Ξυλολέβητας με τρίοδη

  • akoere
  • Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Member
  • Senior Member
  • η ζωη θα ηταν ποιο ωραια αν ειχαμε κ λιγο ζεστη...
Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121370 από akoere
Απαντήθηκε από akoere στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
Κατα αρχην θα πρεπει να πω κ παλι ενα μεγαλο ευχαριστω πρωτα σε εσας διοτι αναφερομαι σε εσας κ επειτα σε καποιους αλλους σε εσας γιατι στις 4ημερες συνομιλιας ποτε δεν αναφερθικατε αρνητικα για την δουλεια αυτον που εγω αποκαλεσα κ πυρινικους υδραυλικους τσοπανιδες που ειχαν αποτερω σκοπο το ξεφραγκιασμα μου κ οχι να φερουν εις περας αυτο που επρεπε να κανουν,δευτερον για αυτους που γραφουν οτι θελουν στο τοπικ μου δεν δινω σημασια στα πρικοχολα σχολια κοιτω παντα τα θετικης ενεργειας μυνηματα οποτε αν θελουν να μου γραψουν ας το κανουν θα τους γραψω κ εγω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80, vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • akoere
  • Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Member
  • Senior Member
  • η ζωη θα ηταν ποιο ωραια αν ειχαμε κ λιγο ζεστη...
Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121445 από akoere
Απαντήθηκε από akoere στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
Καλημερα σε ολους.
Να κανω μια ερωτηση σχετικα με το πισσαρισμα που εχω στον λεβητα Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ παιζει ρολο κ αν ναι ποσο μεγαλο η δικια μου ειναι 5,30 χτιστη το υψος και ενα κομματι αυτο που φευγει απο τον λεβητα γυρω στο μετρο ανοξειδωτο σπυραλ...τα 3μετρα χτιστης ειναι σε κλειστο χωρο μονο τα 2,30 ειναι εξω,κ σκεφτομαι μηπως την μονωσω με πετροβαμβακα κ την σοβατισω μετα γιατι μιλησα με τον τεχνικο που μου συνδεσε τον λεβητα κ μου ειπε να αλλαξω καμιναδα η μεσα στην ηδη υπαρχουσα χτιστη να βαλω μονομενη πραγμα που δεν γινεται απο οσο ξερω γιατι θα πρεπει να γκρεμισω την χτιστη....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121447 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
Καλημερα,

Την χτιστη δεν χρειαζεται ουτε να την μονωσεις, αλλα ουτε και φυσικα να την γκρεμισεις. Το υπολοιπο τμημα καλο θα ηταν να το τυλιξεις με πετροβαμβακα.

Οι πισσες μεσα στα τοιχωματα του λεβητα δεν εχουν να κανουν με την καμιναδα σου, αλλα με υγρα ξυλα και με τις χαμηλες θερμοκρασιες που γυριζες τα νερα με τον κυκλοφοριτη.

Τελος να ξερεις (αν και κατοπιν εορτης) οτι οι μαντεμενιοι λεβητες οπως ο δικος σου δεν προτιμουνται σε καυση ξυλου για πολλους λογους, ενας εξ αυτων ειναι γιατι δεν καθαριζονται ευκολα. Εν πασει περιπτωση γυρνα τα νερα πανω απο τους 60 και θα δεις διαφορα.
Αν θελεις να τον καθαριζεις πιο ευκολα, τοτε θα παρεις μερικες μπρικετες και θα τον αναψεις μονο με αυτες και θα τον αφησεις να ανεβασει θερμοκρασια - βαλε ακομα πιο πανω τοτε τον κυκλοφορητη. Θα δεις οτι η πισσα ξερενεται και γινεται μια φλουδα που απομακρυνεται ευκολα σχετικα. Μολις λοιπον σβησει ο λεβητας και ενω ειναι ζεστος ακομα θα αρχισεις το καθαρισμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • akoere
  • Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Member
  • Senior Member
  • η ζωη θα ηταν ποιο ωραια αν ειχαμε κ λιγο ζεστη...
Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121452 από akoere
Απαντήθηκε από akoere στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
Καλημερα κυριε Κοσμιδη.
Μιλουσα πριν 1 ωρα με τον τεχνικο που μου εγκατεστησε το λεβητα κ περαν τις θρασυτατης απαντησης που μου εδωσε (πεταξε τον λεβητα σου μπας κ ηρεμησεις)μου ειπε να αλλαξω για δευτερη φορα καμιναδα κ να κανω τα προαναφερομενα ως λυση οπως κ μου ανεφερε οτι και το βεντιλατερ να βαλω παλι δεν θα δω διαφορα θερμοκρασιας αλλα θα καιω κ περισσοτερο καυσιμο,καθως κ η λυση του πελλετ δεν θα με καλυπτει αφου δεν με καυπτει το ξυλο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121462 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
Γιατι συνεχιζεις και μιλας μαζι του? Ο ανθρωπος ειναι αχρηστος επαγγελματιας και βλακας με βαση την εγκατασταση που σου εκανε και ολοι μας ειδαμε απο τις φωτο σου.

Τι να σε κανω που εισαι μακρια, αλλιως θα καθομασταν ενα Σαββατο και θα τα καναμε ολα απο την αρχη - με μονο το τσιπουρο που προειπα - και φυσικα καλυτερα απο το χαλι που σου εκανε ο 'επαγγελματιας'.

Προς το παρον αν σε καλυπτει ο λεβητας, μην ακους κανεναν και συνεχισε να ζεσταινεις την οικογενεια. Την ανοιξη εδω θα ειμαστε να συζητησουμε την οποια αλλαγη πρεπει να κανεις και θα σου δωσω σχεδιο εγκαταστασης να ακολουθησεις επ ακριβως!

Αν δεν σε ζεσταινει ο λεβητας, πες μας τι ακριβως συμβαινει τωρα και πως συμπεριφερεται για να σε κατευθυνουμε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης, akoere

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121463 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας με τρίοδη
Α! και με λενε Θοδωρη! ;)

Οποτε στον ενικο παρακαλω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ