Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136503 από meletis
Καλησπέρα. Ονομάζομαι Μελέτης. Φέτος τον χειμώνα βάλαμε στο σπίτι λέβητα ξύλου. Κάψαμε περίπου 6 τόνους ξύλο. Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν τραβάει η καμινάδα καλά τον καπνό και ο χώρος που έχει εγκατασταθεί ο λέβητας έχει γίνει πολύ βρώμικος. Εχω επισκεφθεί και άλλα σπίτια με λέβητα ξύλου αλλά τόσο καπνό δεν τους βγάζει. Η καμινάδα καθαρίστηκε πέρσι. Σκέφτηκα μήπως θέλει πιο πολύ κλίση ο σωλήνας αλουμίνιου της καμινάδας. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω γίνεται να βάλω κάτι έτσι ώστε όταν ανοίγω την πόρτα για να ρίξω ξύλα να σταματάει το μοτέρ του αέρα και να μην ανοιγοκλείνω τον διακόπτη. Θα ανεβάσω φωτογραφίες τόσο απο τον λέβητα οσο και απο την εγκατάσταση για να μου πείτε τη γνώμη σας. Ο λέβητας μου στοίχισε 1500 +700 υδραυλικά+ηλεκτρολογικά. Ο λέβητας αγοράστηκε απο μηχανουργείο στα Λεύκτρα Βοιωτίας.

Φωτογραφίες:
i988.photobucket.com/albums/af7/meletis_...2429_zpsfc6ab536.jpg
i988.photobucket.com/albums/af7/meletis_...2432_zpsa213b972.jpg
i988.photobucket.com/albums/af7/meletis_...2431_zps22fcdda0.jpg
s988.photobucket.com/user/meletis_m/medi...zps08d442f0.jpg.html

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136504 από okalamaris
Απαντήθηκε από okalamaris στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Καλησπέρα Μελέτη... Αν θέλεις δώσε περισσότερα στοιχεία ώστε να μπορέσουν να σου απαντήσουν
το συντομοτερο δυνατόν, Για παράδειγμα, πες μας το μοντέλο του λέβητα, την ισχύ του, τη διατομή
και το μήκος τη καμινάδας σε όλη της τη διαδρομή. Βλέποντας τις εικόνες, μου έρχονται οι εξής
πρώτες απορίες....: α) Η εγκατάσταση έγινε από επαγγελματία του είδους ή από εσένα τον ίδιο.?
β) όλη αυτή η κάπνα βγαίνει κατα τη διάρκεια λειτουργίας του λέβητα ή όταν ανοίγεις την πόρτα για
τροφοδοσία...? γ) Τι ξύλα έκαψες... & πόσο ξερά ήταν...? Αυτά για αρχή, τα υπόλοιπα από τους πιο
ψαγμένους...
:cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136507 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
okalamaris: H εγκατάσταση έγινε απο υδραυλικό. Το μήκος της καμινάδας σε ύψος είναι 9 μέτρα και είναι 25χ25 oxi ινοχ. Φέτος έκαψα ελιά, πεύκο. δρύς. Ισχύ του λέβητα δεν γνωρίζω αλλά ζεσταίνει μέχρι 200 τετραγωνικά μέτρα. Το καπνο αυτό όπως βλέπεις στις φωτογραφίες τον βγάζει κατά την τροφοδοσία με ξύλο. Αλλά εχω παρατηρήσει οτι τα ξύλα τα καίει γρήγορα. Ειδικά το μοτέρ ρίχνει με πολύ ταχύτητα τον αέρα.Βλέπεις κάτι λάθος στην εγκατάσταση?

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136511 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Αν δεν εχεις πρόβλημα πίσσας και υγροποιησεων τα υπολοιπα είναι δευτερεύοντα όπως το σπιράλ αν και δεν μπορω να δω φωτο .. . αν το τελείωμα της καμινάδα είναι σωστο δηλ κάνα μέτρο πανω απ την στέγη και μακρυά απο εμπόδια λογικά δεν πρεπει να χεις πρόβλημα ελκυσμού εκτός κι αν είναι πολύ υγρά τα ξύλα ... Δοκίμασε πάντως με ανοιχτή και κλειστή την πόρτα του λεβητοστασίου αν είναι στεγανό μπας και δεις διάφορα ... Χαρακτηριστικο αυτου του τρόπου λειτουργιας είναι η σχετικα αυξημένη κατανάλωση αν κι αυτή εξαρτάται απο το σπίτι σου και τις θερμοκρασίες που ρυθμίζει ... Οι 6 τόνοι πάντως δεν δείχνουν υπερβολικοί αν και δεν ριπές κανένα στοιχειο για το σπίτι ...για τον διακόπτη που Ρώτας υπαρχουν τρόποι αλλά καλυτερα όπως το κανεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136513 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
dimlyk: Το σπίτι είναι 12ετίας και είναι μονωμένο με 5αρι & 3αρι φενιζόλ. Επίσης έχει παντου κεραμοσκεπή.
Νέες φωτογραφίες για να καταλάβεις καλύτερα την καμινάδα:
i988.photobucket.com/albums/af7/meletis_...2441_zps5315565e.jpg
i988.photobucket.com/albums/af7/meletis_...2439_zps5dcba7d0.jpg
i988.photobucket.com/albums/af7/meletis_...2438_zpse12f68b0.jpg
Επίσης κάνει να πλύνω τους τουμποσωλήνες του λέβητα με νερό? Εχω ειδική βούρτσα που τα καθαρίζω.
i988.photobucket.com/albums/af7/meletis_...2437_zps25acddd9.jpg

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136514 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Δοκίμασε φίλε μου με λίγα ξύλα στην αρχή για να ανάψει και μετά από λίγο 20-30΄ βάλε και τα υπόλοιπα. Το πιο πιθανό είναι να είναι ατελής η καυση.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ