Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163199 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

nick833 έγραψε: Τι τον χρειάζεσαι τον διακόπτη; Αφού έχεις υδροστάτη και όταν τα νερά του λέβητα είναι πάνω από 45°, δουλεύει ο κυκλοφορητής του μπόιλερ. Αν πάλι τα νερά πέσουν κάτω από 45°, τότε σταματάει.
Αυτή δεν είναι η λογική της συνδεσμολογίας σου;

Τώρα για τον κύριο κυκλοφορητή, παίζουν πολλά ρόλο. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις να κατεβάσεις στην μεσαία ταχύτητα και να δεις τα αποτελέσματα, (στα σώματα και στην θερμοκρασία του λέβητα)

Και που εχω κλειστο το διακοπτη παλι κυκλοφορουν τα νερα προς το Boiler.
Οχι τοσο ζεστα βεβαια.
Τωρα αυτος που μου εβαλε το ξυλολεβητα, το εχει συνδεσει και οταν ανοιγω οποιοδηποτε θερμοστατη χωρου στους 2 οροφους παιρνει μπροστα το βεντιλατερ αερα.Και πριν ανοιξει ο κυκλοφορητης.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163207 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Το προβλημα ειναι ο η ισχυς του λεβητα δεν επαρκει για να καλυψει τις αναγκες του σπιτιου.
Οσο για το Boiler δεν εχει βαλβιδα αντεπιστροφης.
Θα μαθω τι ισχυς εχει και μετα τι αναγκες εχει το σπιτι.Εχω και τη μελετη μηχανολογου.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163216 από nick833
Απαντήθηκε από nick833 στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Τώρα με μπέρδεψες ακόμη περισσότερο. Είπες για τον ανεμιστήρα που καίει γρήγορα τα ξύλα, μετά για τους κυκλοφορητές και θερμοστάτες και τώρα για την ακαταλληλότητα του λέβητα σε σχέση με το σπίτι σου.

Θα έλεγα να ανοίξεις ένα νέο θέμα, να γράψεις όλες τις πληροφορίες (του σπιτιού σου, του λέβητα και ένα σχεδιάγραμμα των συνδέσεων σου).
Μετά να γράψεις ακριβώς το πρόβλημα και ότι άλλο σε απασχολεί και εδώ μέσα έχει αρκετούς γνώστες με πολλή εμπειρία, για να σου δώσουν τα φώτα τους.!
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by nick833.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163271 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

nick833 έγραψε: Τώρα με μπέρδεψες ακόμη περισσότερο. Είπες για τον ανεμιστήρα που καίει γρήγορα τα ξύλα, μετά για τους κυκλοφορητές και θερμοστάτες και τώρα για την ακαταλληλότητα του λέβητα σε σχέση με το σπίτι σου.

Θα έλεγα να ανοίξεις ένα νέο θέμα, να γράψεις όλες τις πληροφορίες (του σπιτιού σου, του λέβητα και ένα σχεδιάγραμμα των συνδέσεων σου).
Μετά να γράψεις ακριβώς το πρόβλημα και ότι άλλο σε απασχολεί και εδώ μέσα έχει αρκετούς γνώστες με πολλή εμπειρία, για να σου δώσουν τα φώτα τους.!

Τωρα εφυγα απο το μηχανουργειο, ο ξυλολεβητας ειναι 45000 θερμιδες και χωρ/τα εχει 120 λτ για νερο.
Συνολικα ζεσταινω 110 + 40 ( β οροφος)
Επιβραδυντες στα τουμπο δεν ειχε εξ αρχης.
Η εξοδος καπνοδοχου ειναι φ200 του καζανιου.
Δεν μπορει να μου ανεβασει το νερο πανω απο 65 βαθμους.




Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163273 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Τώρα καταλάβαμε! Βάλε διαφράγματα στα Τούμπα για να μην φεύγει έξω η θερμοκρασία και να την κερδίσεις στο νερό για αυτό δεν πάει παραπάνω και ας ζητάς εσύ 75 βαθμούς.ΑΠΛΑ ΖΕΣΤΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΌ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163277 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Re:Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Τώρα καταλάβαμε! Βάλε διαφράγματα στα Τούμπα για να μην φεύγει έξω η θερμοκρασία και να την κερδίσεις στο νερό για αυτό δεν πάει παραπάνω και ας ζητάς εσύ 75 βαθμούς.ΑΠΛΑ ΖΕΣΤΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΌ

Στην εξοδο του λεβητα τι μοτερ μπορω να βαλω;
Δεν εχει καλο ελκυσμο ο καπνος.
Η καπνοδοχος ειναι 20*20 (9μ) και ειναι καθαρη.
Μου το εχει λερωσει ολο το υπογειο.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ