αν τυχόν έχουν τρέξει νερά από τη βαλβίδα ασφαλείας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140997 από meletis
Ξανά δοκίμασα με τον θερμοστάτη στους 25 βαθμούς. Πήγα στο λεβητοστάσιο το οποίο ήταν κλειδωμένο και ο λέβητας δούλευε. Όταν ανέβηκα στο σπίτι τα σώματα δεν είχαν ζεσταθεί. Τηλεφώνησα στον διαχειριστή και μου είπε οτι δεν βάζω αρκετά υψηλά τον θερμοστάτη . Μέχρι 30 βαθμούς πηγαίνει. Είναι μεγάλης ηλικίας και δεν μπορείς να συννενοηθείς. Επίσης ήθελα να ρωτήσω πως υπολογίζεται η χρέωση της αυτόνομης θέρμανσης σε πολυκατοικια. (δηλαδή τις ώρες που δουλεύεις το καλοριφέρ και ανάλογα τα τ.μ του διαμερίσματος). Κοιτάω ως λύση να αγοράσω μια σόμπα υγραερίου και να κλείνω την πόρτα του δωματίου. Μήπως δεν συμφέρει η αυτόνομη θέρμανση απο άποψη στα κοινόχρηστα. Βέβαια δεν έχω υπολογίσει και τα έξοδα της σόμπας για παράδειγμα πόσο στοιχίζει μια φιάλη?.

Fokion & giokaspart : Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά εγω δεν μπορώ να μπω στο λεβητοστάσιο να δω τα παραπάνω θα γίνει παρεξήγηση και ούτε τόσες γνώσεις έχω. Ας κανονίσει ο διαχειριστής να φωνάξει έναν τεχνικό.
Βέβαια να πω την αλήθεια κρύο πολύ δεν έχει αλλά έχει υγρασία θες να ανάψεις 2 ώρες το βράδυ για να πάρει το σπίτι.
Τέλος μήπως το πρόβλημα το δημιουργεί η ηλεκτροβάνα και δεν ανοίγει βέβαια μόλις ανοίγω τον θερμοστάτη ακούγεται αλλά λεω μήπως έχει κολλήσει.

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141001 από giokaspart
Κεντρική θέρμανση έχει με ένα λέβητα ή ατομικούς για κάθε διαμέρισμα; Ρώτησε γιαυτό τον διαχειριστή ή κάποιον άλλο στην οικοδομή. Αν έχει κεντρική με ένα λέβητα και ωρομέτρηση ενδεχομένως θα είναι κλειστή κάποια βάνα που στέλνει στο δικό σου διαμέρισμα. Αυτό το ενδεχόμενο είναι και το πιο πιθανό. Δεν μπορεί, κάποιος από την οικοδομή θα έχει κλειδιά από το λεβητοστάσιο.
Δες και έξω από το διαμέρισμα σου αν έχει κολεκτερ που στέλνει στα δικά σου σώματα και αν οι βάνες είναι ανοικτές.
Για τη χρέωση αν είναι με ωρομέτρηση ή θεμιδομέτρηση, ρώτησε επίσης το διαχειριστή ή κάποιον άλλο που μένει εκεί και να δεις και το ρολόι τι γράφει, μη χρεωθείς κάτι που δεν έκαψες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ