Ο ηλιακός χάνει το ζεστό νερό απο το λέβητα

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103300 από gio232
παιδια θελω να κουβεντιασουμε το θεμα για το τι θα χρειαστω ωστε να τελειοποιησω τις περσινες ατελειες εγκαταστασης του λεβητα,αλλα επειδη οι εποχες ειναι δυσκολες η συνδεση εγινε πανω στου πετρελαιου με τους κυκλοφορητες και λεω φετος να αγορασω ενα κυκλοφορητη να συνδεσω τον ηλιακο μονο του ετσι ωστε να εχω ζεστα νερα χρησης γιατι ξεμενα απο νερο περσι ας ξεκινησουμε με παρουσιαση και περιμενω λυσεις.
λεβητας alfa therm 70kw σε μονοκατοικια 80τμ(κακης μονωσης)+διοροφο 50τμ(κακη μονωση)+100(καλη μονωση)τμ και ηλιακος τριπλης 200λιτρα ο οποιος ειναι αρκετα μακρια απο το λεβητα 35μετρα σωληνωσεις.
1>ο λεβητας ειναι μεγαλος για τα τμ και οι κυκλοφορητες ανοιγουν στους 40 και ο καυστηρας σταματαει στους 65,επειδη τα ασφαλιστικα ειναι μονο οι βαλβιδες και με κλειστο δοχειο διαστολης φοβαμαι το πιθανο μπαμ και με τη θερμοκρασια που δουλευω ξεμενω απο ζεστα νερα χρησης,πιστευω οτι αν βαλω τους κυκλοφορητες να ανοιγουν στους 55 και τον καυστηρα να σταματαει στους 80 θα το λυσω το θεμα του ζεστου νερου.
2> ο ενας κυκλοφορητης ειναι οριακος εως μικρος και εχω στο μυαλο μου να παρω εναν μεγαλυτερο,να συνδεσω το μικρο μονο του στον ηλιακο με δικο του θερμοστατη τι αλλα υλικα θα χρειαστω για αυτο και ποσο περιπου θα μου παει???λογικα και με τις μικρες θερμοκρασιες που το δουλευω θα εχω ζεστα νερα χρησης.
3>μηπως με συμφερει να παρω ενα συστημα κατι σαν το ladomat ή κατι αλλο να ειμαι σιγουρος απο ασφαλιστικα και να σηκωσω τις θερμοκρασιες κυκλοφορητη και λεβητα παλι θα ειμαι οκ ακουω τιμες και εδω
4>το σοβαροτερο θεμα ειναι οτι εχω την τυχη να μην αγοραζω ξυλα εχω μονο την ταλαιπωρια κοψιμο κουβαλημα αλλα επειδη ειναι μεγαλος ο λεβητας με κλειστο δοχειο διαστολης με ξυλα δουλευει τις ωρες που ειμαι εγω στο σπιτι οπου βλεπω τα θερμομετρα και ριχνω οσα ξυλα χρειαζεται.εαν μπορουσα να δουλεψω τον λεβητα με ξυλα την ημερα και μολις ερθει η ωρα του υπνου να τον γυριζω στο πυρηνοξυλο θα εχω την οικονομια που υπολογιζα οταν τον αγορασα οχι οτι τωρα πληρωνω κατι τρελο θα γλιτωσω λογικα 2τονους πυρηνοξυλο.αξιει τον κοπο ολη η ιστορια και κατι αλλο πρεπει να βαλω βαλβιδα στις επιστροφες του λεβητα για τις καταπονησεις απο το κρυο νερο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105842 από DOOM_NX
Τελικά, gio232, τι έκανες; Και μόνο που τα διάβασα αγχώθηκα. Πήγες σε κάποιο μηχανικό για βοήθεια;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105860 από gio232
doom ευχαριστω για το ενδιαφερον,περιμενα και εγω καμια γνωμη απο το forum αλλα τιποτα.
αυτο που αποφασισα ειναι να βρω ενα βαρελακι να φτιαξω ενα ανοιχτο δοχειο διαστολης αν και δεν ειμαι σιγουρος αν με συμφερει απο το να παρω ενα ετοιμο?????,να παρω καμποσα μετρα τουμποραμα,ελπιζω με κανα 100ευρω να το φτιαξω.
και θα ρυθμισω να ανοιγουν τα ζεστα νερα απο 40 που τα ειχα στους 58 και να κλεινουν στους 75 απο 65 που τα ειχα.ελπιζω οτι με αυτα θα ειμαι πολυ καλυτερα αν και το ιδανικο ειναι να βαλω κυκλοφορητη δικο του με θερμοστατη στον ηλιακο,το μονο που βαριεμαι ειναι οτι πρεπει να κανω σιδηροκατασκευη να σηκωθω πανω απο τον ηλιακο στην ταρατσα για να βαλω το ανοιχτο δοχειο.


αντε ρε forum ριξτε καμια ιδεα..................

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105861 από kosmidis80
Βασικα ειναι λιγο μπερδεμενα τα οσα αναφερεις στο αρχικο ποστ, θα προσπαθησω λιγο να απαντησω σε καποια θεματα.
1>ο λεβητας ειναι μεγαλος για τα τμ και οι κυκλοφορητες ανοιγουν στους 40 και ο καυστηρας σταματαει στους 65,επειδη τα ασφαλιστικα ειναι μονο οι βαλβιδες και με κλειστο δοχειο διαστολης φοβαμαι το πιθανο μπαμ και με τη θερμοκρασια που δουλευω ξεμενω απο ζεστα νερα χρησης,πιστευω οτι αν βαλω τους κυκλοφορητες να ανοιγουν στους 55 και τον καυστηρα να σταματαει στους 80 θα το λυσω το θεμα του ζεστου νερου.
το κλειστο δοχειο διαστολης που εχεις ειναι σωστο ως μεγεθος σε σχεση με τα νερα της εγκαταστασης? Οι κυκλοφορητες ΝΑ μην ανοιγουν τοσο χαμηλα! Θα υπολογισεις την αδρανεια του λεβητα σου (ποσο ανεβαζει την θερμοκρασια απο την ωρα που σβησει και μετα) και θα βαλεις αντιστοιχα τους κυκλοφορητες να ανοιγουν πιο επανω, γενικα εχω την γνωμη να τους δωσεις απο 60, αλλα θα το δεις αυτο.
2> ο ενας κυκλοφορητης ειναι οριακος εως μικρος και εχω στο μυαλο μου να παρω εναν μεγαλυτερο,να συνδεσω το μικρο μονο του στον ηλιακο με δικο του θερμοστατη τι αλλα υλικα θα χρειαστω για αυτο και ποσο περιπου θα μου παει???λογικα και με τις μικρες θερμοκρασιες που το δουλευω θα εχω ζεστα νερα χρησης.
Θα βαλεις ενα κοντρολερ για τον ηλιακο και θα οδηγει απευθειας τον κυκλοφορητη του ηλιακου. πχ. www.techsterowniki.pl/eng/tech-st401-produkty .
3>μηπως με συμφερει να παρω ενα συστημα κατι σαν το ladomat ή κατι αλλο να ειμαι σιγουρος απο ασφαλιστικα και να σηκωσω τις θερμοκρασιες κυκλοφορητη και λεβητα παλι θα ειμαι οκ ακουω τιμες και εδω
Ασχετο το λαντοματ για το προβληματισμο σου! Το λαντοματ κανει αναμιξη των νερων και ανοιγει οταν πιασει μια θερμοκρασια για να στειλει στα σωματα ή στο δοχειο αδρανειας αντιστοιχα. Εχεις προβλημα υγροποιησεων στον λεβητα? Πισσας? Θερμικα σοκ? Ναι, καλα ειναι να εχεις τριοδη ή λαντοματ, αλλα ειναι ασχετο με τα οσα λες.
4>το σοβαροτερο θεμα ειναι οτι εχω την τυχη να μην αγοραζω ξυλα εχω μονο την ταλαιπωρια κοψιμο κουβαλημα αλλα επειδη ειναι μεγαλος ο λεβητας με κλειστο δοχειο διαστολης με ξυλα δουλευει τις ωρες που ειμαι εγω στο σπιτι οπου βλεπω τα θερμομετρα και ριχνω οσα ξυλα χρειαζεται.εαν μπορουσα να δουλεψω τον λεβητα με ξυλα την ημερα και μολις ερθει η ωρα του υπνου να τον γυριζω στο πυρηνοξυλο θα εχω την οικονομια που υπολογιζα οταν τον αγορασα οχι οτι τωρα πληρωνω κατι τρελο θα γλιτωσω λογικα 2τονους πυρηνοξυλο.αξιει τον κοπο ολη η ιστορια και κατι αλλο πρεπει να βαλω βαλβιδα στις επιστροφες του λεβητα για τις καταπονησεις απο το κρυο νερο.
Εδώ αποφασιζει είτε λαντοματ ή τριοδη! Αγοραζεις μια τριοδη 60 βαθμων και ξενοιαζεις. Προσοχη ομως! Τα νερα θα φευγουν προς τα σωματα 60+ βαθμους και οχι νωριτερα!

Γενικα με παραξενευει οτι ο εγκαταστατης σου δεν εδωσε τις απαντησεις στα ερωτηματα σου?! Μονος τον εβαλες τον λεβητα? Μονος σκεφτηκες πως πρεπει να δουλευει? Τις ρυθμισεις μονος τις εκανες?

Τελος αν θελεις να εχεις ζεστα νερα χρησης κοιτα οι κυκλοφορητες σου να ανοιγουν στους 60+, εξαλλου απο εκει και μετα θα αποδοσουν και τα σωματα... Τωρα ουσιαστικα κρυωνεις τον ηλιακο στελνωντας στην αρχη νερα 40 βαθμων, τον ζεσταινεις στην πορεια ανεβαζοντας θερμοκρασιες και τον ξανακρυωνεις μεχρι να πεσουν τα νερα παλι κατω των 40 και να κλεισουν οι κυκλοφορητες σου.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105862 από kosmidis80

gio232 έγραψε: doom ευχαριστω για το ενδιαφερον,περιμενα και εγω καμια γνωμη απο το forum αλλα τιποτα.
αυτο που αποφασισα ειναι να βρω ενα βαρελακι να φτιαξω ενα ανοιχτο δοχειο διαστολης αν και δεν ειμαι σιγουρος αν με συμφερει απο το να παρω ενα ετοιμο?????,να παρω καμποσα μετρα τουμποραμα,ελπιζω με κανα 100ευρω να το φτιαξω.
και θα ρυθμισω να ανοιγουν τα ζεστα νερα απο 40 που τα ειχα στους 58 και να κλεινουν στους 75 απο 65 που τα ειχα.ελπιζω οτι με αυτα θα ειμαι πολυ καλυτερα αν και το ιδανικο ειναι να βαλω κυκλοφορητη δικο του με θερμοστατη στον ηλιακο,το μονο που βαριεμαι ειναι οτι πρεπει να κανω σιδηροκατασκευη να σηκωθω πανω απο τον ηλιακο στην ταρατσα για να βαλω το ανοιχτο δοχειο.


αντε ρε forum ριξτε καμια ιδεα..................



ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ σε θεματα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ!!!
Σου ειπε κανεις ανθρωπε μου οτι ανοιχτο δοχειο διαστολης θα συνδεθει με τουμποραμα? Δηλαδη χειροτερα θελεις να το κανεις απο θεμα ασφαλειας απ οτι το εχεις τωρα????

Υπολογισε ποσα λιτρα νερου εχεις στο δικτυο και πες μου τι κλειστο δοχειο διαστολής εχεις! Επισης πες μου τι ασφαλιστικα έχεις και ποτε τα εβαλες??? Ξ

Και σε οτι αφορα τον ηλιακο τωρα που το σκεφτομαι, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΑΣΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ και δουλεψε πιο ψηλα τους κυκλοφορητες.

Συγνωμη για το υφος,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ!!! και επειδη ακομα εισαι αρχαριος στα θεματα της εγκαταστασης, καλο θα ηταν να αποφυγεις τα πειραματα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": avato-pantou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106054 από gio232

φιλε kosmidis εαν φαινετα το σκιτσο που ανεβασα θα καταλαβεις περιπου το προβλημα στη μονοκατοικια διπλα ειναι το λεβητοστασιο και εκει δεν μπορω να σηκωθω ψηλα να βαλω το δοχειο,αρα θα πρεπει να παω με γωνια να σηκωθω μιλαμε για 50 μετρα σωληνα με απασχολει το κοστος!!!για το τουμποραμα που λες και εγω εχω ενα φοβο αλλα εχω δει σε φιλο με θερμοκηπια να το εχει πανω απο 10 χρονια.
απ ασφαλιστικα εχω βαλβιδα 3bar καινουργια.
κλειστο δοχειο διαστολης εχω ενα 25λιτρα που εβαλα+το παλιο που ειχε ο λεβητας πετρελαιου μαλλον 20 λιτρα???

μια βοηθεια για το πως μετραω τα λιτρα της εγκαταστασης θελω και επειδη τ βλεπω ακριβο και θελει δουλεια να κανω σιδηροκατασκευη στην ταρατσα να σηκωθω πανω απο τον ηλιακο+σωληνωσεις+δοχειο++++

να μετρησω τα λιτρα της εγκαταστασης μου με μια βοηθεια απο εσας και να συνδεσω αλλο ενα κλειστο δοχειο διαστολης οσα λιτρα χρειαζεται +κατι ακομα και να ανοιγουν οι κυκλοφορητες στους 60 και να κλεινουν στους 80.

αυτο που μου εγραψες να υπολογισω την αδρανεια με προβληματιζει γιατι οταν δουλευω πυρηνοξυλο και 90 να το βαλω να κλεινει δεν εχω κανενα προβλημα αλλα με ξυλα και τους δυο κυκλοφορητες κλειστους ανεβαζει θερμοκρασια γιατι το πορτακι που εχει σε θεση τερμα κλειστο δινει ικανοποιητικο αερα στα ξυλα της ελιας που ειναι μικρα σε διατομη και καινε με φλογα θελω φετος να κολλησω στο πορτακι μια λαμαρινα ετσι ωστε να μειωσω το ανοιγμα του στη μεση ελπιζοντας οτι θα παιρνει αερα να τα κραταει καρβουνα χωρις φλογα.

περιμενω νεα δεν ειμαι του επαγγελματος και θελω πληροφοριες να τελειοποιησω το λεβητοτασιο μου.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ