Δεν έχω ζεστό νερό...

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115469 από kosmas
Δεν έχω ζεστό νερό... δημιουργήθηκε από kosmas
Γεια σας, έχοντας εγκαταστήσει πλέον τον ξυλολεβητά μου burnit 40kw όχι πυρόληση, τον ανάβω 1 μήνα τώρα αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω αρκετό ζεστό νερό στο θερμοσίφωνο elco duro glass 80 l (κάθετο) ,μοντέλο 15 χρόνων. Το ύψος από τον ξυλολέβητα ως το σπίτι είναι περίπου 5-6 μέτρα. Τί πίεση χρειάζεται??? και επίσης έχω αρκετό αέρα στην εγκατάσταση ενώ κάνω εξαέρωση τα σώματα συνεχώς.
Η πίεση του νερού είναι στο 1,5 bar κρύο νερό και 1,7-1,8 ζεστό νερό. Τα σώματα είναι πολύ ζεστά, και η θερμοκρασία του λέβητα είναι στους 60 βαθμούς. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο θερμοσίφωνας λόγω παλαιότητας????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115472 από hunters1977
Απαντήθηκε από hunters1977 στο θέμα Re:Απ: Δεν έχω ζεστό νερό...
Ο κυκλοφορητης τι μανομετρικο εχει?

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115473 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Δεν έχω ζεστό νερό...
Τον κυκλοφορητη σε ποσους βαθμους τον γυρνας? Μηπως τον εχεις απο χαμηλα και αφου ζεσταθει ο λεβητας και αντιστοιχα και το μποιλερ για ΖΝΧ μετα συνεχιζει να δουλευει και σου κρυωνει τα νερα στο μποιλερ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115479 από kosmas
Απαντήθηκε από kosmas στο θέμα Re:Απ: Δεν έχω ζεστό νερό...
Το μοντέλο του κυκλοφορητή δεν το θυμάμε ακριβώς (dab 90/140 γράφει σε ένα χαρτι αλλά δεν είμαι σίγουρος), πάντως είναι ο μεγάλος, μου κόστισε 190 ευρώ. Τον κυκλοφορητή τον έχω στου 40 βαθμούς ν ανοίγει. Στο μποίλερ στην εισαγωγή του το νερό είναι πολύ ζεστό ενώ στην εξαγωγή του είναι χλιαρό. Μόλις τώρα που είδα την πίεση είναι στο 1,5 bar λόγω από τις πολλές εξαερώσεις που κάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115483 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Δεν έχω ζεστό νερό...

kosmas έγραψε: Γεια σας, έχοντας εγκαταστήσει πλέον τον ξυλολεβητά μου burnit 40kw όχι πυρόληση, τον ανάβω 1 μήνα τώρα αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω αρκετό ζεστό νερό στο θερμοσίφωνο elco duro glass 80 l (κάθετο) ,μοντέλο 15 χρόνων. Το ύψος από τον ξυλολέβητα ως το σπίτι είναι περίπου 5-6 μέτρα. Τί πίεση χρειάζεται??? και επίσης έχω αρκετό αέρα στην εγκατάσταση ενώ κάνω εξαέρωση τα σώματα συνεχώς.
Η πίεση του νερού είναι στο 1,5 bar κρύο νερό και 1,7-1,8 ζεστό νερό. Τα σώματα είναι πολύ ζεστά, και η θερμοκρασία του λέβητα είναι στους 60 βαθμούς. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο θερμοσίφωνας λόγω παλαιότητας????

Επειδή γράφεις ότι κάνεις συνέχεια εξαέρωση για να μπαίνει αέρας στο κύκλωμα ή από κάπου χάνεις νερό (κλείσε την παροχή από τον αυτόματο και δες αν πέφτει η πίεση μετά από ώρα ή αν υπάρχει εμφανής διαρροή) ἠ σημαίνει ότι ο αυτόματος δεν δουλεύει καλά (δες αν έχεις και βαλβίδα αντεπιστροφής στην παροχή προς τον αυτόματο - σε εμένα αν και καινούργιος με την πτώση της πίεσης στο δίκτυο πριν 2 χρόνια τα χρειάστηκα).

Το άλλο που θα έλεγα να κοιτάξεις το κάθετο μπόιλερ αν είναι στο ψηλότερο σημείο, βάλε ενα αυτόματο εξαερηστικό - αν και αυτό δεν είναι το αίτιο αλλά θα σε βοηθήσει.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115486 από kosmas
Απαντήθηκε από kosmas στο θέμα Δεν έχω ζεστό νερό...
Την βάνα νερού την έχω κλειστή και δεν χάνει νερό. Αντεπίστροφο έχω στον πετρελαίου που είναι στην αντίθετη πλευρά της εγκατάστασης. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι το boiler έχει αέρα, πώς μπορώ να τον βγάλω ??? Το λέω αυτό γιατί η εισαγώγη στο μποιλερ είναι καυτή και η εξαγωγή χλιαρή(εισαγωγή-εξαγωγή είναι από κάτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ