Ξυλολέβητας με τρίοδη

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121506 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
Έχει μεγάλη απόκλιση η θερμοκρασια που διαβάζει οι υδροστατης επαφής με την θερμοκρασια του λεβητα . Πρέπει να το αλλάξεις αυτο με έναν εμβαπτιζομενο στο κέλυφος του λεβητα που θα διαβάζει ακριβώς την θερμοκρασια του λεβητα και όχι με την επαγωγη που κάνει τωρα στην χαλκό σωλήνα ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • akoere
  • Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Member
  • Senior Member
  • η ζωη θα ηταν ποιο ωραια αν ειχαμε κ λιγο ζεστη...
Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121508 από akoere
Απαντήθηκε από akoere στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
Ανοιξα το καπακι του λεβητα το πανω αλλα εχει μια μονο εισοδο για να βαλω μαζι εμβαπτιζομενο υδροστατη ειναι αυτος που μπαινει το μανομετρο θερμοκρασιας του λεβητα εκτος κ αν μπαινουν κ τα δυο εκει μεσα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121512 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
Κανε καμία δοκιμή όταν μπορείς ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121524 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
Για να μην εχεις θεμα, θα ρυθμισεις τον υδροστατη επαφης που σου εβαλε με βαση την θερμοκρασια που σου λεει ο λεβητας. Δηλαδη θα δεις οταν ο λεβητας πιασει τους 65 θα πρεπει να σου ανοιγει ο κυκλοφορητης. Αυτο θα γινει για να αποφυγεις την υπερθερμανση και να ανοιξουν τα ασφαλιστικα. Επισης θα γινει για να μην στελνεις νερα με 80 βαθμους στα σωματα σου, ειδικα αν μιλαμε για πλαστικους σωληνες ή τουμποραμα στο δικτυο σου.

Οταν θελησεις να βαλεις βεντιλατερ - Προς Θεου δεν χρειαζεται να βαλεις απο την μαμα εταιρια! - θα αγορασεις ενα κοντρολερ PID απο τους φιλους μας στην Πολωνια, όπως αυτο που ειχα εγω με κανα 100αρι και θα βαλεις και ενα βεντιλατερ με κανα 50αρι και καθαρισες. Απο το κοντρολερ τοτε θα διαχειριζεσαι τα παντα και θα μπορεις να παρακολουθεις και την θερμοκρασια καυσαεριων. Το θετικο με τα PID ειναι οτι αυξομειωνουν- μεχρι και που σβηνουν σχεδον την φλογα και ετσι εχεις χαμηλοτερη καταναλωση.

Το καλυτερο βεβαια ειναι να υπαρχει και δοχειο αδρανειας στον ξυλολεβητα και δυστυχως με ολα οσα εχεις πληρωσει ως τωρα θα το ειχες αγορασει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • akoere
  • Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Member
  • Senior Member
  • η ζωη θα ηταν ποιο ωραια αν ειχαμε κ λιγο ζεστη...
Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121567 από akoere
Απαντήθηκε από akoere στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
θοδωρη καλησπερα
επειδη εχω διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ μανομετρου λεβητα κ υδροστατη επαφης (+-15βαθμους)θα πρεπει να βρω που ειναι το 65 στον λεβητα κ απο εκει να γυρισω τον υδροστατη ετσι ωστε να ανοιγει φαντα ζομαι οτι αυτο μου λες...οσο αφορα το βεντιλατερ τωρα...νομιζω χωρις να γνωριζω οτι το μαμισιο μπορει να το βρω με κανα 200(που δεν εχω)ευρο κ κανει παρεμφερει δουεια με το δικο σου,τωρα βεβαια το PID μετραει κ τα καυσαερια οποτε (γλυτωνω το ΚΤΕΟ πλακα κανω)μπορω να δω κ αν εχω θεμα ελκυσμου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • akoere
  • Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Member
  • Senior Member
  • η ζωη θα ηταν ποιο ωραια αν ειχαμε κ λιγο ζεστη...
Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121568 από akoere
Απαντήθηκε από akoere στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
ξεχασα αν μπορεις στειλε μου το λινκ του δικου σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ