Πώς εξασφαλίζω αποδοτική λειτουργία;

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132894 από bobus
Πώς μπορώ να κρίνω αν ο καυστήρας πέλετ στη φάση ΟΝ δουλεύει αποδοτικά; Με τι κριτήρια; Όταν αυξάνω/μειώνω παροχή, πρέπει υποχρεωτικά να κάνω το ίδιο στον αέρα; Από τη Θ καυσαερίων τι μπορώ να συμπεράνω; Από το χρώμα της φωτιάς; Από το πόσο "χορεύει"; Θέλω να πάρω τη μέγιστη απόδοση για προφανείς λόγους.

Σημειώνω πως όταν ο καυστήρας δουλεύει με το πλήρες φορτίο (δύο διαμερίσματα) ανεβάζει πολύ αργά θερμοκρασία νερού, περίπου 1 βαθμό κάθε 3 λεπτά. Πριν αυξήσω περαιτέρω την παροχή καυσίμου (και συνεπώς την κατανάλωση), θέλω οπωσδήποτε να ξέρω πως από την τωρινή παροχή παίρνω ΟΛΗ την απόδοση που μπορεί να μου δώσει.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132902 από kosmidis80
Ο καυστηρας φιλε μου οπως και να δουλεψει βγαζει μια Χ ενεργεια (ειτε αυξανοντας ή μειωνοντας σκαλα ή τροφοδοσια και αερα αντιστοιχα). Το θεμα ειναι αν ο λεβητας σου εκμεταλευεται την ενεργεια αυτην και σε τι ποσοστο!

Με λιγα λογια οπως και να κανεις τον καυστηρα να αποδωσει αν ο λεβητας- ο εναλλακτης για τον οποιο λογο δεν αποδιδει, τοτε το ισοζυγιο καυσιμο - αποδοση θα πηγαινει περιπατο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132907 από bobus
Ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής.

Ο εναλλάκτης είναι αυτός που είναι, δεν μπορώ να κάνω κάτι, μπορώ όμως να φροντίσω το Χ καύσιμο που πέφτει να αποδίδει το μέγιστο. Αν για παράδειγμα έχω τον κοχλία στα 3" και παίξω με τον αέρα, η απόδοση θα αλλάξει. Οπότε το ερώτημα μου είναι, όσο πιο ξεκάθαρα μπορώ να το εκφράσω:

Με ποιο τρόπο μπορώ να ξέρω πότε έχω πετύχει τη μέγιστη απόδηση με τον κοχλία σταθερό στα 3";

Αποτελεί λύση να φουλάρω τον αέρα;

Κει επειδή παίζω με την τροφοδοσία ανάλογα με το φορτίο (το ένα διαμέρισμα ζεσταίνεται μια χαρά με τον κοχλία στο 1.8, οπότε σε τέτοιες περιστάσεις κατεβάσω τον κοχλία στο 1.8 ) τι πρέπει να κάνω με τον αέρα όταν κάνω την αλλαγή του κοχλία από 1.8 σε 3 και ανάποδα;

Επίσης, όπως ρώτησα και νωρίτερα, η Θ καυσαερίων τι μου λέει; Όταν πάει στους 120, αποδίδει καλύτερα το μηχάνημα από ό,τι στους 110, ή απλά καίει περισσότερο, ή και τα δύο μαζί;

Το χρώμα της φωτιάς όταν είναι προς-το-κίτρινο, τι σημαίνει σε σχέση με το προς-το-πορτοκαλί;
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132909 από dimlyk
Μονο με μετρήσεις από ένα καυστηρατζή αλλά σχετικό μπορείς να έχεις κάποια αξιόπιστα αποτελέσματα
ώστε να πετύχεις την "τέλεια" αναλογία καύσιμου-αέρα κι αυτό σε κάθε "σκάλα" χωριστά


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132911 από panosf01
Δυστυχώς για να ξέρεις τον ακριβή αέρα που χρειάζεσαι ανά πάσα στιγμή ανάλογα με την παροχή καυσίμου,θα πρέπει να υπάρχει αισθητήρας λ στην έξοδο των καυσαερίων και το κατάλληλο ηλεκτρονικό κύκλωμα που θα αναπροσαρμόζει την παροχή. Ότι συμβαίνει με λίγα λόγια στους κινητήρες των αυτοκινήτων μέσω της διαχειρισεις του εγκεφάλου. Παρατηρώ ότι τώρα τελευταία υπάρχουν κατασκευαστές λεβήτων στερεών καυσίμων που υιοθετούν αυτή την λογική.Με λίγα λόγια το θέμα είναι σύνθετο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι εμπειρικά να ρύθμισής τα παραπάνω βασιζόμενος στα οπτικά δεδομένα.Ή με στάνταρ ρυθμίσεις ανά σκάλα που θα τις κάνει ένας καυστηρατζης μέσω αναλυτή καυσαερίων,όπως σου είπε και ο dimlyk.Ότι γίνεται δηλ. στους λέβητες πετρελαίου
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132913 από bobus
Μάλιστα. Γνωρίζω για τον αναλυτή καυσασερίων αν και δεν ξέρω πόσο καυστηρατζήδες έχουν τέτοιον και ξέρουν να τον δουλέψουν. Περισσότερο εμπειρικούς τους κόβω όσους έχω γνωρίσει. "Με το μάτι" και έτσι.

Με τον αέρα τι παίζεται, αυξάνοντάς τον αυξάνει και η απόδοση; Με τι τίμημα;

Με τη Θ καυσαερίων θα μου πει κάποιος τι πληροφορία δίνει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ