Προβλημα και αποριες στην χρηση με λεβητα πελλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133316 από Δημος
Χρηστο και παλι ευχαριστω.Εχω βαλει τριοδη βανα στην επιστροφη των νερων.Ειναι μαρκας HEIMEIER 3WT 25 Germany μια ιντσα που στην κορυφη της βιδωνει θερμοστατικη κεφαλη ρυθμιζομενη με ευρος ρυθμισης απο 40-70με αισθητηριο επαφης στην σωληνα επιστροφης.Καποιο link δεν εχω για την ωρα.Αν εχεις καποιο σχολιο το περιμενω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133317 από fotisbasm

χρηστος8 έγραψε: ...ουτε και η διολισθηση των 15 βαθμων ειναι κατι παραξενο.



Η διολισθηση εχει να κανει καθαρα με τις ρυθμησεις της τροφοδοσιας πελλετ, δεν ξερω εαν μπορεις να το πειραξεις /ρυθμησεις , αλλα εαν γινετε στο λεβητα σου μπορεις να το ελαττώσεις κατα πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133318 από fotisbasm

Δημος έγραψε: ευρος ρυθμισης απο 40-70με αισθητηριο επαφης στην σωληνα επιστροφης.


εαν εχεις μεγαλα σωματα , γυρνα την στους 60-65 βαθμους , αλλιως στους 55-60

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133324 από χρηστος8

Δημος έγραψε: Χρηστο και παλι ευχαριστω.Εχω βαλει τριοδη βανα στην επιστροφη των νερων.Ειναι μαρκας HEIMEIER 3WT 25 Germany μια ιντσα που στην κορυφη της βιδωνει θερμοστατικη κεφαλη ρυθμιζομενη με ευρος ρυθμισης απο 40-70με αισθητηριο επαφης στην σωληνα επιστροφης.Καποιο link δεν εχω για την ωρα.Αν εχεις καποιο σχολιο το περιμενω.



Συνηθως χρησιμοποιω αυτην...www.e-u-c.gr/product.php?products_id=741

Δεν την εχω δουλεψει την συγκεκριμενη (Heimeier) τριοδη...ποιοτικα ειναι πολυ καλη δεν τιθεται θεμα.
Ειναι ομως τριοδη φορτιου;;;
Την εχει ξαναχρησιμοποιησει ο υδραυλικος σου την συγκεκριμενη τριοδη;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133349 από Δημος
Χρηστο ο υδραυλικος λεει πως ειναι πολυ καλη για αυτην τη δουλεια.Το manual της γραφει καθαρα πως χρησιμοποιειται στα επιστροφομενα νερα του λεβητα,τζακιου,σομπας.Ακουω διαφορα σχετικα με τις θερμοκρασιες επιστρεφομενων και θα ηθελα να ξερω τι πραγματικα ισχυει για τα πελλετ και μονο για αυτα.Αλλος λεει πως θερμοκρασια 45 δεν εχεις κανενα προβλημα.Αλλος 50 και οι προτασεις ανεβαινουν.Εμενα προσωπικα επειδη μια θερμοκρασια γυρω στους 45 θα με βολευε εαν ηταν ασφαλης για να μου δωθει αερας στις ρυθμισεις για την συνεργασια τριοδης,προσθετου θερμοστατη,λεβητα.Και κατι αλλο που με προβληματιζει ειναι οταν ο λεβητας ειναι stant by στους 75 πχ και εμεις ζητησουμε νερα αυτος ειναι σβηστος.Ο κυκλοφορητης δινοντας νερα οσα του επιτρεπει η τριοδη,μεχρι που να ζεστανει ο λεβητας εφτασαν τους 45 αν ειναι ρυθμισμενη εκει.Ειναι ασφαλης τουτη η λειτουργια απο τους 75 γρηγορα στους 45 απο θεματα υγροποιησεων και θερμικων σοκ?Περιμενω και παλι σχολια σου και φυσικα σχολια απο ολους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133352 από χρηστος8
Δημο δεν ξερω τι ακους η τι σου λενε...η πραγματικοτητα ειναι πως επιστρεφομενα στους 55 βαθμους ειναι ιδανικα για την λειτουργια του λεβητα και την αποφυγη υγροποιησεων.
Αυτο σε συνεργασια με τον λεβητα σου παντα ζεστο θα σου λυσει τα προβληματα.
Χαμηλοτερες θερμοκρασιες επιστροφων, αυτοματως σχεδον καταργουν την τριοδη...δεν εχει νοημα τριοδη ρυθμισμενη στους 45 βαθμους...καλυτερα μην την βαζεις καθολου...55 βαθμους μη σου πω και παραπανω :)
Κρατα αυτα σαν βαση... τα επιμερους μικροπροβληματα που εχουν να κανουν ειδικα με τις ιδιαιτεροτητες του λεβητα σου πιστευω πως θα τα λυσεις ευκολα.
Η συγκεκριμενη μαρκα τριοδης ειναι εξαιρετικη...απλως δεν την εχω δουλεψει και δεν γνωριζω αν ειναι τριοδη φορτιου...εμπιστευομαι την κριση του υδραυλικου σου που την εχει δουλεψει.
Αν θελεις να σου πω περισσοτερα δωσε το mail σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ