Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133764 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
Η λύση ειναι μια ...,ΜΕΓΑΛΟ ΔΟΧΕΙΟ ΑΡΔΑΝΕΙΑΣ
Ολα τα υπόλοιπα ειναι ημίμετρα και τελικά θα σου κοστίζουν περισσότερα απο το δοχειο.
Δεν εχει σημασία πόσο χρόνο θέλει το δοχειο να ζεστάθει αυτό θα γίνει στο πρώτο άναμμα της χρονιάς μετα θα φροντίζεις να μην κρυώνει το δοχειο κάτω απο τους 45 - 50 βαθμούς. Σύντομα θα μάθεις ποσά ξυλα και πόσο συχνά θα γεμίζεις. Οι θερμοστατες χώρου θα φροντίζουν τη θερμοκρασια του χώρου σου
Ετσι δεν θα έχεις υπερθέρμανση ούτε στο λεβήτα ούτε στο σπιτι!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133793 από g.grivas
Απαντήθηκε από g.grivas στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα έλεγα πως η επιλογή ενός δοχείυ ειναί δύσκολη όσον αφορά τα λίτρα καθόσον υπάρχει και έλλειψη χώρου. Εντός του λεβητοσταδίου το ξεχνάω γιατί τα 6 περίπου τετραγωνικά έχουν καλύπτει. Έξω από το λεβητοστάσιο φυσικά θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε στεγασμένο χώρο φυσικά . Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι καταλήγω σε 1500 και 300 που ήδη έχω σύνολο 1700. Θα αντιμετωπίσω την συνεχή υπερθέρμανση; Έχω διαβάσει ότι οι Γερμανοί προτείνουν 50 λίτρα ανά 1kw λέβητα. Όσο αφορά την λειτουργία του λέβητα εδώ υπάρχουν πολλές ζεστές μέρες κατά το χειμώνα και κάποιες μέρες δεν τον διατηρούσα γιατί είχα ζεστό νερό στο μπόιλερ.
Φυσικά το απόγευμα τον άναβα. Έχω διαβάσει επίσης ότι μπορεί ο λέβητας να στέλνει πρώτα τα νερά στο σπίτι και μετά στο δοχειό. Τι γίνετε όμως με την επιστροφή των νερών από το δοχείο στο λέβητα μέσω ladomate για αποφυγή υγροποιήσεων; Δεν θυμάμαι ακριβώς την διατύπωση του άρθρου. Το προτιμότερο για αποφυγή υγροποιήσεων στον λέβητα ειναι να στέλνει πρώτα στο δοχείο μέχρι κάποια θερμοκρασία και μετά στο σπίτι. Έτσι θα υπάρχει μεγαλύτερη καθηστέριση με μεγαλύτερο δοχείο. Έτσι δεν είναι. Έαν ήμουν Υδραυλικός θα έκανα εγώ την εγκατάσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133794 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
Μπορεις να το συνδέσεις με τέτοιο τροπο ώστε να στέλνεις στο σπιτι και μετα στο δοχειο αυτο όμως θέλει υδροστατες, μονάδα διαχηρηςης και ηλεκτροβανες που θα ανεβάσουν το κοστος. Αν δεν λείπεις συχνά μέρες απο το σπιτι ώστε να κρυώσει τέλειως το δοχειο μην μπλεξεις με πολύπλοκα συστηματα. Εσυ απλά θα φροντίζεις να εχει το δοχειο ζεστό νερό και τίποτα άλλο.
Αν το βάλεις έξω καλό θα ηταν να το κλείσεις σε ενα κουτί απο διπλή γυψοσανιδα με μόνωση ανάμεσα. Αν και τα δοχεία εχουν αρκετά καλή μόνωση αν το αφήσεις έξω θα έχεις μεγαλύτερες απώλειες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133795 από g.grivas
Απαντήθηκε από g.grivas στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
Λέω να το κλείσιμο με πάνελ μονωμένο με πολυουρεθάνη και ανοιγόμενη πόρτα έτσι ώστε ακόμα και από την βροχή ή το κρύο να προστατεύεται . Είναι καλή ιδέα; Τι λέτε;
Last edit: 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133802 από spyroskosmas

g.grivas έγραψε: Ο συγκεκριμένος λέβητας μπήκε με προοπτική να καλύψει μελλοντικά άλλα 80 τετραγωνικά δηλαδή σύνολο 170 περίπου. Πιστεύετε ότι ο dc32s είναι για μεγαλύτερους χώρους και πόσο; Ίσως με τα 170 τετρ. Να υπάρχει καλύτερη εκτόνωση. Πάντως η ονομαστική ισχύς του λέβητα σύμφωνα με την atmos είναι 80 με 90 βαθμούς. Δεν είναι και λύση κάθε τόσο και λιγάκι να κατεβένω από τον πρώτο όροφο για να βάλω ξύλα. Πάντως η μαμά atmos μου πρώτεινε να κατεβάσω την θερμοκρασία πίσω στο αλυσιδάκι καθώς και τον ανεμιστήρα.
Όσο αφορά τους σωλήνες είναι από χαλκό με μόνωση.


Λέβητας Atmos DC32s ζεσταίνει στα Ιωάννινα μεζονέτα 3 επιπέδων συνολικής επιφάνειας 200τμ, κατασκευής 1985 με ξύλινα παράθυρα. Δοχείο αδρανείας 1.000λίτρα.
Ακόμη και για 170τμ στη Μεσσηνία, όπως καταλαβαίνεις το δοχείο αδρανείας είναι πολύ μικρό.
Αν δεν αλλάξεις το δοχείο αδρανείας,δεν έχεις άλλη λύση από το να κατεβάσεις ΠΟΛΥ τη θερμοκρασία του λέβητα μέσω ρύθμισης της αλυσίδας. Με τα 170τμ θες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1.500λίτρα.
Αν βέβαια σκεφτείς ότι η πυρόλυση είναι διαδικασία που γίνεται στους 80-90oC, και εσύ θα το λειτουργείς στους 60οC, καταλαβαίνεις με τι βαθμό απόδοσης θα δουλεύεις.
Η απόφαση δική σου...

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133805 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S

g.grivas έγραψε: . Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι καταλήγω σε 1500 και 300 που ήδη έχω σύνολο 1700. Θα αντιμετωπίσω την συνεχή υπερθέρμανση;Πάλι θα έχεις. Αφού για το τωρινό σου σπίτι σου ΥΠΕΡαρκεί και ο DC18s;Όμως θα λειτουργήσει ο λέβητας, γιατί τώρα ΔΕΝ λειτουργεί. Έχω διαβάσει ότι οι Γερμανοί προτείνουν 50 λίτρα ανά 1kw λέβητα.Ναι, αρκεί να έχει επιλεγεί το σωστά διαστασιολογημένο μηχάνημα.Εσένα προφανώς η αναλογία αυξάνεται
Φυσικά το απόγευμα τον άναβα. Έχω διαβάσει επίσης ότι μπορεί ο λέβητας να στέλνει πρώτα τα νερά στο σπίτι και μετά στο δοχειό. Τι γίνετε όμως με την επιστροφή των νερών από το δοχείο στο λέβητα μέσω ladomate για αποφυγή υγροποιήσεων; Δεν θυμάμαι ακριβώς την διατύπωση του άρθρου. Το προτιμότερο για αποφυγή υγροποιήσεων στον λέβητα ειναι να στέλνει πρώτα στο δοχείο μέχρι κάποια θερμοκρασία και μετά στο σπίτι. Έτσι θα υπάρχει μεγαλύτερη καθηστέριση με μεγαλύτερο δοχείο. Έτσι δεν είναι. Έαν ήμουν Υδραυλικός θα έκανα εγώ την εγκατάσταση.Ο υδραυλικός σου ΔΙΑΒΑΣΕ τη συνδεσμολογία; Στο βιβλιαράκι της Atmos είναι επεξηματικότατο. Αν το διάβαζε δεν θα είχες λόγο να ασχολείσαι με τίποτε απ' όλα αυτά.


Φίλε μου, όπως είπες οι ξυλολέβητες στην περιοχή σου είναι κάτι νέο. Δε θεωρώ πως υπάρχουν επαγγελματίες που δεν αναγνωρίζουν τα λάθη τους. Αν υπάρχουν, μακροπρόθεσμα κακό του κεφαλιού τους.
Πρόταση :Να σου φέρουν ένα δοχείο αδρανείας στα 1.500λίτρα, στο οποίο θα πληρώσεις προφανώς τη διαφορά. Ένα δοχείο στα 300λίτρα, πάντα κάπου αλλού μπορεί να το δώσει ένα μαγαζί.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ