Eρώτηση για την απόδοση της καύσης

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134783 από bobus
Τώρα ποιος θα απαντήσει Μάη μήνα; Τέλος πάντων

Σε λέβητα πέλετ νερού, η φλόγα, είναι καλό να μπαίνει διαρκώς μέσα στους αυλούς 5εκ ας πούμε;

Ρωτώ γιατί ίσως αν μπαίνει τόσο μέσα διαρκώς, ζεσταίνονται κατά κύριο λόγο αυτοί μόνο οι 2-3 αυλοί, ενώ αν βρίσκεται από κάτω, παίρνουν καυσαέρια όλοι οι αυλοί και έτσι ίσως η απόδοση του εναλλάκτη ανεβαίνει... ο δικός μου έχει 8 αυλούς ανόδου (και άλλους τόσους καθόδου)

Μπορώ να ρίξω τον αέρα για να χαμηλώσει η φλόγα και να το πετύχω αυτό... βέβαια ξέρω πως αν χαμηλώσω τον αέρα θα πέσει η Θ καυσαερίων, κι αυτό δε μου αρέσει

Τι λέτε;
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134787 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eρώτηση για την απόδοση της καύσης
Το ζητουμενο ειναι η σωστη αναλογια αερα-καυσιμου και οχι η υψηλη θερμοκρασια καυσαεριων
αν η αναλογια δεν ειναι σωστη η καυση δεν ειναι σωστη αρα μειωμενη αποδοση
δηλ. ουτε παραπανω ουτε παρακατω αερας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134790 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Eρώτηση για την απόδοση της καύσης
Ωραία, και ΠΩΣ θα καταλάβω αν έχω τη σωστή αναλογία;;

Για αυτό που ρώτησα συγκεκριμένα καμιά γνώμη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134795 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eρώτηση για την απόδοση της καύσης
ο σωστος τροπος ειναι με μετησεις
απο κει και περα εμπειρικα ,,,ναχεις μια ασπροκιτρινη ζωηρη φλογα
θερμοκρασιες καυσαεριων στα ορια του κατασκευαστη ουτε πολυ χαμηλες ουτε πολυ υψηλες δηλ.

αυτο που ρωτησες δεν εχει βαση ,,,αυτο προσπαθησα να σου πω ...γιατι ετσι αλλαζεις την αναλογια αερα-καυσιμου ...τα αλλα ειναι υπολογισμενα (υποτιθεται) απ τον κατασκευαστη
απο τους αυλους περνανε τα ζεστα καυσαερια και ειναι ζεστα ειτε μπαινει η φλογα μεσα ειτε οχι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134798 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Eρώτηση για την απόδοση της καύσης
Είτε έχω τον κοχλία στο 1.8, είτε στο 2.7, με τον αέρα ΙΔΙΟ, η φλόγα έχει την ίδια εμφάνιση σε χρώμα και ζωηράδα, δεν μπορώ με τίποτε να βγάλω συμπέρασμα, και προφανώς δεν γίνεται η αναλογία να είναι σωστή και στις δύο περιπτώσεις.

Με τον κοχλία στα 3.8 (και τον αέρα ίδιο παλι) όπου το νερό ζεσταίνεται σαφώς καλυτερα όπως έχω διαπιστώσει με μετρήσεις (χρόνος ανά βαθμό κελσίου), η φλόγα γίνεται πορτοκαλιά και χορεύει αριστερά δεξιά αντί να έχει ορμή προς τα πάνω όπως πριν με 1.8 και 2.7. Επίσης η Θ καυσ. μεγαλώνει. Με άλλα λόγια, συμπέρασμα δεν βγαίνει.

Σκέψου λίγο την εικόνα στο μυαλό σου, αν η φλόγα βρίσκεται διαρκώς μεσα σε 2-3 αυλούς, οι άλλοι 5-6 δεν παίρνουν πολλά καυσαέρια, τα καυσαέρια ξεκινούν ΠΑΝΩ από τη φλόγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134801 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Eρώτηση για την απόδοση της καύσης
Λόγω διαρκών και ως τώρα άλυτων προβλημάτων με τις εναύσεις έχω ζητήσει από έμπιστο μηχανικό να μου κάνει πατέντα που (αν όλα πάνε καλά) θα ρίξει σημαντικά την πιθανότητα αποτυχημένης έναυσης και έτσι δεν μπορώ να κάνω πειράματα, όταν μπορέσω, θα κρατήσω τον κοχλία στα 2.7 και θα ρίξω τον αέρα κατά 300-500 στροφές, να δω πού θα φτάνει η φωτιά σε ύψος και - το κυριώτερο - τι ταχύτητα θέρμανσης νερού θα μου δώσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ