Προβλημα και αποριες στην χρηση με λεβητα πελλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129375 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
xρηστος8 καλησπερα μια ερωτηση φιλε εχω τον HERMES(VESTA) 40KW μπορω να κανω το ιδιο που ειπες στο δημο να δινει εντολη ο θεμοστατης χωρου στον κυκλοφωριτη και τα νερα ποσο θα τα ορισω να πιανουν στο καζανι τωρα τα εχω 68 και 65 κανει modoulait και ρυθμιση κυκλοφωριτη στο 45 και προγραμμα ισχυ4 και αερας αυτοματο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129408 από χρηστος8

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW έγραψε: xρηστος8 καλησπερα μια ερωτηση φιλε εχω τον HERMES(VESTA) 40KW μπορω να κανω το ιδιο που ειπες στο δημο να δινει εντολη ο θεμοστατης χωρου στον κυκλοφωριτη και τα νερα ποσο θα τα ορισω να πιανουν στο καζανι τωρα τα εχω 68 και 65 κανει modoulait και ρυθμιση κυκλοφωριτη στο 45 και προγραμμα ισχυ4 και αερας αυτοματο.



Κωστα φυσικα και γινεται...σε οποιονδηποτε λεβητα μπορει να γινει αυτη η συνδεσμολογια.
Αν δεν υπαρχουν αυτονομιες με ηλεκτροβανες χρειαζεται απλως μια βαλβιδα αντεπιστροφης στην εξοδο των ζεστων νερων απο τον λεβητα...τα νερα θελουμε να μενουν στον λεβητα και να μην υπαρχει φυσικη κυκλοφορια γιατι πιθανον να μας κρυωνει ο λεβητας και να αναβει ξανα.
Αυτο που διαφερει απο λεβητα σε λεβητα ειναι η διολισθηση θερμοκρασιας κατα το σβησιμο.
Δηλαδη μπορει να εχεις τον λεβητα σου σεταρισμενο στους 70 και την στιγμη του σβησιματος (στους 70) η θερμοκρασια να παει στους 85 πχ.
Δεν ειναι κακο ουτε και παραξενο...σε καποιους λεβητες αυτο συμβαινει...σε καποιους ανεβαινει max 5 βαθμους.
Οποτε την θερμοκρασια που θα ορισεις στον λεβητα θα την ορισεις αφου παρατηρησεις ποση διολισθηση εχεις.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129435 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
φιλε χρηστο8 καλησπερα δεν εχω ηλεκτροβανες ενα σπιτι 93 τμ εχω.εννοεις οτι να βαλω μια αντεπιστροφη απο την εισαγωγη στην επιστροφη αν καταλαβα?στην εισαγωγη εχω τον κυκλοφωριτη.τι ρυθμιση θα πρεπει να κανω στο κοντρολ για να δουλεψει ετσι που λεμε?φοραει MICRONOVA


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129845 από Δημος
Φιλε Χρηστο επιστρεφω με νεα μετα απο καποιες δοκιμες μετα απο την δικα σου προτροπη.Ολεβητας μου εχει ενσωματωμενες εργοστασιακα στο μενου του επιπλεον λειτουργειες οπως βρηκε ο καυστηρατζης και τις ειδα και εγω.Εκτος απο το on-off,εχει συντηρηση και stand by.Λοιπον ως αρχη δοκιμαστηκε η συντηρηση κατα την οποια ο λεβητας διατηρει μια μικρη φλογα και μολις ανεβει λιγο η θερμοκρασια διοχετευει νερο στην εγκατασταση.Δεν μου πολυαρεσε η λειτουργεια αυτη,τρομερα κακη καυση με διαφορες ρυθμισεις.Σημερα αλλαξαμε την λειτουργεια σε αναμονη,κατα την οποια ομως βλεπω οτι δεν κανει τιποτε αλλο εκτος απο το να δουλευει σαν on-off.Eνω γραφει οτι περνα σε αναμονη μετα το κλεισιμο του θερμοστατη χωρου η φλογα σβηνει αμεσως και ο κυκλοφοριτης γυρνα τα νερα μεχρι τους 45 και μετα σταματουν ολα.Τι στο καλο stand by-αναμονη ειναι αυτη?Μηπως θελει κατι αλλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129858 από χρηστος8
Συγγνωμη φιλε μου αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω αλλο...οτι ειχα να πω το ειπα στα προηγουμενα μου ποστ.

Δυστυχως και με λυπη μου σου λεω πως εμπλεξες με αρχαριους και ασχετους με θερμανση...και δεν εισαι ο μονος φυσικα.

Αν ενας αντιπροσωπος (και οι συνεργατες τεχνικοι) μιας εταιριας που πουλαει λεβητες, δεν γνωριζει πως να συνδεσει stand by εναν καυστηρα...η δεν μπορει να σεταρει το ανοιγμα του κυκλοφορητη στους 55 βαθμους ειναι επικινδυνα ασχετος.

Απο τις ελαχιστες φορες που ζηλευω τους κατα τα αλλα αχωνευτους Γερμανους...στην περιπτωση σου στην Γερμανια κανεις καταγγελια εταιρια - τεχνικους και μεχρι να λυθει το προβλημα σου, αυτοι ως επαγγελματιες απλα κατεβαζουν ρολλα (νομιμα τουλαχιστον).

Εδω την τρωει ο καταναλωτης παντα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129860 από Δημος
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε Χρηστο.Κανω λιγο τα στραβα ματια μπας και κανω τη δουλεια μου.Δυστιχως ειναι ετσι ακριβως που τα λες.Ο τελικος καταναλωτης την πληρωνει σχεδον παντα.Οι υπολοιποι δεν ξερω ,ισως,μπορει,θα δουμε οι απαντησεις τους και αντε γεια ευχαριστουμε που μας προτιμησατε με τα μετρητα σας.Αλητες κανονικοι.Μεχρι να σου παρουν τα λεφτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ