Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121821 από μανολης
Σας ευχάριστο ολους για της απαντησεις στο θεμα μου

αλλα εδω και 2 μερες δεν ανοιξα το σπιτι καθολου για να μπει φρεσκος αερας
αυτο ειχε σαν αποτελεσμα τα ξυλα να τα κανει μονο θρακα και μαλλον αφου η σομπα ειναι για μεγαλύτερο σπιτι η σομπα να τραβαει ολο τον αερα εξω γιαυτο καινε τα καλοριφερ αλλα να δυσκολεύετε να ανεβαση θερμοκρασια το σπιτι λογο μη έλλειψης αερα μαλλον

και τους ειχα ρωτησει αφου δεν εχει παροχη αερα απο εξω μηπως θα εχω προβλημα 'οχι δεν θα έχεις' μου απαντησαν

τώρα στους ειδικους με πιο τροπο μπορώ να παω αερα στη σομπα και ποσο για να μην κρυονει το σπιτι

μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα

Gdevil το κακο ειναι οτι δεν μπαζει το σπιτι καθολου

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121823 από μανολης

Gdevil έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Δεν εχει νοημα το δοχειο αδρανειας στην συγκεκριμενη εγκατασταση, καθως ο θερμοστατης χωρου δεν κλεινει ποτε! Δηλαδη ποτε δεν εχει πλεοναζουσα ενεργεια την οποια θα μπορουσε να διοχετευσει σε ενα μπαφερ.

Αν συνδεθει ομως με τον κλασικο τροπο, δηλαδη η σομπα να δινει απευθειας στο μπαφερ και το μπαφερ να στελνει στα σωματα, πολυ φοβαμαι οτι οταν ζηταει το σπιτι (που εδω ζηταει παντα) η σομπα θα γωνατιζει και δεν θα μπορει να ανεβασει θερμοκρασια στα νερα! ;)

Τις μονες απαντησεις πλεον μπορει να δωσει ο Μανολης...

Το ότι ο θερμοστάτης χώρου δε σβήνει ποτέ ίσως και να σημαίνει ότι τα καλοριφέρ είναι μικρά για το σπίτι.
Οπότε χρειάζονται πολλές ώρες να λειτουργούν για να αναπληρώνουν τις απώλειες. Ο καυστήρας του πετρελαίου φρόντιζε για αυτό ανάβοντας και σβήνοντας όλο το 24ωρο. Με την σόμπα δεν γίνεται αυτό. Οπότε η ενέργεια από τα ξύλα μάλλον φεύγει από την καμινάδα (μιας και τα σώματα ανάβουν στο φουλ μεν αλλά για λιγότερες ώρες). Με το αδράνειας θα πήγαινε εκεί η θερμότητα και θα ζεσταίνονταν και το σπίτι όταν η σόμπα είναι σβηστή. Δλδ θα πλησίαζε η λειτουργία της σόμπας στην λειτουργία του λέβητα πετρελαίου δίνοντας ζέστη για περισσότερες ώρες

Επίσης άλλη διαφορά με τον πετρελαιολέβητα είναι ο αέρας καύσης.
Δεν είναι λίγο (αν πχ καίει 3 κιλά ξύλα την ώρα) 40 κυβικά κρύου αέρα να μπαίνουν κάθε ώρα στο σπίτι.
Από τα γραφόμενα δεν είδα πουθενά να καπνίζει το σπίτι άρα τα κουφώματα "μπάζουν" τον αέρα που φεύγει από την σόμπα και γιαυτό δεν υπάρχει θέμα καπνίσματος. Αυτός ο αέρας λοιπόν από τα κουφώματα ουσιαστικά δίνει την αίσθηση κρύου

Τα παραπάνω είναι υποθέσεις που κάνω....

ΥΓ Ας ρωτήσω και το εξής. Μήπως υπάρχει κάποιος φεγγίτης? Κάποιο άνοιγμα εξαερισμού πχ του μπάνιου? ή κάτι παρόμοιο ψηλά στην οροφή που να βγάζει συνεχώς την ζέστη του σπιτού έξω? Εγώ προσωπικά είδα τεράστια διαφορά στο σπίτι μου όταν έκλεισα μία σωλήνα Φ80 εξαερισμού του μπάνιου και ένα φεγγίτη που έμενε ανοιχτός 2 εκατοστά.

το κακο ειναι οτι δεν μπαζει απο πουθενα οποτε δεν αναπληρώνω τον αερα που στέλνω εξω
ειδα το τζακι που εκανες εχεις καμια ιδεα ποσο αερα χρειαζεται και πως να το στελνω στη σομπα

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121835 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
Καλησπέρα,
Ο doom είχε κάνει σε ένα θέμα μία ανάλυση της στοιχειομετρικής καύσης των ξύλων.
Τα ίδια νούμερα είχα βρεί και εγώ σε ξένο σάιτ.
Το αποτέλεσμα ήταν ότι ένα κιλό ξύλο για να καεί στοιχειομετρικά θέλει 4,5 κυβικά αέρα.
Οπότε σε συθνήκες πράξης 9 κυβικά αέρα για κάθε κιλό ξύλο υπολογίζουμε (μιας και κάθε κυβικό που θα μπει δεν είναι τόσο "έξυπνο" ώστε να πάει ακριβώς εκεί που θέλουμε
Αν καίγονται λοιπόν πχ 3 κιλά κάθε ώρα στη σόμπα σου τότε θες κάθε ώρα 30 κυβικά αέρα να μπουν στην εστία σου.
Εγώ όταν καίω 3 κιλά την ώρα η σωλήνα η Φ100 που έχω εγώ στην βάση της εστίας είναι γύρω στο 10% ανοιχτή και η Φ50 (που στενεύει και γίνεται 3/4 ίντσας) είναι μονίμως ανοιχτή.
Στην δικιά σου περίπτωση και πρακτικά πως μπορεί να έρθει ο αέρας από έξω μέσα στην σόμπα σου ίσως μπορώ να σου πώ καμιά ιδέα αν βγάλεις κάποια φώτο ή έχεις κάποιο λινκ από την σόμπα σου που να φαίνεται από που παίρνει αέρα.

ΥΓ σφραγισμένο καλά σπίτι με σόμπα που να τραβάει αέρα από το σαλόνι και να μην καπνίζει πάντως δε μπορώ να φανταστώ πως γίνεται. Να σου γράψω μόνο ότι στο σπίτι μένω καμιά δεκαετία τώρα.... Μόλις φέτος ανακάλυψα ότι ο φεγγίτης μου έμπαζε.....


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121840 από μανολης
εδω φαινεται το πανω μεταλλικό ειναι το μικρο παραλληλόγραμμο
το κάτω ειναι για τη σταχτη

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121850 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ

μανολης έγραψε: Σ δυσκολεύετε να ανεβαση θερμοκρασια το σπιτι λογο μη έλλειψης αερα μαλλον

και τους ειχα ρωτησει αφου δεν εχει παροχη αερα απο εξω μηπως θα εχω προβλημα 'οχι δεν θα έχεις' μου απαντησαν

τώρα στους ειδικους με πιο τροπο μπορώ να παω αερα στη σομπα και ποσο για να μην κρυονει το σπιτι

μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα
Gdevil το κακο ειναι οτι δεν μπαζει το σπιτι καθολου

Εμείς οι παλιότεροι βάζουμε ροζέτα στην έξοδο της καμινάδας απο τον τοιχο και μπαινει ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ απο το κενό μεταξυ σωλήνα και τοίχου.
Οι νέοι κλείνετε με τσιμέντο (σε πέλλετ και ξυλόσομπες) και βγαζω σπυριά όταν τα βλέπω...

Το προηγουμενο ποστ μου, μάλλον δεν το εκτιμησες- για όσο το δυνατόν συνεχή καυση- να μην σβήνει η σόμπα (και κυκλοφορητη στους 45-50.)
Δεν πειράζει Ουτε 50 χρόνια εμπειρία δεν έχω στο ξύλο. :silly:


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121853 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Σύνδεση ξυλόσομπας με καλοριφέρ
Κοιτάζοντας το σάιτ της lincar και μή έχοντας δει την σόμπα από κοντά δεν μπορώ δυστυχώς να βοηθήσω για το κατα πόσο γίνεται να "κουμπώσει" σωλήνα με αέρα καύσης επάνω της (και εννοείται να μη χάσει την αισθητική της)....

Nasikas έγραψε: ...
Εμείς οι παλιότεροι βάζουμε ροζέτα στην έξοδο της καμινάδας απο τον τοιχο και μπαινει ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ απο το κενό μεταξυ σωλήνα και τοίχου.
Οι νέοι κλείνετε με τσιμέντο (σε πέλλετ και ξυλόσομπες) και βγαζω σπυριά όταν τα βλέπω...
.....


Η μόνη βελτίωση που μου έρχεται στο μυαλό διαβάζοντας την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ανωτέρο ιδέα είναι ο αέρας να μη μπαίνει "χύμα" απο αυτό το σημείο αλλά δια μέσω ενός κουτιού το οποίο να έχει ελεγχόμενη με τάμπερ (είτε χειροκίνητο είτε αυτόματο είτε ακόμα ακόμα με περσίδες μιας κατεύθυνσης) είσοδο. Ετσι όταν δεν ζητάει η σόμπα αέρα δε θα "μπάζει" κρύο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ