Πρόβλημα σε τζάκι πέλλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126160 από takis kalamata
Χρονια πολλα καλη χρονια,εχω καποια προβληματα σε ενα τζακι πελλετ συχνα μου βγαζει αλαρμ υπερθερμανσης δοχειου πελλετ κ καποιες αλλες αποτυχια εναυσης να σας πω πως ολες οι ρυθμισεις εχουν γινει απο τεχνικο της εταιριας,εχω προσεξει επισης πως εχω αρκετη καταναλωση πιστευω δηλαδη με την φλογα στο ενα κ το βεντιλατερ στο δυο καει ενα σακι στης εξι ωρες συνεχους λειτουργειας.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126245 από takis kalamata
Απαντήθηκε από takis kalamata στο θέμα Πρόβλημα σε τζάκι πέλλετ
:evil:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by takis kalamata.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126256 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Πρόβλημα σε τζάκι πέλλετ
Λίγο υπομονή φίλε μου και κάποιος που έχει γνώσεις θα σε βοηθήσει.. Παρ' όλα αυτά πρέπει να δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες:

1. Ποιο τζάκι-πέλλετ έχεις. Αέρα ή νερού? Αν μπορείς δώσε και κάποιο λινκ με τα χαρακτηριστικά του.
2. Ποιο πέλλετ καις.
3. Τετραγωνικά χώρου, είδος μόνωσης, είδος κουφωμάτων. Δηλαδή μία περιγραφή της κατοικίας ώστε μα έχουμε μία χονδρική εκτίμηση των απαιτήσεων του χώρου σε θέρμανση. Σύνδεση του τζακιού σε μποιλερ ΖΝΧ?
4. Θερμοκρασία χώρου που ζητάς από θερμοστάτη. Ώρες λειτουργίας θέρμανσης.
5. Τοποθεσία που βρίσκεσαι.

Οι 6 ώρες που λες είναι συνεχόμενες ή δουλεύει διακοπτόμενα? Το σπίτι ζεσταίνεται μέσα σε αυτές τις 6 ώρες.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126507 από takis kalamata
Απαντήθηκε από takis kalamata στο θέμα Πρόβλημα σε τζάκι πέλλετ
Φιλε vag εχω το τζακι αερος clio 10 kw ο χωρος μου ειναι μια μικρη μαιζονετα γυρω στα 90τμ ο χωρος μου τουλαχιστον ειναι ικανοποιιτικος απο ζεστη αλλα οπως προειπα οι 6 συνεχωμενες ωρες λειτουργειας με ενα σακι το βρισκω υπερβολικο κ εχω ρυθμισει τον θερμοστατη στους 22 βαθμους,απο πελλετ εκαιγα το gplden nuggets κ τωρα πηρα ενα βουλγαρικο για δοκιμη,αλλο πρπβλημα ειναι πως καποιες φορες βγαι νει εντονη μυρωδια μεσα στο σπιτι κ εξω στο μπαλκονι που βγαζω την καμιναδα απο τον τοιχο αποσταση 1.5μ κ απο το ταβανι αποσταση 1.5μ εχει αρχισει κ τα μαυριζει ολα συν οτι εχω δει κοκους σταχτης οσο για το τζαμι στην σομπα καλυτερα να μην το συζητησουμε απο την μαυριλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126515 από takis kalamata
Απαντήθηκε από takis kalamata στο θέμα Πρόβλημα σε τζάκι πέλλετ
Ξεχασα να πω πως το τζακι βρισκετε στο κεντρο στο κατω μερος του σπιτιου κ βγαζω απο την σομπα μια καμιναδα απο πισω της μισο μετρο προς τα πανω κ μετα οριζοντια 3μ κ στο μπαλκονι λοξα για να μην τις κανω γωνια 1μ με το καπελο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126560 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα σε τζάκι πέλλετ
η μεγιστη καταναλωση που δινει ο κατασκευαστης ειναι τα 2,1 κιλα ανα ωρα
αν καταφερνεις και τα ξεπερνας ειτε καποιος εχει πειραξει τις ρυθμισεις του πελλετ
ειτε το πελλετ σου ειναι τριματα οποτε πεφτει μεγαλυτερη ποσοτητα ειτε δεν τοχεις μετρησει σωστα :)

απο την στιγμη που διαλεξαμε αυτο τον τροπο θερμανσης καλο θα ηταν να ασχοληθουμε να μαθουμε εστω τις 2-3 βασικες ρυθμισεις δηλ μοτερ καυσαεριων και κοχλια πελλετ ωστε να μπορουμμε να κανουθμε μικρορυθμισεις που ενδεχομενως χρειαζονται για να πετυχουμε μια ομορφη ασπροκιτρινη φλογα

το τζακι σου πιθανον ειναι οριακο σε ισχυ για τον χωρο σου ,,,,δοκιμασε να το δουλευεις περισσοτερες ωρες σε χαμηλοτερη ενταση
οσο αφορα τις μυρωδιες ειναι βεβαια σχετικο αλλα ξυλο καιμε ,,ολο και κατι μυριζει οπως ολο και καποια μαυριλα θα εχεις στο μπαλκονι η λυση σ αυτο εκτος απ τα διαφορα φιλτρα ισως ειναι να τοποθετησεις το καπελο κοντα στην ακρη της βεραντας και 50-60 εκατοστα κατω απ την ταρατσα ωστε να τα διωχνει ο αερας :)

πιο πολυ θα πρεπει να προσεξεις την μυρωδια μεσα στο σπιτι που δεν θα πρεπει να υπαρχει (εκτος κι αν μπαινει απο καμμια χαραμαδα)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": takis kalamata

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ