Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121686 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
Δοκιμασε επισης αν σου βρισκεται να ριχνεις κ κανενα ξυλο απο πευκο,ελατο που εχουν ρετσινι κ ειναι μπαρουτι.
Αν βαζεις π.χ. 4 ξυλα στον ανεφοδιασμο,το ενα να ειναι τετοιο ξυλο που θ αρπαξει γρηγορα κ θα βοηθησει κ τα αλλα.
Δοκιμασε το.
Ποτε δεν ξερεις.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121687 από μανολης

stergiosbik έγραψε: Μανωλη χωρις να ειμαι ειδικος μου περασε απο το μυαλο η εξης σκεψη.
Να δοκιμαζες μηπως τα γεμισματα που κανεις μετα απο την στιγμη που πιανουν θερμοκρασια τα νερα,να γινονται με πολυ λεπτα ξυλα κ οχι με πιο χοντρα.
Αν χρησιμοποιεις τα κλασικες διαστασεις ξυλου που ειναι για σομπα δοκιμασε να κοψεις ορισμενα πιο λεπτα.
Να μην εχεις δηλ. αυτην την πτωση θερμοκρασιας που ειπε κ ο Μαστορας στην θερμοκρασια των νερων.
Μπορει να ειναι κ βλακεια αλλα δεν χανεις τιποτα πιστευω αν το δοκιμασεις.


δεν εχω πτωση στης θερμοκρασιες τα νερα και στην έξοδο και στην εισοδο εχουν την ιδια θερμοκρασια ειχαν 70 με 80 βαθμους

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121690 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ

μανολης έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Μανωλη χωρις να ειμαι ειδικος μου περασε απο το μυαλο η εξης σκεψη.
Να δοκιμαζες μηπως τα γεμισματα που κανεις μετα απο την στιγμη που πιανουν θερμοκρασια τα νερα,να γινονται με πολυ λεπτα ξυλα κ οχι με πιο χοντρα.
Αν χρησιμοποιεις τα κλασικες διαστασεις ξυλου που ειναι για σομπα δοκιμασε να κοψεις ορισμενα πιο λεπτα.
Να μην εχεις δηλ. αυτην την πτωση θερμοκρασιας που ειπε κ ο Μαστορας στην θερμοκρασια των νερων.
Μπορει να ειναι κ βλακεια αλλα δεν χανεις τιποτα πιστευω αν το δοκιμασεις.


δεν εχω πτωση στης θερμοκρασιες τα νερα και στην έξοδο και στην εισοδο εχουν την ιδια θερμοκρασια ειχαν 70 με 80 βαθμους


E τοτε πρεπει να συμβαινει αυτο που λεει ο Θοδωρης.
Κρυωνει το σπιτι κ φτου κ απ την αρχη.
Αλλα ρε γαμωτο παλι μου κανει εντυπωση.
Δε μπορει μεσα σε 6 ωρες συνεχομενης καυσης με τετοιες θερμοκρασιες νερων να μην ανεβαζει θερμοκρασια το σπιτι.
Σιγουρα οι τοιχοι δεν προλαβαινουν να ζεσταθουν αλλα τουλαχιστον θα επρεπε να ζεσταινει αυτες τις ωρες που λειτουργει η σομπα.
Οταν βεβαια σβυνει η σομπα,το σπιτι θα κρυωσει γρηγορα αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121692 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ

stergiosbik έγραψε: Δοκιμασε επισης αν σου βρισκεται να ριχνεις κ κανενα ξυλο απο πευκο,ελατο που εχουν ρετσινι κ ειναι μπαρουτι.
Αν βαζεις π.χ. 4 ξυλα στον ανεφοδιασμο,το ενα να ειναι τετοιο ξυλο που θ αρπαξει γρηγορα κ θα βοηθησει κ τα αλλα.
Δοκιμασε το.
Ποτε δεν ξερεις.

OXI ΠΕΥΚΑ Στεργιο. Θα γεμισει τα μπουριά αμέσως.
Θα πρότεινα δοκιμή με μπριγκέττα και τον κυκλοφορητη στους 50 (εγω τον εχω στους 43)
Όσον αφορά τα καυσόξυλα, εχω συναντησει ανθρώπους που λένε ότι ειναι ξερα τα ξύλα τους, αλλά το υγρασιομετρο τους απέδειξε το αντιθετο...

Παντως, ανεξηγητο που δεν ζεστενεται ο φιλος μας. Με μικροτερη φτηνιαρικη σομπα ζεσταινω σπίτι 120τμ σε υψομετρο 1.300. Αλλα τα ξυλα είναι όντως ξερά.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121693 από μανολης

stergiosbik έγραψε:

μανολης έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Μανωλη χωρις να ειμαι ειδικος μου περασε απο το μυαλο η εξης σκεψη.
Να δοκιμαζες μηπως τα γεμισματα που κανεις μετα απο την στιγμη που πιανουν θερμοκρασια τα νερα,να γινονται με πολυ λεπτα ξυλα κ οχι με πιο χοντρα.
Αν χρησιμοποιεις τα κλασικες διαστασεις ξυλου που ειναι για σομπα δοκιμασε να κοψεις ορισμενα πιο λεπτα.
Να μην εχεις δηλ. αυτην την πτωση θερμοκρασιας που ειπε κ ο Μαστορας στην θερμοκρασια των νερων.
Μπορει να ειναι κ βλακεια αλλα δεν χανεις τιποτα πιστευω αν το δοκιμασεις.


δεν εχω πτωση στης θερμοκρασιες τα νερα και στην έξοδο και στην εισοδο εχουν την ιδια θερμοκρασια ειχαν 70 με 80 βαθμους


E τοτε πρεπει να συμβαινει αυτο που λεει ο Θοδωρης.
Κρυωνει το σπιτι κ φτου κ απ την αρχη.
Αλλα ρε γαμωτο παλι μου κανει εντυπωση.
Δε μπορει μεσα σε 6 ωρες συνεχομενης καυσης με τετοιες θερμοκρασιες νερων να μην ανεβαζει θερμοκρασια το σπιτι.
Σιγουρα οι τοιχοι δεν προλαβαινουν να ζεσταθουν αλλα τουλαχιστον θα επρεπε να ζεσταινει αυτες τις ωρες που λειτουργει η σομπα.
Οταν βεβαια σβυνει η σομπα,το σπιτι θα κρυωσει γρηγορα αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση.


σύμφωνο μαζι σου.... τρατζικ :( :( :angry: :angry: :evil: :evil:

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121694 από μανολης

Nasikas έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Δοκιμασε επισης αν σου βρισκεται να ριχνεις κ κανενα ξυλο απο πευκο,ελατο που εχουν ρετσινι κ ειναι μπαρουτι.
Αν βαζεις π.χ. 4 ξυλα στον ανεφοδιασμο,το ενα να ειναι τετοιο ξυλο που θ αρπαξει γρηγορα κ θα βοηθησει κ τα αλλα.
Δοκιμασε το.
Ποτε δεν ξερεις.

OXI ΠΕΥΚΑ Στεργιο. Θα γεμισει τα μπουριά αμέσως.
Θα πρότεινα δοκιμή με μπριγκέττα και τον κυκλοφορητη στους 50 (εγω τον εχω στους 43)
Όσον αφορά τα καυσόξυλα, εχω συναντησει ανθρώπους που λένε ότι ειναι ξερα τα ξύλα τους, αλλά το υγρασιομετρο τους απέδειξε το αντιθετο...

Παντως, ανεξηγητο που δεν ζεστενεται ο φιλος μας. Με μικροτερη φτηνιαρικη σομπα ζεσταινω σπίτι 120τμ σε υψομετρο 1.300. Αλλα τα ξυλα είναι όντως ξερά.


μετρημένα με υγρασιομετρο και η φλουδα απο ολα εχει φυγει και φαίνονται πλεον οτι ειναι ξερα

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ