Προβλημα και αποριες στην χρηση με λεβητα πελλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129156 από Δημος
Εχω τον λεβητα MZ 32 πελλετ με τον οποιο εχω καποια προβληματα.Δοκιμασα το ρουμανικο πελλετ sw-fer με το οποιο αντιμετωπισα καποια προβληματα υγρων υπολοιματων στην εστια της καυσης.Δεν ξερω γιατι μπορει να ειναι υγρη η συσωρευμενη σταχτη τριων ημερων χρονος που εδειξε πως θελει καθαρισμα.Τι ειδους καταλοιπο ειναι αυτο?Οπου κιαν ρωτησα κανεις δεν ξερει.Μετα πηρα το german pellet-primium το οποιο ομολογουμενος εχει τρομερη αποδοση,ομως γεμιζει την εστια της καυσης με συμπικνωμενη σταχτη με μονο μιας ημερας χρηση.Γυρισα στο sw-fer και καποιος καυστηριατζης αυξησε λιγο την ενταση του ανεμιστηρα για να μην μαζευει γρηγορα καταλοιπα στην εστια.Τωρα ομως ειδα πως επεσε η θερμοκρασια του νερου στο κυκλωμα.Την ανωτερη θερμοκρασια την πηρα με το german pellet 65 βαθμους,με το αλλο ειχα 62 και τωρα 57.Παρακαλω την βοηθεια σας,γιατι απο αντιπροσωπεια αστα βραστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129187 από egglezos

Δημος έγραψε: Εχω τον λεβητα MZ 32 πελλετ με τον οποιο εχω καποια προβληματα.Δοκιμασα το ρουμανικο πελλετ sw-fer με το οποιο αντιμετωπισα καποια προβληματα υγρων υπολοιματων στην εστια της καυσης.Δεν ξερω γιατι μπορει να ειναι υγρη η συσωρευμενη σταχτη τριων ημερων χρονος που εδειξε πως θελει καθαρισμα.Τι ειδους καταλοιπο ειναι αυτο?Οπου κιαν ρωτησα κανεις δεν ξερει.Μετα πηρα το german pellet-primium το οποιο ομολογουμενος εχει τρομερη αποδοση,ομως γεμιζει την εστια της καυσης με συμπικνωμενη σταχτη με μονο μιας ημερας χρηση.Γυρισα στο sw-fer και καποιος καυστηριατζης αυξησε λιγο την ενταση του ανεμιστηρα για να μην μαζευει γρηγορα καταλοιπα στην εστια.Τωρα ομως ειδα πως επεσε η θερμοκρασια του νερου στο κυκλωμα.Την ανωτερη θερμοκρασια την πηρα με το german pellet 65 βαθμους,με το αλλο ειχα 62 και τωρα 57.Παρακαλω την βοηθεια σας,γιατι απο αντιπροσωπεια αστα βραστα.


οι πελλέτες που καίς έιναι όλες μια χαρά. Το θέμα το έχεις με τον λέβητα σου ή/και την εγκατάσταση. Ζήτα βοήθεια από την αντιπροσωπεία και πάρε μαζί τον καυστηρατζή και καθίσετε κάτω με προσοχή να τα λύσετε

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129238 από Δημος
Ευχαριστω τον φιλο για την προτροπη του αλλα οπως ειπα,αντιπροσωπεια δεν μπορει να βοηθησει.Σημερα που καθαρισα την εστια τα υπολειματα ηταν παλι υγρα.Ο λεβητας δουλευει γυρω στις 10 ωρες την ημερα.Το βραδυ τον χαμηλωνω αρκετα λογω καλης μονωσης σπιτιου και δεν παιρνει μπρος μεχρι σχεδον το επομενο μεσημερι,λογω απουσιας.Ειναι δυνατον ιδιως σε μερες με υγρασια να υγρασιαζουν τα υπολειματα στο διαστημα αδρανειας του λεβητα?Ο λεβητας βρισκεται φυσικα σε κλειστο μερος οπου μετρωντας την υγρασια οταν δουλευει ειναι 52.Θα την μετρησω και οταν δεν δουλευει.Μπορει να παιρνει υγρασια απο την τρυπα εισαγωγης αερα καυσης?Οποιος μπορει παρακαλω ας βοηθησει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129240 από fritakos
Δεν νομίζω οτι εχει να κανει με την υγρασία του χώρου. Μάλλον είναι υγροποιησεις που σχηματίζονται μεσα στο λεβητα ή στην καμινάδα και τρέχουν μετα κάτω.
Μπορείς να βγάλεις μερικές φωτο απο τις υγροποιησεις και του καυστήρα - λεβητα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129243 από χρηστος8
Πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο που χρησιμοποιεις τον λέβητα σου.
Ξεκινώντας συνδέσεις τον καυστήρα σου με stand by λειτουργία και όχι on off όπως τον έχεις τώρα. Με αυτό τον τρόπο θα είναι μόνιμα ζεστός.
Σεταρεις τον κυκλοφορητη να ξεκινάει λειτουργία 50 με 55 βαθμούς και όχι χαμηλότερα.
Αν διαπιστώσεις ξανά υγροποιήσεις που δεν το νομίζω βάζεις και μια τριοδη στην επιστροφή του λέβητα.
Ευτυχώς δεν φταις εσύ φίλε μου...όλα τα παραπάνω έπρεπε να σου τα εξηγήσουν, και να τα λύσουν ο αντιπρόσωπος και ο τεχνικός που τον συνδεσε.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129316 από Δημος
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.Ο κυκλοφορητης δουλευει απο τους 45 και το συστημα λειτουργιας ειναι on-off.Πως μπορω να το αλλαξω σε stant by?Πως γινεται αυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ