Pellet control system

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116175 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Pellet control system
Ρε γαμώτο έναν πίνακα ψάχνω που να μπορώ να ρυθμίσω την συντήρηση ανα κάποιες ώρες που θέλω εγώ σε μια λογική τιμή. Στον πίνακα που έχω, πήγαν και έβαλαν μία παράμετρο η οποία δεν μπορείς να την αλλάξεις, να κάνει συντήρηση κάθε 50 λεπτά για 10 λεπτά και ξοδεύουμε τζάμπα καύσιμο, κατα τα άλλα το μηχανάκι είναι μια χαρά. τους ζητήσαμε να το αλλάξουν και δεν μπορούν να καταλάβουν τι ζητάμε. Χθες έκλεισα τον πίνακα για 5 ώρες, τον άναψα μετά από 5 ώρες και ο λεβητας έκανε έναυση κανονικά με την θράκα που είχε μείνει. Αν μπορούσα να την έβαζα την συντήρηση στις 4-5 ώρες για 7 λεπτά θα ήμουν υπερευτυχισμενος..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116178 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Pellet control system

vag1234 έγραψε: Ρε γαμώτο έναν πίνακα ψάχνω που να μπορώ να ρυθμίσω την συντήρηση ανα κάποιες ώρες που θέλω εγώ σε μια λογική τιμή. Στον πίνακα που έχω, πήγαν και έβαλαν μία παράμετρο η οποία δεν μπορείς να την αλλάξεις, να κάνει συντήρηση κάθε 50 λεπτά για 10 λεπτά και ξοδεύουμε τζάμπα καύσιμο, κατα τα άλλα το μηχανάκι είναι μια χαρά. τους ζητήσαμε να το αλλάξουν και δεν μπορούν να καταλάβουν τι ζητάμε. Χθες έκλεισα τον πίνακα για 5 ώρες, τον άναψα μετά από 5 ώρες και ο λεβητας έκανε έναυση κανονικά με την θράκα που είχε μείνει. Αν μπορούσα να την έβαζα την συντήρηση στις 4-5 ώρες για 7 λεπτά θα ήμουν υπερευτυχισμενος..

Τόσο δύσκολο είναι να βάλεις ένα χρονικό που ανά 4 -5- 6- 7- 8- 9- 10 ώρες
να δίνει υλικό και να φυσάει για 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 -8 - 9 - 10 λεπτά?
www.230vac.cz/GR2.html?vyhledavani=&vsude=



Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116193 από avlissi
Απαντήθηκε από avlissi στο θέμα Pellet control system
Ο controller που δοκιμασα εγω οχι δεν εχει την δυνατοτητα διατηρησης φλογας.
Μετα απο ορισμενο χρονο, ρυθμιζομενο απο τον χρηστη, σε standby ενεργοποιει την διαδικασια σβησιματος.
Σημερα μου εδωσαν εναν controller της danfoss απο λεβητα topling για επισκευη.
Ο ανθρωπος πληρωσε 300 ευρω για αντικατασταση οποτε μοθ ειπε αν το επισκευασω τουλαχιστον θα τον εχει σαν ανταλλακτικο.
(η επισκευη μου πηρε 30 λεπτα) Αυριο θα ανεβασω φωτογραφιες του controller και της επισκευης.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116213 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Pellet control system

PRIMUS 45 έγραψε:

vag1234 έγραψε: Ρε γαμώτο έναν πίνακα ψάχνω που να μπορώ να ρυθμίσω την συντήρηση ανα κάποιες ώρες που θέλω εγώ σε μια λογική τιμή. Στον πίνακα που έχω, πήγαν και έβαλαν μία παράμετρο η οποία δεν μπορείς να την αλλάξεις, να κάνει συντήρηση κάθε 50 λεπτά για 10 λεπτά και ξοδεύουμε τζάμπα καύσιμο, κατα τα άλλα το μηχανάκι είναι μια χαρά. τους ζητήσαμε να το αλλάξουν και δεν μπορούν να καταλάβουν τι ζητάμε. Χθες έκλεισα τον πίνακα για 5 ώρες, τον άναψα μετά από 5 ώρες και ο λεβητας έκανε έναυση κανονικά με την θράκα που είχε μείνει. Αν μπορούσα να την έβαζα την συντήρηση στις 4-5 ώρες για 7 λεπτά θα ήμουν υπερευτυχισμενος..

Τόσο δύσκολο είναι να βάλεις ένα χρονικό που ανά 4 -5- 6- 7- 8- 9- 10 ώρες
να δίνει υλικό και να φυσάει για 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 -8 - 9 - 10 λεπτά?
www.230vac.cz/GR2.html?vyhledavani=&vsude=


Δεν έχει νόημα διοτι ο controller θα συνεχίσει να κάνει συντήρηση ενδιάμεσα κάθε 50 λεπτά .. Αν δεν έκανε συντήρηση καθόλου τότε ναι θα έβαζες το χρονικό και θα τελείωνε η ιστορία ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116244 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Pellet control system
Τελικά έχω βρει αυτούς τους 2 που μάλλον ταιριάζουν στην περίπτωση μου (χωρίς αυτόματη έναυση).

www.mayroidis.gr/pinakas-organwn-pellet (120€ με ΦΠΑ)

www.thermostahlsolar.com/product_detail....=ECOMAX250R&extLang= (230€ με ΦΠΑ)

Ο δεύτερος μου φαίνεται πολύ καλός. Θα ήθελα κάποια άποψη για να κάνω την επιλογή.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116248 από avlissi
Απαντήθηκε από avlissi στο θέμα Pellet control system

vag1234 έγραψε: Τελικά έχω βρει αυτούς τους 2 που μάλλον ταιριάζουν στην περίπτωση μου (χωρίς αυτόματη έναυση).

www.mayroidis.gr/pinakas-organwn-pellet (120€ με ΦΠΑ)

www.thermostahlsolar.com/product_detail....=ECOMAX250R&extLang= (230€ με ΦΠΑ)

Ο δεύτερος μου φαίνεται πολύ καλός. Θα ήθελα κάποια άποψη για να κάνω την επιλογή.


Για τον αναλογικο πινακα δεν θα πω τιποτα (κανουν την δουλεια τους αξιοπρεπως)

Στην θέση σου θα προτιμουσα τον ψηφιακο αλλα πριν θα ρωτουσα καποιες λεπτομεριες οπως:

α) Ο κοχλιας τροφοδοσιας ενεργοποιειται μεσω ρελε η μεσω triac;
Αυτο γιατι σε πυρηνολεβητες συνηθως το μοτερ του κοχλια τραβαει μεχρι και 5A και μπορει να σου καψει την εξοδο του triac.
β) Τα αισθητηρια θερμοκρασιας που εχεις τωρα ειναι συμβατα με τον νεο controller και αν οχι εχει η εταιρια να σε προμηθευσει νεα:
γ) Μπορει ο controller να δεχεται αλλαγες στο προγραμμα παραλληλα με την λειτουργια του η για καθε αλλαγη πρεπει να ξεκινας ολο τον κυκλο απο την αρχη;

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ