OPOP Black Star - πρόβλημα κυκλοφορίας ζεστού νερού

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109005 από Dimos78
Καλησπερα..Λοιπον θα τα πω πολυ γρηγορα,Black star opop 40 για 3 σπιτια. Ισογειο και 1ος οροφος απο 120τμ
Και ακριβως διπλα ισογειο 50τμ. 3 κυκλοφορητες 3 ρολογια διαφορετικα.Στο θεμα μας τωρα. Το καθε ενα σπιτι μονο του οταν δουλευει λειτουργει κανονικα κ κυκλοφορητης κ το ρολοι κ φυσικα ζεστο νερο.Το ιδιο γινετε κ οταν αναβουν τα σπιτια ανα δυο...Το προβλημα ειναι οτι οταν αναβουν κ τα 3 σπιτια ,στο μικρο των 50τμ δεν πηγαινει ζεστο νερο αλλα το ρολοι δουλευει κανονικα.
Μηπως φταει οτι εχει πιο μικρο κυκλοφορητη απο τα αλλα 2 σπιτια? Τα δυο εχουν " κυκλοφορητη Wilo RS 30/7"
Ενω το τριτο εχει κυκλοφορητη Wilo RS 30/4...
Περιμενω την αποψη σας... Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109013 από Pri

Dimos78 έγραψε: Το προβλημα ειναι οτι οταν αναβουν κ τα 3 σπιτια ,στο μικρο των 50τμ δεν πηγαινει ζεστο νερο αλλα το ρολοι δουλευει κανονικα.


Μισό για να καταλάβω σωστά:

1. Το πρόβλημα είναι ότι όταν λειτουργούν και τα 3 διαμερίσματα μαζί, στο μικρό (50τμ) ενώ έχεις ζεστό νερό στα σώματα του καλοριφέρ και συνεπώς ζέστη στο σπίτι, δεν έχεις ζεστά νερά χρήσης στις βρύσες.

ή

2. Το πρόβλημα είναι ότι όταν λειτουργούν και τα 3 διαμερίσματα μαζί, στο μικρό (50τμ) ΔΕΝ έχεις ζεστό νερό στα σώματα του καλοριφέρ και συνεπώς ζέστη στο σπίτι, ΟΥΤΕ (φυσικά) ζεστά νερά χρήσης στις βρύσες.

Ποιο από τα 2 ισχύει για να σε βοηθήσουμε.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109095 από Dimos78
Συγνωμη αν δεν εγινα κατανοητος...Το δευτερο...
Το πρόβλημα είναι ότι όταν λειτουργούν και τα 3 διαμερίσματα μαζί, στο μικρό (50τμ) ΔΕΝ έχω ζεστό νερό στα σώματα του καλοριφέρ και συνεπώς ζέστη στο σπίτι, ΟΥΤΕ (φυσικά) ζεστά νερά χρήσης στις βρύσες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109098 από Pri

Dimos78 έγραψε: Το πρόβλημα είναι ότι όταν λειτουργούν και τα 3 διαμερίσματα μαζί, στο μικρό (50τμ) ΔΕΝ έχω ζεστό νερό στα σώματα του καλοριφέρ και συνεπώς ζέστη στο σπίτι, ΟΥΤΕ (φυσικά) ζεστά νερά χρήσης στις βρύσες.

Κατ' αρχήν λειτουργούσε ποτέ σωστά με 3 διαμερίσματα ταυτόχρονα σε λειτουργία ή από πάντα είχε πρόβλημα; Αν είναι καινούργια εγκατάσταση, μην δεχτείς να πληρώσεις αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα, φυσικά!

Μελέτη απωλειών έχεις κάνει στα διαμερίσματα πριν τοποθετήσεις τον λέβητα; Επαρκούν τα 40KW για την θέρμανσή τους; Λογικά 40KW για 290 τετραγωνικά επαρκούν ίσως και περισσεύουν ειδικά αν υπάρχει και μόνωση. Αλλά μόνωση έχεις στο σπίτι; Γιατί χωρίς μόνωση εγώ με 200τμ τον 30ΚW BIOPEL είμαι οριακά καλά.

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, να καταλάβω κι εγώ προσπαθώ κι αν μπορώ να βοηθήσω.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109545 από scalpel
Απαντήθηκε από scalpel στο θέμα OPOP Black Star
Ίδιο μηχάνημα, ίδια τετραγωνικά, σε τρια επίπεδα όπως και εσύ, με τρεις κυκλοφορητές
Μονοκατοικία 10ετίας,Ανατολική Θεσσαλονίκη, αρκετά καλές μονώσεις.
Κανένα απολύτως πρόβλημα επάρκειας όσον αφορά την ικανότητα κάλυψης και των τριων επιπέδων ταυτόχρονα.
Αυτή είναι και η μόνη σχετική πληροφορία που μπορώ να δώσω.
Ίσως κάποιος με τεχνικές γνώσεις να μπορεί να πει το κάτι παραπάνω.
Ερώτηση: όταν έγινε η εγκατάσταση και η δοκιμή από το συνεργείο, δούλεψαν και τα τρία ταυτόχρονα? (αυτό ήταν ένα από τα τεστ που είχαν κάνει στο δικό μου).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ