Λεβητας EMTAS Τουρκίας - Προβλημα στη καυση

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116689 από nickchania35
Καταρχην καλη σας μερα...Ειμαι ο Νικος απο χανια και θα ηθελα λιγη βοηθεια..Εχω ενα λεββητα βιομαζας Τουρκικο(emtas)40αρι.Οταν καιω πελλετ ολα καλα....Μολις βαλω πυρηνοξυλο(και αφου αλλαξω τις ρυθμισεις) σβηνει η φλογα με αποτελεσμα να νομιζεις οτι θα εκραγει το συμπαν μολις επανερχεται.Για να δουλευει ρολοι πρεπει να εχω ανοιχτο το πορτακι που αφαιρω την σταχτη.Ετσι δεν σβηνει.του δινω καυσiμο καθε 35sec για 3sec και ο αερας ειναι ρυθμισμενος περιπου στο 1/5 αλλα οσο και να το ανεβαζω παλι τα ιδια...Εχει απο πισω ενα κλαπετο που απο εκει μπαινει ο αερας και το εχω στη μεση...Εκ τος αυτου του προβληματος εχω και κατι ακομα...Οταν δουλευει το πυρηνοξυλο(εστω και με ανοιχτο το πορτακι) ολα καλα...Μολις κλεισει ο λεβητας(επιθυμητη θερμοκρασια στο χωρο ας πουμε)αν παραμεινει κλειστος για πανω απο 3 ωρες,μετα ειναι σχεδον αδυνατο να επαναλειτουργησει ο κοχλιας και να σπρωξει ξανα καυσιμο..Πρεπει να κατεβω και να αφαιρεσω περιπου 1 κιλο πυρηνοξυλο απο το χωρο καυσης μαζι με διαφορα αλλα οπως πισσα(σαν κρυσταλος γινεται ενα πραμα)
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116691 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα προβλημα στη καυση
Ανοιξε ολο το πισω κλαπετο.
Βαλε μια βιδα στο μπροστινο πορτάκι ετσι ωστε να αφηνει μονιμα μια μικρη αποσταση για να μπαινει δευτερογενης αερας στην εστια.Η βιδα θα ρυθμιζει αναλογα με το καυσιμο.
Μπορεις να κανης μονιμες τρυπες (οσες χρειαζονται)πανω στο πορτακι.
Αν το προβλημα συνεχιστει κανε μεγαλυτερο πορτακι σε ενα σιδερα.
Ο αερας που ερχεται απο το φυσιτιρι δεν φτανει για το πυρηνοξυλο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nickchania35

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116703 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα προβλημα στη καυση
Θα συμφωνήσω με τον Στρατή, ο αέρας σου είναι λίγος για το πυρηνόξυλο. Επίσης το 3-35 σαν πολύ μου φαίνεται..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116722 από nickchania35
Απαντήθηκε από nickchania35 στο θέμα προβλημα στη καυση
αφησα ανοιχτο ολο το πορτακι...Τιποτα.Δοκιμασα να ανεβασω και manual τον αερα λιγο ποιο πολυ...παλι σβηνει...Συνεχιζει να δουλευει μονο με την πορτα της σταχτης ανοιχτη....

καμια συμβουλη για το προβλημα με το πετρωμα στο τελος του κοχλια με αποτελεσμα να μην σπρωχνει το πηρυνοξυλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116725 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα προβλημα στη καυση
Μήπως σου μπουκώνει το πυρηνόξυλο τις τρύπες του αέρα, μήπως είναι μικρές σε διάμετρο και λίγες σε αριθμό ? Μήπως έχει πολύ υγρασία το πυρηνόξυλο? Πάντως το πρόβλημα σου φαίνεται να είναι η παροχή αέρα, εκεί πρέπι να εστιάσεις.

Π.Χ. στον δικό μου λέβητα οι τρύπες του πρωτογενή είναι 8 mm και οι τρύπες του δευτερογενή 12 mm διάμετρο.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116726 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα προβλημα στη καυση

nickchania35 έγραψε: αφησα ανοιχτο ολο το πορτακι...Τιποτα.Δοκιμασα να ανεβασω και manual τον αερα λιγο ποιο πολυ...παλι σβηνει...Συνεχιζει να δουλευει μονο με την πορτα της σταχτης ανοιχτη....

καμια συμβουλη για το προβλημα με το πετρωμα στο τελος του κοχλια με αποτελεσμα να μην σπρωχνει το πηρυνοξυλο?


Για το πετρωμα ,κολησε μια λαμα στο τελος του κοχλια κατα μηκος, μεγαλύτερη απο τη φτερωτη.
Αν σου εμφανιζεται συχνα να αλλάξεις πυρηνοξυλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ