Μυρωδιά καυσαερίων απο λέβητα πέλλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136460 από NIKITAS
Καλησπέρα,

αντιμετωπίζω το εξής θέμα: έχω έναν kostrzewa 40kw (fuzzy). Μένω Αθήνα και ζεσταίνω με αυτόν την μονοκατοικία μου. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, πλην του θέματος ότι αντιμετωπίζω παράπονα γειτόνων για την μυρωδιά των καυσαερίων. Καίω μόνο πέλλετ (γκόλντεν). Σκεφτόμουν την λύση του φίλτρου νερού, έχει τοποθετήσει κανείς, υπάρχει καμία σχετική εμπειρία σε λέβητα; (συνήθως χρησιμοποιείται σε σόμπες). Υπάρχει κάποια άλλη λύση που θα προτείνατε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136462 από okalamaris

NIKITAS έγραψε: Καλησπέρα,

αντιμετωπίζω το εξής θέμα: έχω έναν kostrzewa 40kw (fuzzy). Μένω Αθήνα και ζεσταίνω με αυτόν την μονοκατοικία μου. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, πλην του θέματος ότι αντιμετωπίζω παράπονα γειτόνων για την μυρωδιά των καυσαερίων. Καίω μόνο πέλλετ (γκόλντεν). Σκεφτόμουν την λύση του φίλτρου νερού, έχει τοποθετήσει κανείς, υπάρχει καμία σχετική εμπειρία σε λέβητα; (συνήθως χρησιμοποιείται σε σόμπες). Υπάρχει κάποια άλλη λύση που θα προτείνατε;



Καλησπέρα,

κρέμασε στην έξοδο της καμινάδας ένα πράσινο δεντράκι, από αυτά που
βάζουμε στα αυτοκίνητα :side: :woohoo: :P (αστειεύομαι)
Τάξε τους πετρέλαιο και ίσως αρχίσουν να παραπονιούνται για το πότε
θα το λάβουν αντί της μυρωδιάς... :side: :woohoo: :P (και πάλι αστειεύομαι)

Μια λύση είναι το φίλτρο νερού αλλά νομίζω πως θα έχει αρκετό κόστος,
νομίζω δεν είμαι σίγουρος. Μια ακόμη λύση είναι να σηκώσεις ψηλότερα
την καμινάδα αλλά, δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάσει την απόδοση του
λέβητα ή και κατά πόσο θα μειωθεί η μυρωδιά προς αυτούς... Οπότε ξανά
σκέψου τις πρώτες λύσεις/προτάσεις (αστειύομαι και πάλι)
:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αλήθεια μυρίζει τόσο έντονα το πέλλετ...??? Είχα την εντύπωση πως τα
καυσαέριά του είναι ελάχιστα σε σχέση με του ξύλου. Μάλιστα, γνωρίζω
περίπτωση που το γύρισε σε πέλλετ λόγω μυρωδιάς και κάπνας από το
ξύλο και ας είχε το γείτονα στα 5 μέτρα,,, και πού, στο χωριό.......
Νομίζω πως οι παραπονούντες σε ζηλεύουν τώρα που καις λίγο και οικονομικά... ;)

Ελπίζω να κατανοείς το χιούμορ μου και να μην με έχεις παρεξηγήσει...
Ας απαντήσει και κάποιος άλλος βρε παιδιά πριν το πιάσουν τα κρύα
τον άνθρωπο, γιατί μου φαίνεται δεν τη γλιτώνει τη γκρίνια.......

Χρόνια Πολλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136463 από Nasikas
ΕΙναι καθαρα θεμα ρυθμίσεων.
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ και ΠΕΙΡΑΜΑ η λύση.
Παρατηρεις σε ποιο σταδιο καυσης έχεις ατελη καυση- μυρωδιες. (στο αναμα- στο σβησιμο- ενδιαμεσα?)
Συνηθως κανουμε ογκομετρηση.
Αλλα στην Αθηνα αυτο ειναι αγνωστη λεξη.
Ο λεβητας ειναι ρυθμισμενος με καποιο πελλετ- που ισως δεν ειναι γκολντεν.
Ειτε αλλαζεις ρυθμισεις, ειτε δοκιμαζεις καποιο άλλο, για αρχη.
(καις αυτη την περιοδο????)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136465 από electron
Προσοχή γιατι αν κάποιος γείτονας σου κανει καταγγελία τότε θα έρθει κλιμάκιο του υπουργείου για να σε ελέγξει.

Εσυ θα πρέπει να εχεις παρει χαρτί απο αδειούχο καυστηρατζη (κάθε χρόνο θέλει κανονικά στο ξεκίνημα της σεζον) ο οποίος με πιστοποιημένο αναλυτή θα εχει κάνει μετρήσεις στον λέβητα σου. Αν είσαι εντός νομοθετημένων ορίων τοτε δεν εχεις να φοβηθείς τίποτα και άπλα τους αφήνεις να φωνάζουν και αν ξέρεις και ποίος είναι αυτός που διαμαρτυρείτε του κoλας και το χαρτί στην μούρη. Δες παρακάτω την νομοθεσια τα λεει αναλυτικά : sate.gr/data_source/2011ΥΠΕΚΑ-ΦΕΚ2654Β.pdf


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by electron.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136468 από KERBEROS

NIKITAS έγραψε: Καλησπέρα,

αντιμετωπίζω το εξής θέμα: έχω έναν kostrzewa 40kw (fuzzy). Μένω Αθήνα και ζεσταίνω με αυτόν την μονοκατοικία μου. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, πλην του θέματος ότι αντιμετωπίζω παράπονα γειτόνων για την μυρωδιά των καυσαερίων. Καίω μόνο πέλλετ (γκόλντεν). Σκεφτόμουν την λύση του φίλτρου νερού, έχει τοποθετήσει κανείς, υπάρχει καμία σχετική εμπειρία σε λέβητα; (συνήθως χρησιμοποιείται σε σόμπες). Υπάρχει κάποια άλλη λύση που θα προτείνατε;


Έκαψα το ίδιο πέλλετ και η μυρωδιά (όπως και ο καπνός) είναι ανύπαρκτη. Αλλά και άλλα πέλλετ δεν έχουν θέμα μυρωδιάς σοβαρό. Από εμπειρία σου λέω ότι η κάπνα και η μυρωδιά είναι θέμα ρυθμίσεων, όπως λέει και ο κ. Νασίκας ίσως και κακού ελκυσμού ή ακατάλληλης καμινάδας (εγώ αυτό το πρόβλημα είχα).

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136469 από χρηστος8
Σε όσες περιπτώσεις κλήθηκα να λύσω παρόμοια προβλήματα...

Στο 70% υπεύθυνη για μυρωδιά είναι η καμινάδα (καταλληλότητα - διάμετρος - σωστός ελκυσμός)...

Ένα 20% υπεύθυνες είναι οι ρυθμίσεις του καυστήρα...

Ένα 10% περίεργα ρεύματα αέρα εντός λεβητοστασίου από παράθυρα η πόρτες που εμποδίζουν την απρόσκοπτη λειτουργία του καυστήρα (αν και σωστά ρυθμισμένος και με καλή καμινάδα)...
Σε αυτές τις περιπτώσεις έχουμε απότομες αυξομειώσεις της ταχύτητας των καυσαερίων και μικροδιαρροές από οπουδήποτε...εξ ου και οι μυρωδιές.
Λύνεται με τοποθέτηση κλαπέ ελκυσμού (το οποίο χρειάζεται ούτως η άλλως)...www.tigerholm.se/HVAC/Draught-stabiliser-Tigex25.htm



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ