Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121610 από μανολης
το κακο ειναι φέτος οτι εχω ξερα μα ξερα ξυλα προχτες μετα τη δουλεια την αναψα 5 η ωρα μεχρι της 6 ειχε ανεβαση καλες θερμοκρασιες 80 βαθμους η επιστροφες ηταν και αυτες καυτες μαλλον γυρω στους 70 βαθμους την εκαψα μεχρι τις 12 η ωρα που μπορω να πω οτι μου ανεβασε μονο 3 βαθμους απο 18 σε 21 τα σωματα ζεματανε αλλα νιώθω μια ψυχρα και δεν μου φαίνεται λογικο 6 ωρες να εχει συνεχομενες θερμοκρασιες 70 με 80 βαθμους και να ανεβαζω μονο 3 βαθμους αν ειχα συνεχόμενη καυση στο πετρελαιο 3 ωρες οχι 6 στους 70 βαθμους στο σπιτι θα ειχα 30 βαθμους μεσα

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121623 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
μαστορα ...αυτο που περιγραφεις γινεται και στο πετρελαιο μεχρι να ανεβει η θερμοκρασια στον χωρο ...
οταν ομως ανεβει τα μεγαλα σκαμπανεβασματα δεν δικαιολογουνται ....δεν δικαιολογουνται τα επιστρεφομενα να πεφτουν στους 40 παρα μονο αν δεν επαρκει η ισχυς


μανωλη ...τελικα το προβλημα σου ειναι οτι αισθανεσαι κρυο ,,,η οτι το σπιτι ειναι κρυο μπορει ναναι 2 διαφορετικα πραγματα ,,,αν πχ στο δωματιο της σομπας εχεις 24 βαθμους και καπου παραδιπλα 21 εχεις προβλλημα ,,,το ιδιο αν καθεσαι απεναντι απ την σομπα και κινηθεις σ αλλο χωρο ,,,κι ακομα κι αυτο που σου ειπαν το αμονωτο ταβανι που δημιουργει ανερχομενα ρευματα κι εσυ αισθανεσαι κρυο ....αν ομως οι επιστροφες στα σωματα εχουν μονο 10 βαθμους διαφορα επισης υπαρχει προβληματακι ... δεν ξερω αν θα σε βοηθαγε δοκιμαστικα να βαλεις κανα ανεμηστηρακι χαμηλα σε κανα 2 σωματα ωστε να σου δινουν περισσοτερη θερμανση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121631 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ

μανολης έγραψε: το κακο ειναι φέτος οτι εχω ξερα μα ξερα ξυλα προχτες μετα τη δουλεια την αναψα 5 η ωρα μεχρι της 6 ειχε ανεβαση καλες θερμοκρασιες 80 βαθμους η επιστροφες ηταν και αυτες καυτες μαλλον γυρω στους 70 βαθμους την εκαψα μεχρι τις 12 η ωρα που μπορω να πω οτι μου ανεβασε μονο 3 βαθμους απο 18 σε 21 τα σωματα ζεματανε αλλα νιώθω μια ψυχρα και δεν μου φαίνεται λογικο 6 ωρες να εχει συνεχομενες θερμοκρασιες 70 με 80 βαθμους και να ανεβαζω μονο 3 βαθμους αν ειχα συνεχόμενη καυση στο πετρελαιο 3 ωρες οχι 6 στους 70 βαθμους στο σπιτι θα ειχα 30 βαθμους μεσα

Να κάνω μία ερώτηση?
Αέρα από που παίρνει η σόμπα για την καύση?
Συγνώμη αν έχει γραφτεί και δε το πρόσεξα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121654 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
Καιρο τωρα σπαω το κεφαλι μου να βρω τι φταιει στην περιπτωση του Μανολη :blink:

Το μονο λογικο συμπερασμα που καταληγω είναι :

- Με το πετρελαιο το σπιτι ειχε συνεχομενη θερμανση (μερα νυχτα 24ωρες το 24ωρο) και έτσι ο λέβητας συμπληρωνε μονο τις απώλειες του σπιτιου και ετσι τα δομικα στοιχεια ηταν παντα ζεστα.
- Με την σομπα - λεβητα εχει διακοπτομενη θερμανση και έτσι το βραδυ που σβηνει το σπιτι κρυωνει και την επομενη μερα φτου και απο την αρχη να το ζεστανει! Δηλαδη η σομπα δεν δουλευει για να καλυψει τις απωλειες αλλα και για να ζεστανει το σπιτι απο την αρχη!


Μανολη δεν μας ειπες αν δουλεψε η σομπα 24ωρες συνεχομενα με σταθερη τροφοδοσια και αν ζεσταθηκε το σπιτι ή οχι???

Επισης το βραδυ που σβηνει η σομπα αν ο χωρος ειναι στους 20-21 το πρωι που ξυπνας στους ποσους έχει πεσει???

ΕΓΩ το ξαναλεω η σομπα ειναι υπεραρκετη για το σπιτι! Αλλιως δεν θα ανεβαζε θερμοκρασιες που ανεβάζει στα νερα! Το θεμα σου ειναι πως δεν έχεις συνεχομενη θερμανση και οι απωλειες σας ειναι μεγάλες! Αν δουλευει η σομπα περισσοτερες ωρες και με σταθερη τροφοδοσια θα δεις διαφορα σιγουρα!

Αλλιως μεγαλωνεις τα σωματα σου και ελπιζεις τοτε να σε καλυπτει η σομπα - ενδεχεται αν τα μεγαλωσεις ολα να μην σε ανεβαζει μετα τις θερμοκρασιες που εχεις τωρα.

Αυτα! Κατι αλλο δεν μπορεις να κανεις παρα να αγορασεις μια συσκευη που θα εχει αυτοματη τροφοδοσια και θα ειναι μονιμα ανοιχτη να τραβαει οσο καυσιμο θελει το σπιτι, κοινως ΠΕΛΛΕΤΟΛΕΒΗΤΑ ή ΠΕΛΛΕΤΟΣΟΜΠΑ-λέβητα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121655 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
Kαι για να σου το δωσω Μανολη να το καταλαβεις και με νουμερα :

Πες μου σε παρακαλω ποσα λιτρα πετρελαιο καιγατε με τον λεβητα σας τις προηγουμες χρονιες κατα μεσον ορον και ποσα ξυλα καψατε περυσι με την ξυλοσομπα????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121659 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
Αν κατάλαβα καλά (γράφτηκε κατι σε προηγούμενο μύνημα) το σπίτι έχει αμόνωτη ταράτσα?
Εάν ναι τότε το παρακάτω σκεπτικό φαίνεται πολύ λογικό

kosmidis80 έγραψε: Καιρο τωρα σπαω το κεφαλι μου να βρω τι φταιει στην περιπτωση του Μανολη :blink:

Το μονο λογικο συμπερασμα που καταληγω είναι :

- Με το πετρελαιο το σπιτι ειχε συνεχομενη θερμανση (μερα νυχτα 24ωρες το 24ωρο) και έτσι ο λέβητας συμπληρωνε μονο τις απώλειες του σπιτιου και ετσι τα δομικα στοιχεια ηταν παντα ζεστα.
- Με την σομπα - λεβητα εχει διακοπτομενη θερμανση και έτσι το βραδυ που σβηνει το σπιτι κρυωνει και την επομενη μερα φτου και απο την αρχη να το ζεστανει! Δηλαδη η σομπα δεν δουλευει για να καλυψει τις απωλειες αλλα και για να ζεστανει το σπιτι απο την αρχη!


Μανολη δεν μας ειπες αν δουλεψε η σομπα 24ωρες συνεχομενα με σταθερη τροφοδοσια και αν ζεσταθηκε το σπιτι ή οχι???

Επισης το βραδυ που σβηνει η σομπα αν ο χωρος ειναι στους 20-21 το πρωι που ξυπνας στους ποσους έχει πεσει???

ΕΓΩ το ξαναλεω η σομπα ειναι υπεραρκετη για το σπιτι! Αλλιως δεν θα ανεβαζε θερμοκρασιες που ανεβάζει στα νερα! Το θεμα σου ειναι πως δεν έχεις συνεχομενη θερμανση και οι απωλειες σας ειναι μεγάλες! Αν δουλευει η σομπα περισσοτερες ωρες και με σταθερη τροφοδοσια θα δεις διαφορα σιγουρα!

Αλλιως μεγαλωνεις τα σωματα σου και ελπιζεις τοτε να σε καλυπτει η σομπα - ενδεχεται αν τα μεγαλωσεις ολα να μην σε ανεβαζει μετα τις θερμοκρασιες που εχεις τωρα.

Αυτα! Κατι αλλο δεν μπορεις να κανεις παρα να αγορασεις μια συσκευη που θα εχει αυτοματη τροφοδοσια και θα ειναι μονιμα ανοιχτη να τραβαει οσο καυσιμο θελει το σπιτι, κοινως ΠΕΛΛΕΤΟΛΕΒΗΤΑ ή ΠΕΛΛΕΤΟΣΟΜΠΑ-λέβητα

αλλά μήπως μπορεί να λυθεί το θέμα της νυχτερινής θέρμανσης και με δοχείο αδράνειας?
Το οποίο θα "φορτίζει" όλη τη μέρα και θα "αδειάζει" την νύχτα που δεν ανάβει η σόμπα.

Υγ. τι εννοούμε μία σόμπα συνδέεται στην μέση ενός κυκλώματος?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ