Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121859 από μανολης

Nasikas έγραψε:

μανολης έγραψε: Σ δυσκολεύετε να ανεβαση θερμοκρασια το σπιτι λογο μη έλλειψης αερα μαλλον

και τους ειχα ρωτησει αφου δεν εχει παροχη αερα απο εξω μηπως θα εχω προβλημα 'οχι δεν θα έχεις' μου απαντησαν

τώρα στους ειδικους με πιο τροπο μπορώ να παω αερα στη σομπα και ποσο για να μην κρυονει το σπιτι

μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα
Gdevil το κακο ειναι οτι δεν μπαζει το σπιτι καθολου

Εμείς οι παλιότεροι βάζουμε ροζέτα στην έξοδο της καμινάδας απο τον τοιχο και μπαινει ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ απο το κενό μεταξυ σωλήνα και τοίχου.
Οι νέοι κλείνετε με τσιμέντο (σε πέλλετ και ξυλόσομπες) και βγαζω σπυριά όταν τα βλέπω...

Το προηγουμενο ποστ μου, μάλλον δεν το εκτιμησες- για όσο το δυνατόν συνεχή καυση- να μην σβήνει η σόμπα (και κυκλοφορητη στους 45-50.)
Δεν πειράζει Ουτε 50 χρόνια εμπειρία δεν έχω στο ξύλο. :silly:

την καμιναδα τη βγαλαμε απο τη ταρατσα οποτε δεν μπορουσαμε να αφησουμε κενα και αυτο προσπαθω να κάνω αλλα τωρα εχει μουλαρωση και τα ξυλα τα κανει θρακα
μαλλον δεν εχει επαρκη αερα στο σπιτι

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121862 από μανολης

Gdevil έγραψε: Κοιτάζοντας το σάιτ της lincar και μή έχοντας δει την σόμπα από κοντά δεν μπορώ δυστυχώς να βοηθήσω για το κατα πόσο γίνεται να "κουμπώσει" σωλήνα με αέρα καύσης επάνω της (και εννοείται να μη χάσει την αισθητική της)....

Nasikas έγραψε: ...
Εμείς οι παλιότεροι βάζουμε ροζέτα στην έξοδο της καμινάδας απο τον τοιχο και μπαινει ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ απο το κενό μεταξυ σωλήνα και τοίχου.
Οι νέοι κλείνετε με τσιμέντο (σε πέλλετ και ξυλόσομπες) και βγαζω σπυριά όταν τα βλέπω...
.....


Η μόνη βελτίωση που μου έρχεται στο μυαλό διαβάζοντας την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ανωτέρο ιδέα είναι ο αέρας να μη μπαίνει "χύμα" απο αυτό το σημείο αλλά δια μέσω ενός κουτιού το οποίο να έχει ελεγχόμενη με τάμπερ (είτε χειροκίνητο είτε αυτόματο είτε ακόμα ακόμα με περσίδες μιας κατεύθυνσης) είσοδο. Ετσι όταν δεν ζητάει η σόμπα αέρα δε θα "μπάζει" κρύο.

δεν με νοιαζει η αισθητική αλλα το αποτελεσμα
τον αερα θα πρεπει να τον στελνω με μοτερ η απλος με ενα σωληνα κοντα στη σομπα?
και το ταμπερ μπορώ να το ρυθμισω ηλεκτρονικα σε σχεση με τη θερμοκρασια της σομπας?

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121917 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
Μανωλη σπιτι που να κλεινει ερμητικα Δ Ε Ν υπαρχει.
Απο καπου θα μπαινει αερας.
Θες απο τον απορροφητηρα,θες απο καποια αλλα χαραμαδα-τρυπα παντως απο καποια εισοδο θα τρυπωσει.
Εσενα οταν ανοιγεις την πορτα για να βαλεις ξυλα εχεις επιστροφη καπνου;
Οταν λες οτι τα ξυλα στα κανει καρβουνο σημαινει απουσια οξυγονου.
Ομως αν δεν εχει οξυγονο στο σπιτι τοτε Μανωλη το τελευταιο που θα σε ενοιαζε θα ηταν το πως καιγονται τα ξυλα. ;)
Πριν κανεις αυτο που σου ειπε ο Κωστας δοκιμασε ν αφησεις το παραθυρο του μπανιου ελαχιστα ανοιχτο.
0,5-1 cm να δεις αν αποδωσει το κολπο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121932 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
Σαν δεδομενα εχουμε :

1) Η σομπα καλυπτει και φαινεται απο την ανεση που καιει τα καλοριφερ και συνεχιζει να ανεβαζει θερμοκρασιες.
2) Το δικτυο και οι συνδεσεις ειναι σωστες και το επιβεβαιωνει και ο Χρηστος8
3) Η σομπα δεν καπνιζει - την ειδα να δουλευει περυσι! Αρα δεν της λειπει αερας!
4) Το καπνισμα των ξυλων ειναι φυσικο να γινεται αν κοβει Μανολη τον πρωτογενη αερα η βαλβιδα που εχει η σομπα αυτοματα γιατι πιανει 80 βαθμους στα νερα!

Αυτα που δεν μας λεει ο Μανολης - δεν ξερουμε :

1) Δεν ξερουμε ποσες ωρες δουλευει η σομπα καθημερινα
2) Δεν ξερουμε θερμοκρασιες χωρων μεμονομενα
3) Δεν ξερουμε ποσους βαθμους χανει το σπιτι απο την ωρα που σβηνει η σομπα μεχρι να ξαναναψει
4) Δεν ξερουμε τι καταναλωση ξυλων εχει καθε μερα


Ειλικρινα εγω υψωνω τα χερια ψηλα και αναμενω του χρονου παλι να συζηταμε τα δια :unsure:

Μανολη αν δεν κανεις τις δοκιμες που λεμε στις τελευταιες σελιδες, απο μονο του το τι φταιει (αν φταει κατι δηλαδη και δεν ειναι θεμα λειτουργιας) δεν θα βγει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121987 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
με εξαιρεση το 1ο δεδομενο θα συμφωνουσα αν και ακομα δεν εχω καταλαβει ποιο ακριβως ειναι το προβλημα .
αν ολα ειναι οπως τα λετε ,,,δηλ υπερεπαρκεια ισχυος ,,,το προβλημα μετατιθετε στο πως θα αρμεξει αυτη την ισχυ απ την σομπα η στο πως θα ισομοιραστει η μεταφορα θερμοτητας ...
μια ιδεα θα ηταν οι θερμοστατικες κεφαλες ωστε να ισομοιραστει η διαφορα θερμοκρασιας αν και προσωπικα δεν μ αρεσει και δεν την θεωρω σωστη γι αλλους λογους... μια αλλη θα ηταν η τοποθετηση ενος φανκοιλ αντιδιαμετρικα η στο πιο ψυχρο χωρο ωστε αφενος να δινει λιγο παραπανω θερμοτητα στον χωρο αφετερου να πετυχαινει καλυτερη διανομη θερμοκρασιας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122011 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
Σώματα που ζεματάνε.
σπίτι που δε ζεσταίνεται.
σόμπα που πιάνει 80 βαθμούς και κόβει πρωτογενή αέρα με αποτέλεσμα να δουλεύει στο ελάχιστο της ισχύος της και πάλι τα μεν σώματα να ζεματάνε όσο δουλεύει η σόμπα αλλά αυτή η ελάχιστη ισχύς της σόμπας και σε συνδυασμό με λίγες ώρες λειτουργίας της να μη καταφέρνει να ζεστάνει επαρκώς το σπίτι.
Θέμα με αέρα καύσης δε φαίνεται να υπάρχει στην παρούσα φάση (εάν υπήρχε η σόμπα θα κάπνιζε) γιατί η σόμπα δουλεύει πολλές ώρες με κλειστό πρωτογενή αέρα (δλδ τραβάει λίγο αέρα)

Εμένα γιατί με φαίνεται πολύ απλό ότι θέλει περισσότερων θερμίδων σώματα γιατί λειτουργούν λιγότερες ώρες από ότι με το πετρέλαιο?
Επίσης και το αδράνειας πιστεύω ότι θα έκανε δουλειά γιατί θα λειτουργούσαν τα σώματα πάλι περισσότερες ώρες.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ