Ξυλολέβητας με τρίοδη

  • akoere
  • Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Member
  • Senior Member
  • η ζωη θα ηταν ποιο ωραια αν ειχαμε κ λιγο ζεστη...
Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120723 από akoere
Ξυλολέβητας με τρίοδη δημιουργήθηκε από akoere
Καλημέρα κ από μένα αγόρασα πέρσι ενα ξυλολεβητα SIME SOLIDA για να γλιτώσω χρήματα απο το πετρέλαιο αλλα απο τοτε που τον εγκατέστησα άρχισαν τα προβλήματα μου...επειδη μου έκανε πυσσαρισμα μου τοποθέτησαν μια τριοδική βαλβίδα στην επιστροφή αλλα κ μια βανα οπου ο ρολος τις ειναι μαλλον να (πνίγει)το ζεστο νερο που γυρναει στον λεβητα το θεμα μου ειναι οτι δεν μου ζεσταινει τον χωρο μου παντα τωρα ας πουμε με το πολυ κρυο πιανω θερμοκρασια στον λεβητα 72-75 βαθμους αλλα το ενα σωμα ειναι χλιαρο κ λεω μηπως παιζει ρολο η βανα που βαλανε η μηπως να τον (πεταξω) κ να βαλω ενα καυστηρα pellet στο λεβητα πετρελαιου.
Αν μπορει καποιος να μου δωσει καμια βοηθεια θα ειναι καλο
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120725 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Ξυλολεβιτας με τριοδικι βαλβιδα
Μήπως με την τοποθέτηση της τρίοδης χρειάζεσαι μεγαλύτερο κυκλοφορητή?

Πόσα kw είναι ο λέβητας σου? Πόσα τ.μ. το σπίτι σου? Ο κυκλοφορητής είναι ο ίδιος που είχες στο πετρέλαιο?

Το σωμα που μένει χλιαρό είναι το πιο απομακρυσμένο στο κύκλωμα?

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • akoere
  • Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Member
  • Senior Member
  • η ζωη θα ηταν ποιο ωραια αν ειχαμε κ λιγο ζεστη...
Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120729 από akoere
Απαντήθηκε από akoere στο θέμα Ξυλολεβιτας με τριοδικι βαλβιδα
Ο λεβητας μου ειναι 25kw το σπιτι ειναι 85τμ η 17000 θερμιδες με τον ιδιο κυκλοφορητη που ειχα στο πετρελαιο κ το σωμα που μενει χλιαρο ειναι σε μια γκαρσονιερα που εχω πισω απο το λεβητοστασιο μονο που καποτε ειχαμε κανει ενα μπαημπας για το ιδιο σωμα οταν δουλευαμε ακομα το πετρελαιο τωρα βεβαια το μπαημπας το κανει η τριοδικη βαλβιδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • akoere
  • Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Member
  • Senior Member
  • η ζωη θα ηταν ποιο ωραια αν ειχαμε κ λιγο ζεστη...
Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120909 από akoere
Απαντήθηκε από akoere στο θέμα Ξυλολεβιτας με τριοδικι βαλβιδα
Καλημέρα.Το πρόβλημα που εχω με τον λέβητα οσο παει κ μεγαλώνει σήμερα απο τις 8 το πρωι που τον αναψα επιασε θερμοκρασια μετα απο μια ωρα ο κυκλοφορητης μου ανοιγει στους 40 βαθμους και ενω τον γεμιζω με ξυλα καθε μια ωρα(περιπου 7-8 κιλα)η επιστροφες μου ειναι κρυες δεν λεω για τα σωματα γιατι ειναι ζεστα πανω αλλα απο την μεση κ κατω χλιαρα αυτο λοιπον που παρατηρησα ειναι οτι κ ο λεβητας δεν ανεβαζει ευκολα θερμοκρασια για να πιασει τους 70 που θελω μπορει να κανει κ 3-4 ωρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120926 από trelos_panos
η τρίοδη-τετράοδη φίλε μου μπαίνει στα ζεστά νερά και όχι στην επιστροφή,ο κυκλοφορητής μια χαρά είναι απλά βάλε τον στους 60 και όχι στους 40,θέλεις δοχείο διαστολής τουλάχιστον 3 φορές μεγαλύτερο από του πετρελαίου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120928 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολεβιτας με τριοδικι βαλβιδα
Εγω να ρωτησω, πληρωσες γι αυτη την εγκατασταση ή την εκανες μονος?

Εχεις τροπο να μετρησεις σε παρακαλω την θερμοκρασια των σωληνων (εισαγωγες - εξαγωγη) της τριοδης σου?

Βαλε οσες παραπανω φωτογραφιες μπορεις για να καταλαβουμε τι παιζει. Μια μακρινη σιγουρα να δουμε τι συνδεεται που, μια το εσωτερικο του λεβητα να δουμε πως πας απο πισσες, την βανα που λες και που παει και γενικα να καταλαβουμε λιγο το πως συνδεσατε τι.

Επισης το να γυρνας κυκλοφορητη απο 40 βαθμους ειναι λαθος!!! ΕΧΕΙΣ ΤΡΙΟΔΗ 55ΑΡΑ Ή' 60ΑΡΑ λογικα, απο εκει και περα δωσε να γυρναει ο κυκλοφορητης! Ποιο νωρις γιατι?

Επισης δειξε μας ποιον κυκλοφορητη εχεις και σε τι σκαλα ειναι τωρα!

Υγ. Αν πληρωσες για την εγκατασταση, απλα ο τυπος ειναι για μαπες!!! Δεν θα επεκταθω σε παραλειψεις που εντοπισα για αρχη! Ας λυθει αν γινεται το προβλημα και μετα τα λεμε κι αυτα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": akoere

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ