Προβλημα με golden nuggets

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125506 από sotos71
Απαντήθηκε από sotos71 στο θέμα Προβλημα με golden nuggets
οκ ευχαριστω πολυ!! τωρα οσων αφορα τη φλογα νομιζω τη πετυχα οσο για τον καπνο στην καμιναδα θα δω αυριο τωρα ειναι αδυνατο. Για τα υπολοιματα στο ποτηρη εχουμε καποια ενδειξη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125508 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Προβλημα με golden nuggets
αυτο εξαρταται πιο πολυ απ το πελλετ αλλα και τον αερα
αν γεμιζουν οι τρυπες και βουλωνουν αν δεις κανα κομματι σκληρη σταχτη ακαυστα πελλετακια
ποσοστητα σταχτης αν και στις σομπες ειναι δυσκολο να την δουμε μονο εμπειρικα απ το ποση κολαει στα τοιχωματα η στο τζαμι πχ....γι αυτο λεω σιγα σιγα παρατηρα την σοομπα σου κι οταν αλλαξεις πελλετ αμεσα θα δεις καποιες διαφορες μικροτερες η μεγαλυτερες αλλα και καποια συμπτωματα μπορει ναναι παροδικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125511 από sotos71
Απαντήθηκε από sotos71 στο θέμα Προβλημα με golden nuggets
Είχα κολλημένο πελλετ στο ποτήρι και βουλωμένες τρύπες μετά από κάθε αναμα που για να φύγει έπρεπε να το ξύσω με ένα σκληρό πινέλο
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125516 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Προβλημα με golden nuggets
κατσε να δεις αν θαχεις τωρα που ανεβασες τον αερα
με τον ιδιο αερα καθαριζουν και οι τρυπες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125522 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Προβλημα με golden nuggets

sotos71 έγραψε: ειχα κολλημενο πελλετ στο ποτηρη και βουλομενες τρυπες μετα απο καθε αναμα που για να φυγει επρεπε νατο ξυσω με ενα σκληρο πινελο

Τελικα εβαλα τον αερα στο 2 εκανε εκκινηση κανονικα και ενω καιω στο φουλ το τζαμι ειναι πεντακαθαρο νομιζω οτι ειναι οκ?
Aλλα χαρακτηριστικα για να ξερω οτι εχω σωστη καυση? εμπειρικα γιατι ειμαι πολυ νεος στο χωρο


Νομίζω έχω την απάντηση στο πρόβλημα σου.
Στην δική μου σόμπα όλα καλά για 2 χρόνια ... (δεν έσβινε ποτέ κτλ) και από πέλετ στις δοκιμές έβαζα ότι ναναι..
Ώσπου μια μέρα αποφάσισα να βάλω περισσότερα (μήκος μπουριά) από τα 3 μέτρα που είχα σταθερά (περίπου σύνολο που πρότεινε ο κατασκευαστής) έβαλα περισσότερα (διπλάσιο σχεδόν 7 μέτρα + γωνία παραπάνω) υποτίθεται θα ζεσταίνει καλύτερα από το επιπλέον μήκος μπουριά.
Από τότε η σόμπα μου μου έκανε αυτά ακριβώς που περιγράφεις .. και δεν είναι θέμα αν είχες βάλει GN ή όποια άλλη μάρκα καυσίμου.

Αλλά τι γινόταν .. είχα συνηθίσει από παλιά (πριν την μετατροπή στα μπουριά) να έχω την ένταση ανεμιστήρα (στην αρχή του προσαννάματως)στο χαμηλό 1 .

Με την μετατροπή στα μπουριά και της επιπλέον γωνίας που τοποθέτησα . Αμέσως (και μετά από λίγα λεπτά του προσανάματως) μου έσβηνε .

Από τότε στο προσάνναμα πάντα στην αρχή βάζω την ένταση ανεμιστήρα στο 2 . και αφού κάψει για καμιά μισή ώρα 1 ώρα καλά το ξαναγυρίζω στο 1 (ακόμη και όταν πιάνει Eco λειτουργία δεν σβήνει) .

Και κατάλαβα ότι στην αρχή επειδή είναι "κρύα " η σόμπα ... αλλά και λόγω των εμποδίων στα μπουριά .. (με την χαμηλή ένταση ανεμιστήρα στο 1) υπερισχύουν οι αναθυμιάσεις κάπνες + έλλειψη οξυγόνωσης .. και σβήνει ... ενώ αν πρώτα το βοηθήσεις με την ένταση στο 2 .... και αργότερα στο 1 .. ήδη η σόμπα όταν θα έχει θερμανθεί αρκετά δεν θα σου σβήνει με τίποτα γιατί έχει ενισχυθεί και η κυκλοφορία του αέρα από την θερμότερη καύση. Αυτά καλή χρονιά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125562 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Προβλημα με golden nuggets

sotos71 έγραψε: Είχα κολλημένο πελλετ στο ποτήρι και βουλωμένες τρύπες μετά από κάθε αναμα που για να φύγει έπρεπε να το ξύσω με ένα σκληρό πινέλο


Εαν ασχολιοσουν λίγο με της οδηγίες του κατασκευαστή το λέει και με έντονο ύφος ότι

Καθαρισμός και συντήρηση από τον Πελάτη
● Πριν από κάθε εκκίνηση και όταν είναι κρύα η σόμπα είναι προτιμότερο να την καθαρίζετε .
● Αφαιρέστε το δοχείο καύσης, ελέγξτε και καθαρίστε τις τρύπες και στο δοχείο καύσης αλλά και την βάση που κάθεται το δοχείο καύσης.
● Κάντε αναρρόφηση της στάχτης από τον χώρο και καθαρίστε τα άκρα της αντίστασης έναυσης προσεκτικά.
● Επανατοποθετήστε το δοχείο καύσης, βεβαιωθείτε ότι τα άκρα εφάπτονται τέλεια στη θέση τους. Εάν δεν τοποθετηθεί σωστά δεν θα ανάψει η σόμπα.
● Η αυτόματη έναυση του πέλετ είναι η πιο ευαίσθητη φάση, σας συνιστούμε να διατηρείτε πάντα καθαρές της τρύπες του δοχείου καύσης και της 4 τρύπες της βάσης που τοποθετείται. Επίσης να ελέγχετε προσεκτικά εάν έχει τοποθετηθεί το δοχείο καύσης σωστά στην βάση. Εάν δεν τοποθετηθεί σωστά η σόμπα δεν θα ανάψει. www.gfh.gr/manual%20gfh.pdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ