Προβλημα και αποριες στην χρηση με λεβητα πελλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129863 από χρηστος8
Διαβασε και αυτα Δημο αν και δεν θα σε βοηθησουν ιδιαιτερα.

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...=topic&limitstart=15



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130284 από Δημος
Φιλε μου Χρηστο επικοινωνησα με Δραμα και δοξα το θεο θα μου στειλουν τεχνικο εξιδικευμενο στους λεβητες αυτους.Η πειρα σου φαινεται μεγαλη για αυτο και θα τολμησω να ρωτησω κατι ακομη.Παρατηρησα στο καθαρισμα που εκανα πριν δυο ημερες οπου καθαρισα σχολαστικα τα τοιχωματα του θαλαμου καυσης στο μερος οπου ακουμπα η φλογα της καυσης ειχε σχηματιστει υπολοιμα πανω στο τοιχωμα που ηταν γυαλιστερο και σκληρο.Το εβγαλα με σπατουλα και το ετριψα με πρασινο σφουγγαρακι ομως ακομα φαινεται σαν αναγλυφες φολιδες πανω στο ατσαλι-εκανα καλα η καμια ζημια?.Τι μερος του λογου ειναι αυτο?Ακριβως στα ιδιο σημειο που εκτεινεται αρκετα σε ολο το μηκος και πλατος που πιανει η φλογα οταν ο λεβητας αναψε ειδα σχηματισμο υγρου καθως και στον υπολοιπο λεβητα μεσα.Ηθερμοκρασια των νερων μεσα στον λεβητα ηταν 20 βαθμοι.Πιθανολογω πως αυτο γινεται καθε φορα που καθαριζω τον λεβητα και δεν το ειχα προσεξει.Αντε οταν ειναι σε λειτουργια τον κρατας ζεστο,οταν ομως τον καθαριζεις και πεφτει η θερμοκρασια τοτε αναγκαστικα εχεις υγροποιησεις.Οποτε καποιες απο αυτες ειναι αναποφευκτες και ποσο επικινδυνες ειναι για τον λεβητα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130292 από χρηστος8
Δημο αν δεν δω με τα ματια μου δεν μπορω να εχω γνωμη για αυτα που ειδες και εξυσες στον λεβητα.
Λογικα ομως... ειναι απο το σοκ που παθαινει ο λεβητας μολις αναβει και την συστολοδιαστολη των κρυων μεταλλων.
Εφοσον ομως ειναι ο πρωτος χειμωνας που δουλευεις τον λεβητα με αυτο το τροπο, θεωρω πως ειναι κομματακι δυσκολο να καταστραφει ο λεβητας.
Αν αλλαξεις συνδεσμολογια και εχεις μονιμα stand by τα νερα, θα βελτιωθουν ολα αυτα.
Σχετικα με τα νερα του λεβητα οταν τον καθαριζεις...γιατι να ειναι κρυα;;;
Μολις πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια και σβησει (stand by) κατεβαζεις τον γενικο του λεβητα - καυστηρα και καθαριζεις.
Εγω ετσι καθαριζω τον δικο μου 4ο χειμωνα...αν και δεν ειναι ολοι οι λεβητες ιδιοι φανταζομαι πως μπορεις κι εσυ.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130299 από fotisbasm
Μιας και παρακολουθω ολο το νημα , να σου πω και εγω φιλε Δημο οτι εχει απολυτο δικιο ο Χρηστος .

Στο δικο μου λεβητα στις πρωτες 10 μερες το ειχα οπως τον εχεις και επειδη ειχα προβληματα το εκανα stand by , η μετατροπη ειναι γελια στο κοντρολερ βγαζεις τα καλωδια εντλης και απλα το γεφυρωνης , οπως και να εχει εαν δεν το κατεχεις φωναζεις ηλεκτρολογο , η διαδικασια λειτουργιας ειναι αυτη που λεει ο Χρηστος , μολις κλεισει ο κυκλοφοριτης συνεχιζει να δουλευει μεχρι να πιασει την θερμοκρασια που του ορισα για να σβησει .

Μια καλη μέθοδος ωστε να μην εχεις μεγαλη διολίσθηση ειναι να ορίσεις 62 βαθμους και να ξεκινηση +14 βαθμους το modulation ωστε να παει 74 βαθμους και να γινει το τελικο off περιπου στους 78 βαθμους , μια θερμοκρασια ιδανικη ωστε να καψει την πισσα και να εχει ζεστο νερακι μεχρι να ξαναζητηση το σπιτι .

Δεν ξερω το λεβητα σου , πιστευω να εχει και ρυθμηση να οριζεις το ποσο γρηγορα να δινει "γκαζι" ο λεβητας σου (π.χ απο 20% για να παει στο 40% σε ποση ωρα να ανεβασει την ισχυ) παιζει και αυτο ρολο μεγαλο , στο πως θα ρολαρει ο λεβητας σου , γενικος πρεπει να μαθεις πολυ καλα να το δουλευεις .
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by fotisbasm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130593 από Δημος
Παιδια καλησπερα.Τα τελευταια νεα εχουν ως εξης.Ο τεχνικος-επισημος-της εταιριας μαζι με τον καυστηρατζη του τοπικου μου καταστηματος μετα απο συσκεψη-χα χα-ειπαν πως μονη λυση ειναι η διαμορφωση οπως την λενε.Μια κατασταση κατα την οποια ο λεβητας οταν σταματησει ο χωρος να ζητα θερμανση διατηρει μια μικρη φλογα και μενει φυσικα ζεστος αλλα δουλευει συνεχεια και αν η θερμοκρασια του νερου φτασει το ανοιγμα του κυκλοφορητη τοτε το νερο διοχετευεται στην εγκατασταση.Οταν ζητηθει ζεστη ξανα απο το σπιτι γυρνα σε κανονικη λειτουργια.Αυτο που λετε stand by και ειναι το επιθυμητο αν και τους το εξηγησα μου ειπαν πως δεν γινεται.Ομως επειδη καταλαβαινουμε οποιον δεν ειναι σιγουρος για οτι λεει κρατω μικρο καλαθι.Προσκαλω λοιπον μετα απο αγανακτηση καποιον που γνωριζει η γνωριζεται εσεις και βρισκεται στην περιοχη η οχι της πολης των Γιαννιτσων για να με βοηθησει.Αν υπαρχει καποιος μετα βρισκουμε τις λεπτομερειες.Οσο για τα στερεα υπολοιματα μου ειπαν πως διμηουργουνται απο τις υγροποιησεις που ερχονται σε επαφη με τη φωτια κατα την εναυση.Σωστο η λαθος?Επικινδυνες η οχι?Ευχαριστω που ακουσατε τον πονο μου.Η προσκληση ισχυει.Ο λεβητας ειναι ο MZ idro 32 italy.Χαλασε και η ρημαδα η ψηφιακη για φοτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130609 από χρηστος8
Θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε φιλε Δημο με αυτα που μας λες (που σου ειπαν δηλαδη).
Τι θα πει δεν γινεται να συνδεθει ο λεβητας stand by δεν το καταλαβαινω.

Θα με αναγκασεις να παρω τον ηλεκτρολογο συνεργατη μου και να ερθω Γιαννιτσα.

Καταρχην σχεδιο που να δειχνει τις επαφες του λεβητα εχεις;;;

Αν εχεις αναλυτικο εγχειριδιο λεβητα - καυστηρα (με ηλεκτρολογικη συνδεσμολογια) θα βρουμε την ακρη.

Ειναι μια συνηθισμενη διαδικασια που ακολουθουμε σε καθε συνδεση λεβητα...στην περιπτωση σου ο θερμοστατης χωρου ανοιγει τον καυστηρα...αυτο το καλωδιο φευγει και παει απευθειας στον κυκλοφορητη ο οποιος ανοιγει στην θερμοκρασια που εμεις οριζουμε μεσω ενος εμβαπτιζομενου υδροστατη η επαφης...εκει που ηταν η εντολη του θερμοστατη χωρου γεφυρωνονται οι επαφες και ο λεβητας δουλευει μονιμα stand by και σβηνει μονο οταν πιασει την θερμοκρασια που του εχουμε ορισει...αυτο ειναι ολο.

Επιμενω παντως πως ο ηλεκτρολογος σου σε συνεργασια με τον αντιπροσωπο μπορουν να το κανουν ευκολα.
Για καποιο λογο απλα το αποφευγουν.
Μαλλον πρεπει να αλλαξεις συμπεριφορα απεναντι τους ωστε να βρεις λυση στα προβληματα σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ