Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133368 από g.grivas
Φέτος εγκατέστησα ξυλολέβητα ATMOS DC32 S με δοχείο αδράνειας 300lt Calpak και Laddomat 21.Η καπνοδόχος είναι περίπου 9 μέτρα μονωμένη Inox. Η προέκταση του καπναγωγού είναι inox μονή ένα μέτρο περίπου και δεν είναι σε ευθεία δηλ. έχει κλήση 95 μοιρών περίπου μέχρι που συνδέεται με τον καπναγωγό. Αρχικά ο εγκαταστάτης είχε κάνει την συνδεσμολογία κατά τέτοιο τρόπο που όταν έκλεινε ο θερμοστάτης χώρου ο κυκλοφορητής συνέχιζε να στέλνει νερό με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να μεταβάλετε προς τα πάνω κάτι που μας ενοχλούσε καθόσον η θερμοκρασία δεν παρέμενε στα επίπεδα που εμείς θέλαμε. Το άλλαξε όμως και σήμερα ο κυκλοφορητής κλείνει με το θερμοστάτη χώρου όπως εξάλλου συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια με το πετρέλαιο. Να αναφέρω ότι έχω παράλληλη σύνδεση με το λέβητα πετρελαίου και όταν λειτουργεί ο ATMOS κλείνοντας ο θερμοστάτης χώρου και γυρνώντας ο κυκλοφορητής για να κλείσει έτσι ώστε να μην συνεχίζει η διοχέτευση νερού προς τα σώματα στέλνει νερό στο λέβητα πετρελαίου με αποτέλεσμα να θερμαίνετε και να φτάνει τους 80 βαθμούς. Δεν ξέρω εάν αυτό είναι σωστό και εάν μπορεί να μην συμβαίνει. Ο εγκαταστάτης μου λέει ότι δεν μπορεί να αλλάξει. Το θέμα είναι εάν εγώ χρησιμοποιώ το νερό αυτό ή μένει εκεί μέχρι να κρυώσει μέχρι και πάλι να γίνει η παραπάνω διαδικασία. Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό. Από την πρώτη στιγμή έχω προβλήματα υπερθέρμανσης. Δοκίμασα τη θερμοκρασία στο πίσω μέρος του λέβητα στους 90, 80 και 70 βαθμούς και την θερμοκρασία 5 βαθμούς μπροστά ποιο κάτω δηλ. 85, 75 και 65 βαθμούς αντίστοιχα έτσι ώστε να σταματά ο ανεμιστήρας νωρίτερα. Δοκίμασα τον ανεμιστήρα και ποιο κάτω ακόμα. Παρόλα αυτά η θερμοκρασία του λέβητα σε περιπτώσεις που ο θερμοστάτης χώρου καθυστερεί να πάρει ανεβαίνει πάνω από 97 βαθμούς με αποτέλεσμα να ανοίγει ο βρόχος ψύξης και να διοχετεύετε νερό από το δίχτυο. Από τις πολλές φορές από τα άλατα βούλωσε και κάποια φορά η θερμοκρασία έφτασε τους 110 βαθμούς. Ο εγκαταστάτης την καθάρισε με ακουαφόρτ και δουλέβει σωστά.
Παρατηρώ όμως ότι όταν ανοίξει πάνω από τους 97 βαθμούς η πίεση του νερού είναι κανονική αλλά όταν πέσει κάτω από τους 97 βαθμούς ακόμη και στους 40 δεν κλείνει τελείως δηλ. βγάζει λίγο νερό και αναγκάζομε να πατάω το κόκκινο κουμπί που έχει. Έχω διαβάσει ότι χρειάζεται κάπου κάπου για να καθαρίζει από τα σαρίδια.
Σας αναφέρω ότι σε θερμοκρασία 70 βαθμούς στο πίσω μέρος του λέβητα δεν ήμουν ικανοποιημένος καθόσον μπορεί το νερό του λέβητα να παρέμενε μεταξύ 70 με 80 αλλά παρατήρησα ότι το νερό στο μποιλερ κάποιες φορές ήταν στους 40 με αποτέλεσμα όταν έχω ζήτηση από τον χώρο να στέλνει για αρκετή ώρα πολύ χλιαρό νερό. Και σε αυτή την περίπτωση κάποια φορά που δεν είχα για αρκετό χρόνο ζήτηση από τον χώρο μου η θερμοκρασία του νερού έφτασε 100 βαθμούς.
Σας κούρασα με τα πολλά.
Το ερώτημα λοιπόν είναι με ποιο τρόπο μπορώ να κρατήσω τη θερμοκρασία μεταξύ 80-90 βαθμούς; .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133370 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
Καλημέρα g.grivas

Υπερθέρμανση με τα δεδομένα σου = Απείρως μικρό δοχείο αδράνειας.

Οι βαλβίδες αν ανοίξουν μία-δύο-τρις φορές πάνε για αλλαγή.

Τα άλλα περί λέβητα πετρελαίου είναι ματσακονιές.

Σας αναφέρω ότι σε θερμοκρασία 70 βαθμούς στο πίσω μέρος του λέβητα δεν ήμουν ικανοποιημένος καθόσον μπορεί το νερό του λέβητα να παρέμενε μεταξύ 70 με 80 αλλά παρατήρησα ότι το νερό στο μποιλερ κάποιες φορές ήταν στους 40 με αποτέλεσμα όταν έχω ζήτηση από τον χώρο να στέλνει για αρκετή ώρα πολύ χλιαρό νερό.


Τι εννοείς πως τα νερά του λέβητα είναι στους 80C° αλλά στο αδράνειας είναι 40C° ; Αν είναι έτσι κάτι δεν πάει καλά με την φόρτιση του δοχείου.

Το ερώτημα λοιπόν είναι με ποιο τρόπο μπορώ να κρατήσω τη θερμοκρασία μεταξύ 80-90 βαθμούς; .


Οπωσδήποτε μεγαλύτερο δοχείο αδράνειας 35KW * 50 λίτρα = 1750 λίτρα αδράνειας.
Ή βάζεις κάθε μία-δύο ώρες ένα κούτσουρο στην σόμπα όχι παραπάνω.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133371 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
Ολα τα παραπανω που λες ειναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ!!!

Που ακουσες οτι το δικτυο θερμανσης πρεπει να δουλευει στους 80-90 βαθμους?

Σε ποια περιοχη βρισκεσαι? Αν μπορουμε θα σε βοηθησουμε με επιτοπου επισκεψη, ΑΛΛΙΩΣ ΒΡΕΣ ΕΝΑΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑΝ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133372 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
Γιατι μου κανει ως μικρό το δοχειο αδρανειας και "για λογους ασφαλειας" εχει επιλεξει να χρησιμοποιει τον λεβητα πετρελαιου ως "καβατζα"?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133381 από g.grivas
Απαντήθηκε από g.grivas στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
Το ότι είναι μικρό το δοχείο αδράνειας το είχα παρατηρήσει και εγώ από την πρώτη στιγμή. Εξάλου το manual της ATMOS προβλέπει μεγαλύτερο. Τι θα μπορούσα να κάνω με την υπάρχουσα εγκατάσταση;
Να αλάξω το boiler με μεγαλύτερο και πόσο;
Να βάλω ένα δεύτερο που θα καταλάβει περισσότερο χώρο;
Τα παραπάνω για μένα θα είναι επιπλέον κόστος σε μία εγκατάσταση που ήδη μου έχει κοστίσει 5000 ευρώ.
Ή υπάρχει κάποια άλλη λύση για να αποφύγω την υπερθέρμαση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133384 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
o πωλητης/εγκαταστατης/υδραυλικός τι λεει για ολα αυτά?????

Φανταζομαι δε πηγες εσυ και τους ειπες [θελω "αυτα" τα μηχανηματα] αλλα καποιος εκανε μια οικονομιτεχνική μελετη....
η οποια και ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν θα περιελαμβανε υπερθερμανσεις.............. στο μενου....
και ειδικά οταν - οπως λες κι εσυ "το λεει στο μανουαλ"...
εκτός αν σε αυτη τη μετετη επενεβεις εσυ "κοψε απο εδω κοψε απο εκει" οπου και ΠΑΛΙ θα επρεπε να σου πουν τι συνεποιες εχουν οι οποιες περικοπες....

Αυτα μονο μπορω να σου απαντησω - τεχνικά δεν το κατεχω αν και ποιο πανω ενας φιλος κατι ειπε για 1750 λιτρα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ