240οC Καυσαερια ειναι οκ? SONNE η' SKYLAND?

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116926 από mikaelo
Καλησπερα σε ολους τους συμφορουμητες.

Μετα τον καθαρισμο του λεβητα πετρελαιου ενας Viadrus Shonebecker με καυστηρα Riello που δεν θυμαμαι τα kw (θα τα κοιταξω αργοτερα) εφερα εναν τεχνικο να μετρησει το μηχανημα αν ολα οκ.
Τα αποτελεσματα εδειξαν απο οτι μου ειπε 93.6 βαθμο αποδοσης και CO2 13.6 και καυσαερια 240οC.

Τον ρωταω λοιπον αν τα καυσαερια ειναι πολλα μιας και θυμαμαι οτι το οριο ειναι 160-190 και μου λεει οχι ειναι μια χαρα γιατι το οριο ειναι απο 190-250.
Του απανταω λοιπον οτι το 240 δεν μας προβληματιζει καθολου μιας και ειμαι στο ανω μερος του οριου?
Ολα οκ μου απανταει, ο λεβητας σου ειναι μια χαρα και εφυγε.

Να αναφερω οτι εχω αμονωτη καμιναδα το οποιο μου ειπε οτι αν την μονωσω θα κερδισω ενα 2% και επισης δεν βλεπει κανενα κερδος στο να βαλω αντισταθμιση μιας και απο οτι εχει δει σε μια καταναλωση των 1500 λιτρων το πραγματικο οφελος δεν ειναι ουτε 100 λιτρα πετρελαιου.Φυσικα μου εξηγησε οτι αν μειωθουν οι θερμοκρασιες προσαγωγης στα σωματα υπαρχει και ο κινδυνος να μην αποδιδονται σωστα οι θερμιδες με αποτελεσμα ο λεβητας να δουλευει πολυ ωρα παραπανω για να καταφερει να πετυχει την επιθυμητη θερμοκρασια.

Επισης σε δωματια που δεν χρησιμοποιουνται δεν βρηκε οτι θα εχω μεγαλο οφελος εαν τοποθετησω θερμοστατικες κεφαλες και μου συνεστησε ως καλυτερα να κλεινω τα σωματα τελειως.

Ειχα υποψια για υπερκαταναλωση απο τον 7ετιας λεβητα και μιας και δεν μπορω να αποσαφηνισω το τοπιο με το πελλετ ( ολοι μου λενε μακρυα μιας και εχει καθε μερα καθαρισμα,συχνες βλαβες,συνεχεια ρυθμισεις κ.ο.κ ) ελεγα μηπως εβαζα εναν πιο σωστα διαστασιολογημενο λεβητα πετρελαιου με προθερμανση,αντισταθμιση κτλ ωστε να κερδισω κανα 10% συνολικα,να περιορισω και τις απωλειες του σπιτιου με μονωσεις και με λιγη οικονομια να την παλεψω..αλλα με τα λεγομενα του το μηχανημα μου ειναι μια χαρα και δεν εχω να περιμενω γενικοτερα τιποτα καλυτερο..

Εσεις τι λετε?

Τελος ειμαι για αλλαγη θερμοσιφωνα.
SONNE η' SKYLAND? 160 λιτρα επιλεκτικος με τριπλη ενεργεια ειναι τα κριτηρια. Τιμη ιδια..
Τα φωτα σας!
Ευχαριστω
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mikaelo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117006 από mikaelo
Απαντήθηκε από mikaelo στο θέμα 240οC Καυσαερια ειναι οκ? SONNE η' SKYLAND?
Επισης εχω και μια προσφορα απο Ηλιοακμη στα 950 με τα παραπανω χαρακτηριστικα και 2.62 συλλεκτη.
Ο πωλητης λεει οτι ειναι οτι καλυτερο στην Ελλαδα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117031 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα 240οC Καυσαερια ειναι οκ? SONNE η' SKYLAND?
να αλλαξεις τεχνικο :)
αν το σπιτι σου ειναι αμονωτο ξεκινα απο κει η οικονομια θα ειναι για πολλα χρονια αλλα και η αισθηση θερμανσης ανωτερη
απο κει και περα η αντισταθμιση εχει σοβαρη οικονομια μεχρι και 35%
με τις θερμοστατικες κατι κανεις αλλα μονο αν οι πορτες μενουν κλειστες αλλιως δεν εχει νοημα
αλλα πριν απο οποιαδηποτε κινηση πρεπει να συνεκτιμησεις το κοστος
αν καις 3 τονους πετρελαιο ,,,μαλλον συμφερει κανα πελλετ (γενικα αλλαγη καυσιμου) αν καις εναν ..ειλικρινα δεν ξερω χρειαζται πιο πολυ αναλυση :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117109 από mikaelo
Απαντήθηκε από mikaelo στο θέμα 240οC Καυσαερια ειναι οκ? SONNE η' SKYLAND?
Γενικα στην περιοχη μου πασχουμε απο υδραυλικους και τεχνικους.Σε σχεση με μελη που γραφουν εδω δεν εχουν ουτε το 1/5 των γνωσεων δυστυχως..
Απο εκει και περα 3 τονοι καταναλωση ηταν σε πολυ βαρη χειμωνα απο Οκτωμβρη μεχρι Μαρτιο.Ευτυχως τα 2 τελευταια χρονια εχουμε ηπιους χειμωνες οποτε και η καταναλωση εχει παει στα 1500 λιτρα και αισιοδοξω με παρεμβασεις οπως κουφωματα και ταρατσα να πεσω ακομα παρακατω και να μην μπω στην διαδικασια αλλαγης μηχανηματος θερμανσης.Απλα το μηχανημα που εχω ειναι τελικα 50-60Kw για σπιτι 150μ2 και 32Kw σωματα και ειπα μηπως ειναι πιο συμφερον να παω σε κανα buderus eco unit 34kw που εχει προθερμανση,αντισταθμιση κτλ και θα ειναι και καινουριο και αρα θα περνω οτι καλυτερο γινεται.
Θα μου πεις μα πας παλι σε πετρελαιο?
Εχω μια εντυπωση οτι αν τελικα το συστημα εισροων-εκροοων μπει σε λειτουργια απο το υπουργειο η τιμη θα ξεφουσκωσει και οποτε για μια καταναλωση στους 1.5 τονους την αντεχω (παιρνω και την επιδοτηση) σε σχεση με οτι δεν θα κανω τιποτα.Εξαλλου ποσο παραπανω να παει το πετρελαιο 2 ευρω?
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mikaelo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117123 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα 240οC Καυσαερια ειναι οκ? SONNE η' SKYLAND?
οτι και να λεμε εικασιες ειναι ...αλλα το θεμα πετρελαιο εχει να κανει με την ΕΟΚ κι οχι με την χωρα μας
οποτε προσωπικα μειωσεις δεν βλεπω
ο λεβητας σου ειναι καινουριος και η αποδοση του πολυ καλη ...αν κι αρκετα μεγαλος
αν καταφερεις να εχεις 1 τονο καταναλωση με τις μονωσεις μπορεις ν εχεις οικονομια
γυρω στα 600-700 ευρω με πελλετ καθε χρονο
γυρω στα 150-200 απο αντισταθμιση
γυρω στα 300-400 αν εχεις φυσικο αεριο (μαλλον δεν εχεις )
γυρω τα 300 με αλλαγη λεβητα και αντισταθμιση
φυσικα τα νουμερα ειναι χονδοειδεστατα σαν ταξη μεγεθους και χωρις να παιρνω υποψη μου την επιδοτηση
τις παρακατω πραξεις τις κανεις μονος σου να δεις αν και τι σε συμφερει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117124 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα 240οC Καυσαερια ειναι οκ? SONNE η' SKYLAND?
Εισαι αισιοδοξος.Μακαρι να πεσει η τιμη του πετρελαιου αλλα,χλωμο.Αλλωστε οτι ανεβαινει στην ελλαδα δυσκολα επιστρεφει στην αρχικη του τιμη.Η λυση των στερεων καυσιμων ειναι προς το παρον μονοδρομος.
Οσο για τον θερμοσιφωνα γνωμη μου ειναι να παρεις πιο φθηνο.Βρισκεις τωρα γυρο στα 600-650 κατοσταρικα τα επιπλεον 300 ευρο ποτε θα στα κανει αποσβεση...?Εγω προσωπικα που εβαλα επιλεκτικους συλλεκτες δεν ειδα καμια ουσιωδης διαφορα σε σχεσημε τον προηγουμενο.Η αποδοση του ειναι περισσοτερο θεμα εμβαδου των συλλεκτων παρα αν ειναι επιλεκτικοι η οχι.Αν παρατηρησεις πολλοι κατασκευαστες χρησιμοποιουν τους ιδιους ειτε προκυτε για 120 ειτε για 160λ.Οποτε κατι δεν παει καλα.. ;).Οποτε δωσε ιδιαιτερη βαρυτητα στην επιφανια τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ