Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121840 από μανολης
εδω φαινεται το πανω μεταλλικό ειναι το μικρο παραλληλόγραμμο
το κάτω ειναι για τη σταχτη

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121850 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ

μανολης έγραψε: Σ δυσκολεύετε να ανεβαση θερμοκρασια το σπιτι λογο μη έλλειψης αερα μαλλον

και τους ειχα ρωτησει αφου δεν εχει παροχη αερα απο εξω μηπως θα εχω προβλημα 'οχι δεν θα έχεις' μου απαντησαν

τώρα στους ειδικους με πιο τροπο μπορώ να παω αερα στη σομπα και ποσο για να μην κρυονει το σπιτι

μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα
Gdevil το κακο ειναι οτι δεν μπαζει το σπιτι καθολου

Εμείς οι παλιότεροι βάζουμε ροζέτα στην έξοδο της καμινάδας απο τον τοιχο και μπαινει ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ απο το κενό μεταξυ σωλήνα και τοίχου.
Οι νέοι κλείνετε με τσιμέντο (σε πέλλετ και ξυλόσομπες) και βγαζω σπυριά όταν τα βλέπω...

Το προηγουμενο ποστ μου, μάλλον δεν το εκτιμησες- για όσο το δυνατόν συνεχή καυση- να μην σβήνει η σόμπα (και κυκλοφορητη στους 45-50.)
Δεν πειράζει Ουτε 50 χρόνια εμπειρία δεν έχω στο ξύλο. :silly:


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121853 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
Κοιτάζοντας το σάιτ της lincar και μή έχοντας δει την σόμπα από κοντά δεν μπορώ δυστυχώς να βοηθήσω για το κατα πόσο γίνεται να "κουμπώσει" σωλήνα με αέρα καύσης επάνω της (και εννοείται να μη χάσει την αισθητική της)....

Nasikas έγραψε: ...
Εμείς οι παλιότεροι βάζουμε ροζέτα στην έξοδο της καμινάδας απο τον τοιχο και μπαινει ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ απο το κενό μεταξυ σωλήνα και τοίχου.
Οι νέοι κλείνετε με τσιμέντο (σε πέλλετ και ξυλόσομπες) και βγαζω σπυριά όταν τα βλέπω...
.....


Η μόνη βελτίωση που μου έρχεται στο μυαλό διαβάζοντας την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ανωτέρο ιδέα είναι ο αέρας να μη μπαίνει "χύμα" απο αυτό το σημείο αλλά δια μέσω ενός κουτιού το οποίο να έχει ελεγχόμενη με τάμπερ (είτε χειροκίνητο είτε αυτόματο είτε ακόμα ακόμα με περσίδες μιας κατεύθυνσης) είσοδο. Ετσι όταν δεν ζητάει η σόμπα αέρα δε θα "μπάζει" κρύο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121859 από μανολης

Nasikas έγραψε:

μανολης έγραψε: Σ δυσκολεύετε να ανεβαση θερμοκρασια το σπιτι λογο μη έλλειψης αερα μαλλον

και τους ειχα ρωτησει αφου δεν εχει παροχη αερα απο εξω μηπως θα εχω προβλημα 'οχι δεν θα έχεις' μου απαντησαν

τώρα στους ειδικους με πιο τροπο μπορώ να παω αερα στη σομπα και ποσο για να μην κρυονει το σπιτι

μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα
Gdevil το κακο ειναι οτι δεν μπαζει το σπιτι καθολου

Εμείς οι παλιότεροι βάζουμε ροζέτα στην έξοδο της καμινάδας απο τον τοιχο και μπαινει ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ απο το κενό μεταξυ σωλήνα και τοίχου.
Οι νέοι κλείνετε με τσιμέντο (σε πέλλετ και ξυλόσομπες) και βγαζω σπυριά όταν τα βλέπω...

Το προηγουμενο ποστ μου, μάλλον δεν το εκτιμησες- για όσο το δυνατόν συνεχή καυση- να μην σβήνει η σόμπα (και κυκλοφορητη στους 45-50.)
Δεν πειράζει Ουτε 50 χρόνια εμπειρία δεν έχω στο ξύλο. :silly:

την καμιναδα τη βγαλαμε απο τη ταρατσα οποτε δεν μπορουσαμε να αφησουμε κενα και αυτο προσπαθω να κάνω αλλα τωρα εχει μουλαρωση και τα ξυλα τα κανει θρακα
μαλλον δεν εχει επαρκη αερα στο σπιτι

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121862 από μανολης

Gdevil έγραψε: Κοιτάζοντας το σάιτ της lincar και μή έχοντας δει την σόμπα από κοντά δεν μπορώ δυστυχώς να βοηθήσω για το κατα πόσο γίνεται να "κουμπώσει" σωλήνα με αέρα καύσης επάνω της (και εννοείται να μη χάσει την αισθητική της)....

Nasikas έγραψε: ...
Εμείς οι παλιότεροι βάζουμε ροζέτα στην έξοδο της καμινάδας απο τον τοιχο και μπαινει ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ απο το κενό μεταξυ σωλήνα και τοίχου.
Οι νέοι κλείνετε με τσιμέντο (σε πέλλετ και ξυλόσομπες) και βγαζω σπυριά όταν τα βλέπω...
.....


Η μόνη βελτίωση που μου έρχεται στο μυαλό διαβάζοντας την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ανωτέρο ιδέα είναι ο αέρας να μη μπαίνει "χύμα" απο αυτό το σημείο αλλά δια μέσω ενός κουτιού το οποίο να έχει ελεγχόμενη με τάμπερ (είτε χειροκίνητο είτε αυτόματο είτε ακόμα ακόμα με περσίδες μιας κατεύθυνσης) είσοδο. Ετσι όταν δεν ζητάει η σόμπα αέρα δε θα "μπάζει" κρύο.

δεν με νοιαζει η αισθητική αλλα το αποτελεσμα
τον αερα θα πρεπει να τον στελνω με μοτερ η απλος με ενα σωληνα κοντα στη σομπα?
και το ταμπερ μπορώ να το ρυθμισω ηλεκτρονικα σε σχεση με τη θερμοκρασια της σομπας?

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121917 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
Μανωλη σπιτι που να κλεινει ερμητικα Δ Ε Ν υπαρχει.
Απο καπου θα μπαινει αερας.
Θες απο τον απορροφητηρα,θες απο καποια αλλα χαραμαδα-τρυπα παντως απο καποια εισοδο θα τρυπωσει.
Εσενα οταν ανοιγεις την πορτα για να βαλεις ξυλα εχεις επιστροφη καπνου;
Οταν λες οτι τα ξυλα στα κανει καρβουνο σημαινει απουσια οξυγονου.
Ομως αν δεν εχει οξυγονο στο σπιτι τοτε Μανωλη το τελευταιο που θα σε ενοιαζε θα ηταν το πως καιγονται τα ξυλα. ;)
Πριν κανεις αυτο που σου ειπε ο Κωστας δοκιμασε ν αφησεις το παραθυρο του μπανιου ελαχιστα ανοιχτο.
0,5-1 cm να δεις αν αποδωσει το κολπο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ