Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133834 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S

g.grivas έγραψε: Λέω να το κλείσιμο με πάνελ μονωμένο με πολυουρεθάνη και ανοιγόμενη πόρτα έτσι ώστε ακόμα και από την βροχή ή το κρύο να προστατεύεται . Είναι καλή ιδέα; Τι λέτε;


Μια χαρά ειναι και τα πάνελ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134102 από g.grivas
Απαντήθηκε από g.grivas στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 Sι
Θα μπορούσε να μου στείλει κάποιος αναλυτικά σχέδια με εξηγήσεις σύνδεσης για τους παρακάτω δύο τρόπους:
Α. Όταν ο λέβητας στέλνει πρώτα στο δοχείο αδρανείας.
Η. Όταν ο λέβητας στέλνει πρώτα στα σώματα και μετά στο δοχείο αδρανείας.
Ποιός από τους παραπάνω τρόπους είναι ο σωστός; Στην δεύτερη περίπτωση πέραν της διαφορετικής συνδερμολογίας απαιτείτε έξτρα εξοπλισμός με επιπλέον κόστος; Ποιόν από τους παραπάνω τρόπους προτείνει η ATMOS;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134111 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 Sι
Ο πιο απλός και οικονομικός τρόπος ειναι να συνδέσεις την έξοδο του λεβητα στο πάνω μέρος του δοχείου αδράνειας και στην απέναντι μεριά του δοχείου στο ιδιο ύψος παίρνεις τα νερά προς τα σωματα. Το ιδιο κανεις και για τις επιστροφές στο κάτω μέρος του δοχείου.
Θα χρειαστείς ενα κυκλοφοριτη απο το δοχειο προς το λεβητα που μπαίνει στην επιστροφή του λεβητα (τραβάει νερά απο το κάτω μέρος του δοχείου και τα στέλνει στο λεβητα) και αυτός ο κυκλοφοριτης ελέγχεται απο τον λεβητα.
Ο δεύτερος κυκλοφοριτης μπαίνει απο το δοχειο στο σπιτι ι τραβάει νερά απο το πάνω μέρος του δοχείου προς το σπιτι. Αυτός ο κυκλοφοριτης ελέγχεται απο τους θερμοστατες χώρου .
Ετσι τα ζεστά νερά του λεβητα πανε στο πάνω μέρος του δοχείου και απο εκει στο σπιτι. Δεν χρειάζεται να γεμίσει όλο το δοχειο για να πάρει το σπιτι βέβαια κατι μενει και στο δοχειο. Οταν το σπιτι δεν τραβάει βέβαια όλο παει στο δοχειο.
Αν πας να κλείσεις τελείως το δοχειο όσο ζητάει το σπιτι θα χρειαστείς αυτοματισμός και Η/βανες και θα κανεις ενα περίπλοκο σύστημα χωρις λόγο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134112 από g.grivas
Απαντήθηκε από g.grivas στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 Sι
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την περιγραφή του τρόπου σύνδεσης. Θα το μεταφέρω στον υδραυλικό μου άν και το γνωρίζει. Συνίσταται όμως από την ίδια την ATMOS; Γιατί στην επιστροφή των νερών από τα σώματα στο λέβητα μέσω του δοχείου αδρανείας από το κάτω μέρος που το νερό θα είναι αρχικά κρύο γιατί από πάνω προς τα κάτω κατανέμεται η αύξηση της θερμότητας το νερό στο λέβητα θα επιστρέφει κρύο. Αυτό δεν θα είναι ένα είδους σόκ του λέβητα; Δηλαδή δεν θα έχουμε υγροποιήσεις; Φυσικά αυτό ίσως για όσο χρειάζετε να φτάσει η θερμοκρασία του νερού στο δοχείο σε κάποια ομοιώμορφη θερμοκρασία λογικά πάνω απο 65 βαθμούς. Και πόσο μάλιστα σε περίπτωση που εγκαταστήσω 1000 δοχείο για την αντιμετώπιση της υπερθέρμανσης. Εκτός και εάν δεν τίθεται θέμα λόγω του ladomate 21.
Ο Υδραυλικός μου επιμένει να δοκιμάσει να στέλνει την περίσσια ενέργεια ο κυκλοφοριτής στον ηλιακό και σε κάποιο σώμα στην αποθήκη και όχι στην κατοικία που απέτυχε. Εγώ δεν πιστεύω να πετύχει και ένα τέλει δεν θα αποφύγω το μεγαλύτερο δοχείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134114 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 Sι
Δεν ξέρω τι συνιστά η ATMOS. Αν έχεις ladomat ή τριοδη στην επιστροφή του λεβητα δεν θα έχεις πρόβλημα γιατι θα κανει bypass και ανάμειξη μεχρι να ανεβεί η θερμοκρασια .
Δεν νομίζω ο ηλιακος ή η αποθήκη μπορούν να απορροφήσουν την περιττή ενέργεια, μπορεις να βάλεις ενα μεγάλο σώμα σε εξωτερικό χώρο :woohoo: αλλα το ζητούμενο ειναι να την πετάξουμε ή να την κρατήσουμε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134115 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 Sι
Γιατί βρε g.grivas πρωί πρωί μου προκαλείς πονοκέφαλο ;

Δηλαδή εσύ προτείνεις να καίμε ευρά για να ζεστάνουμε την αυλή ή το ηλιακό.
Αυτά που σου είπε ο Γεράσιμος για την σύνδεση του δοχείου, για να μην τα ξαναγράφω.
Η Atmos συνιστά ότι συνιστούν όλοι οι κατασκευαστές.
Το μόνο που θα ξαναπώ "όσο πιο μεγάλο δοχείο αδράνειας μπορείς"

Καλημέρα σας

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ