Kiturami krh-35b

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #138970 από Sartios
Kiturami krh-35b δημιουργήθηκε από Sartios
Γεια σας,
Εχω εδω και 2 εβδομαδες εγκαταστηση εναν λεβητα πετρελαιου-ξυλου(Kiturami krh 35b).ο λεβητας ειναι παρα πολυ καλος το θεμα ειναι οτι βαζω λιγα ξυλα και ανεβαζει πολυ θερμοκρασια(εχω φτασει και 28).Οταν των δουλευω μονο πετρελαιο ο θερμοστατης λειτουργει κανονικα στο ξυλο ομως :angry:..Ο λεβητας ειναι 21000 θερμιδες πετρελαιο και 35000 ξυλο.Το σπιτι μου ειναι 120 τ.μ Σοφιτα και εχει 5 σωματα(18000 θερμιδες συνολο).Σε επικοινωνια με την εταιρια(σ.σ πολυ εξυπηρετικοι) μου ειπαν οτι εχει ενα αυτοματο ταμπερ εναυσης του ξυλου οταν αυτο ζητηθη εαν ομως ανψουν τα ξυλα και καινε αυτο μπορει να εχει μια διαφορα 2-3 βαθμους απο οτι ζηταω εγω απο τον θερμοστατη,ελα που αυτο ξεφευγει παρα πολυ(5-7 βαθμους).Επισης μου ειπαν οτι μπορω να ρυθμισω την θερμοκρασια που θα κυκλοφορουν τα νερα απο 45-85 απο το εργοστασιο ηταν στο 70 και μου ειπαν γι να μην ανεβαινειτοσο πολυ να το βαλω στο 60 και να δοκιμασω αν και το εκανα ως και το 45 μου φαινοταν πολυ χειροτερα και οτι λειτουργει καλητερα τωρα στο 80.Ποιο ειναι το καλητερο?Σκεφτομαι να βαλω θερμοστατικες κεφαλες στα 3 απο τα 5 σωματα για να εχω επιτελους :woohoo: κανονικη θερμοκρασια.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #138980 από Sartios
Απαντήθηκε από Sartios στο θέμα Kiturami krh-35b
Να και ενα βιντεο του λεβητοστασιου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #138982 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Kiturami krh-35b
Δοκιμασε να βαζεις λιγοτερα ξυλα...Το να κατεβασεις πολυ την θερμοκρασια προσαγωγης υπαρχει ο κινδυνος υγροποιησεων στον λεβητα.Οι θερμοστατικες κεφαλες κοβουν την ροη του νερου στα σωματα,αν τα ξυλα συνεχισουν να καινε με τον ιδιο ρυθμο θα ανεβει πολυ η θερμοκρασια των νερων του λεβητα,με κινδυνο βρασμου.Το ξυλο δυστυχως δεν ειναι σαν το πετρελαιο θελει χειροκινητες ρυθμισεις και αν δεν εχεις δοχειο αδρανειας οσους αυτοματισμους και να χει ο λεβητας της ρυθμισης θα τις κανεις εσυ.Οι πλαστικες δεξαμενες στο βιντεο τι ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #138983 από Sartios
Απαντήθηκε από Sartios στο θέμα Kiturami krh-35b
γεια σου Πανο.Ευχαριστω για την απαντηση.Οσα ξυλα και να βαλω η θερμοκρασια εκει ψηλα.τα νερα τα εχω τωρα στο 80 και νομιζω οτι ειναι καλυτερα.Με τις βαλβιδες αν αναιβει η θερμοκρασια και σκαει απο υπερθερμανση υπαρχει καποιο προβλημα?οι δεξαμενες ειναι η πρωτη νερο και η δευτερη πετρελαιο(γωνια).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #138984 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Kiturami krh-35b
Κοιτα και εγω που εχω τζακι καλοριφερ εχω παρατηρηση οτι η λειτουργια του ειναι καλυτερη σε υψηλη θερμοκρασια,βεβαια το 80 ειναι πολυ νομιζω.Οι βαλβιδες ασφαλειας υπαρχουν για να μας σωσουν στην στραβη,δεν χρειαζεται ομως να το προκαλεσουμε μονοι μας,αλλωστε οι θερμουδραυλικοι που τις δουλευουν σκεψου οτι προτεινουν μετα απο ανοιγμα αντικατασταση...Βαλε 70 C και λιγοτερα ξυλα,σιγα σιγα θα μαθεις τα χουγια του λεβητα σου και θα τον δουλευεις καλυτερα και με περισσοτερη οικονομια.Ο κυκλοφορητης σε τι θερμοκρασια ανοιγει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #138986 από Sartios
Απαντήθηκε από Sartios στο θέμα Kiturami krh-35b
Εγω νομιζα οτι επιδη εχω και ανοιχτο κυκλωμα δεν υπαρχει τετοι προβλημα.ο κυκλοφορητης νομιζω οτι ανοιγειβαση με τι θερμοκρασια θα δωσω εγω(απο την ρυθμιση στα νερα).ειμαι λιγο ασχετος ακομη με τον ξυλολεβητα.Αν βαλω δοχειο αδρανειας θα μπορεσω να ρυθμισω με αποκλιση 2-3 βαθμους την θερμοκρασια?
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sartios.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ