Προβλημα και αποριες στην χρηση με λεβητα πελλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131174 από Δημος
Eφοσον λοιπον ειδα πως καποιος -SAKIS SYSTEM- βλεπει κατι και συμφωνουμε σε αυτο ας μου πει κατι παραπανω.Τι σημαινει,τροπος αντιμετωπισης-αμφιβαλλω-και οτι αλλο νομιζει για αυτου του τυπου την υγροποιηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131178 από SakiSystem
Καλησπέρα Δήμο
Στο πρώτο άναμμα όταν όλα είναι κρύα έχω και εγώ υγροποίηση και μάλιστα στο πρώτο άναμμα που είχα κάνει με ολοκαίνουργιο λέβητα έτρεχαν τόσο πολύ τα νερά που τρόμαξα μήπως είχα διαρροή, τώρα πλέον που τα μέταλλα έχουν πιάσει ένα στρώμα σπάνια γίνεται αντιληπτό, να λάβεις όμως υπ΄όψιν ότι δεν τον αφήνω ποτέ να κρυώσει ακόμη και όταν καθαρίζω, μόνο αν τον σβήσω για 2-3 μέρες και τον ξανανάψω βλέπω καμιά φορά λίγες σταγόνες να στάζουν από τον καπνοσυλλέκτη, δεν νομίζω πως υπάρχει άμεσος τρόπος αντιμετώπισης, την στιγμή που συμβαίνει δηλαδή να πατήσουμε ένα κουμπί και να σταματήσει να κάνει υγροποίηση, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κρατάμε τον λέβητα συνεχώς ζεστό και να αποφεύγουμε τα άναψε σβήσε σε μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Το όνομα εδώ Σάκης.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131180 από Δημος
Αυτο ακριβως μου συμβαινει.Οταν δε μαλιστα εχω ξυσει και το λεπτο σκληρο υλικο-καθαρο μεταλλο- ακομα χειροτερα.Δυστηχως αν διαβασες το νημα,δεν μπορω να κρατω τον λεβητα μου ζεστο. Δεν γινεται stand by.Απλα σκεπτωμαι πως ισως και να ειναι καλυτερα να εχει καποιο λεπτο στρωμα στην επιφανεια το οποιο μπορει να λειτουργει ως μονωτικο υλικο αναμεσα στην υγροποιηση και το μεταλλο του θαλαμου.Απλα οι σκεψεις μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131184 από SakiSystem

χρηστος8 έγραψε: Συγγνωμη φιλε μου αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω αλλο...οτι ειχα να πω το ειπα στα προηγουμενα μου ποστ.

Δυστυχως και με λυπη μου σου λεω πως εμπλεξες με αρχαριους και ασχετους με θερμανση...και δεν εισαι ο μονος φυσικα.

Αν ενας αντιπροσωπος (και οι συνεργατες τεχνικοι) μιας εταιριας που πουλαει λεβητες, δεν γνωριζει πως να συνδεσει stand by εναν καυστηρα...η δεν μπορει να σεταρει το ανοιγμα του κυκλοφορητη στους 55 βαθμους ειναι επικινδυνα ασχετος.

Απο τις ελαχιστες φορες που ζηλευω τους κατα τα αλλα αχωνευτους Γερμανους...στην περιπτωση σου στην Γερμανια κανεις καταγγελια εταιρια - τεχνικους και μεχρι να λυθει το προβλημα σου, αυτοι ως επαγγελματιες απλα κατεβαζουν ρολλα (νομιμα τουλαχιστον).

Εδω την τρωει ο καταναλωτης παντα.


Το διάβασα Δήμο βρες κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω από αυτούς που έχεις και κάνε ακριβώς αυτό που λέει ο Χρήστος.
Να με συμπαθά ο Χρήστος που τον επαναλαμβάνω.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131194 από Δημος
Επειδη το εψαξα το θεμα λιγο παραπανω και με αλλον τεχνικο το λογισμικο του μηχανηματος δεν το αφηνει να κανει stand by παρα να περνα στην φαση συντηρησης οπως την εχω περιγραψει.Αν νομιζει καποιος πως μπορει να το καταφερει τον προκαλω ευγενικα να ερθει να το κανει και αν το καταφερει να αμοιφθει για τον κοπο του χωρις παζαρια.Την εχω επαναλαβει την προσκληση αλλα απαντηση δεν πηρα.Ισως μπορειται να πειτε πως ηταν λαθος επιλογη λεβητα,αλλα εγω πριν το περασμενο καλοκαιρι δεν ηξερα τι σημαινει λεβητας πελλετ,οχι να ξερω και τις λειτουργειες του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131208 από fritakos

χρηστος8 έγραψε: Αν ειναι ετσι εμπλεξες με περιεργο λεβητα Δημο.
Επειδη εχω βρεθει στη θεση σου αρκετα πριν απο σενα ελυσα τα προβληματα μου με τοποθετηση δοχειου αδρανειας 500 λιτρων.
Πλεον η ποιοτητα της θερμανσης μου ειναι αποδοτικοτερη και απο αυτη με τον λεβητα πετρελαιου ακομη και με τον φτηνο ferroli.
Δες εδω...


i1103.photobucket.com/albums/g469/vir30/levitas/levitas001.jpg

i1103.photobucket.com/albums/g469/vir30/levitas/levitas003.jpg

i1103.photobucket.com/albums/g469/vir30/levitas/levitas002.jpg


Χρήστο τώρα είδα τις φωτο. Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για το λεβητοστασιο χειρουργείο!!!!
Το χρησιμοποιείς και για θέρμανση ή ειναι εκθεσιακός χώρος και χώρος για σεμινάρια;;;
Μου αρέσει που εχει βάψει και τις σωλήνες επιστροφής και προσαγωγής ανάλογα
ΜΠΡΑΒΟ και παλι !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ