Προβλημα και αποριες στην χρηση με λεβητα πελλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131353 από fritakos

χρηστος8 έγραψε:

fritakos έγραψε: Χρήστο σε ποια περιοχή είσαι - δουλεύεις ;


Νομο Θεσσαλονικης κυριως...


Κρίμα :( είμαστε πολύ μακριά !!! Αθήνα Βυρωνα είμαι...
Ειναι καλό να έχεις ενα σωστό επαγγελματία στην περιοχή σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131367 από egglezos

fritakos έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

fritakos έγραψε: Χρήστο σε ποια περιοχή είσαι - δουλεύεις ;


Νομο Θεσσαλονικης κυριως...


Κρίμα :( είμαστε πολύ μακριά !!! Αθήνα Βυρωνα είμαι...
Ειναι καλό να έχεις ενα σωστό επαγγελματία στην περιοχή σου


και δεν έχει η Αθήνα? Πόσους θέλεις?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131382 από fritakos

egglezos έγραψε:

fritakos έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

fritakos έγραψε: Χρήστο σε ποια περιοχή είσαι - δουλεύεις ;


Νομο Θεσσαλονικης κυριως...


Κρίμα :( είμαστε πολύ μακριά !!! Αθήνα Βυρωνα είμαι...
Ειναι καλό να έχεις ενα σωστό επαγγελματία στην περιοχή σου


και δεν έχει η Αθήνα? Πόσους θέλεις?


Σίγουρα θα εχει ... Πάντως πέρσι που έψαχνα υδραυλικό κανείς δεν είχε ξαναστησει λεβητοστασιο με λεβητα βιομάζας. Το φτιάξαμε με τον υδραυλικό μου και με τη δική μου καθοδήγηση. Το αποτέλεσμα ειναι καλό αλλά αν και ο επαγγελματίας ειναι σωστός και εχει εμπειρία σίγουρα ειναι πολύ καλυτερα.
Τώρα ψάχνω καυστήρατζη για τον Bioplex γιατι αυτός που ήρθε πέρσι άλλαξε τηλέφωνο και απο την Thermostahl μου είπε οτι δεν συνεργάζεται μαζί τους και θα μου βρουν άλλον.
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα απλά ήθελα κάποιον να μέτρηση καυσαέρια να μου βγάλει ενα πιστοποιητικό και να ξέρει τον λεβητα έτσι ώστε αν έχω κάποια βλάβη να ξέρω που να απευθυνθώ.
Δυστυχώς κ Σαμαρα οταν έψαχνα για λεβητα τους δικούς σας τους είχα δει μόνο μέσω internet χωρις να τους έχω δει σε κάποιο μαγαζί ή να γνωρίζω αν μπορούσαμε να φτιάξουμε τον λεβητα όπως τον ήθελα.
Σίγουρα θα ηταν καλυτερα να έχω το εργοστάσιο δίπλα μου και κάποιον σαν εσάς που απο οτι βλέπω 1 χρόνο τώρα στο φόρουμ εκτός απο γνώσεις έχετε και διαθεση να βοηθήσετε.
Πάντως αυτό που σίγουρα θα χρειαστώ στο τέλος της σεζόν ειναι κάποιο να καθαρίσουμε την καμινάδα, αν έχετε κάποιον που να κανει καλή δουλειά θα με εξυπηρετουσατε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133306 από Δημος
Παιδια γεια σας αλλη μια φορα.Θα ηθελα να σας πω για την σημερινη μου κατασταση με τον λεβητα μου στην οποια εχω περιελθει συμφωνα με τις υποδειξεις σας κυριως του Χρηστου.Εχω βαλει μια τριοδη βανα με θερμοστατικη κεφαλη ρυθμιζομενη για να λυσω το προβλημα των χαμηλων επιστρεφομενων.Το περιφημο για μενα δυσκολο ηταν το stand by.Φιλος καρδιακος ηλεκτρονικος ασχετος με θερμανση,αφου του εθεσα το προβλημα μου μου προτεινε την εξης λυση την οποια και εφαρμοσαμε.Το κοντρολ του κυκλοφορητη εγινε με τον θερμοστατη χωρου.Μετα μπηκε ενας ψηφιακος θερμοστατης με ρυθμιση ανοιξε-κλεισε το κυκλωμα εως εικοσι βαθμους με αισθητηρα που μπηκε διπλα στον αισθητηρα του ληβητα και ρυθμιζει το on-off του λεβητα.Οταν λοιπον ανοιξω θερμοστατη χωρου ο κυκλοφορητης δινει νερα οσα του επιτρεπει η ρυθμιση της τριοδης.Εντωμεταξυ με το χαμηλωμα της θερμοκρασιας ο προσθετος θερμοστατης που οι ενδειξεις του συμβαδιζουν με του λεβητα δινει εντολη και αναβει ο λεβητας.Ολλα ωραια.Τωρα καποιες αποριες.Η θερμοκρασια των νερων σε λεβητα σε stand by ειναι π.χ. 70.Ανοιγουμε τον κυκλοφορητη,ο λεβητας οπως ειναι φυσικο αργει να απαρει μπρος,και η τριοδη επιτρεπει να φυγουν καποια νερα και να παει η θερμοκρασια στο 50.Ο κυκλοφορητης παραμενει παντα ανοικτος και γυριζει τα νερα γυρω απο τον λεβητα μεχρι να ζεσταθουν και να τους επιτραπει η κυκλοφορια στο δικτυο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133307 από Δημος
Η διαφορα αυτη των θερμοκρασιων ειναι ενταξει η υπαρχει ο φοβος παλι υγροποησεων?Ο κυκλοφορητης πειραζει που γυριζει τοσο μικρη ποσοτητα νερου,μηπως ζοριζεται?Η διολισθηση μου ειναι 15 βαθμοι .το βλεπω που σκαρφαλωνει και πιανεται η ψυχη μου.Φιλε Χρηστο ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σου για το ολο θεμα οπως εχει σημερα και φυσικα ολονων οι απαντησεις καλοδεχουμενες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133314 από χρηστος8
Δημο χαιρομαι που εστω και λιγο σε βοηθησα...απλως καποια πραγματα στην περιγραφη σου δεν τα καταλαβα.
Η τριοδη μπηκε στην επιστροφη;;; οταν λες με θερμοστατικη κεφαλη τι εννοεις;;;
Αν μπορεις δωσε λινκ της τριοδης για να καταλαβω τι εβαλες στον λεβητα σου.
Κατα τα αλλα... εφοσον εχεις παντα ζεστο λεβητα και ελεγχεις (αν καταλαβα καλα) τις θερμοκρασιες επιστροφων με τριοδη των 50 βαθμων οι υγροποιησεις σου πρεπει να ελλατωθηκαν κατα πολυ η να εξαφανιστηκαν εντελως.
Οσο για τον κυκλοφορητη (ο inverter ταιριαζει γαντι στην περιπτωση σου) οχι δεν εχει προβλημα...ουτε και η διολισθηση των 15 βαθμων ειναι κατι παραξενο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ