Οικονομία από την χρήση λέβητα πέλλετ για ΖΝΧ

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101448 από jnet

dimlyk έγραψε: να αιτιολογησω χοντρικα την αποψη μου

αν μιλαμε για μικρη καταναλωση ,,πχ τα 80 λιτ
το κοστος ρευματος ειναι περιπου στα 60 λεπτα
το κοστος πελλετ ειναι περιπου στο μισο αν και σ αυτη την λειτουργια η αποδοση του λεβητα ειναι σαφως μειωμενη αφ ενος γιατι δουλευει παντα κρυος αφετερου γιατι ζεσταινει και τον εαυτο του
αρα το κοστος μπορει και να φτανει αυτο του ρευματος
αν συνυπολογισει κανεις και το κοστος της αντιστασης χοντρικα 25 λεπτα ανα εναυση
μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του :)


Όπως και το γεγονός πόσο νερό θα ζεστάνει που είναι μέσα στον λέβητα.
Εγώ μιλάω πάντως για συνεχόμενη χρήση σε σπίτι που ζητάει αρκετό ΖΝΧ την ημέρα πχ 150lt οπότε δικαιολογεί να είναι μονιμα αναμένος ο λέβητας.
Αν είναι να τον ανάψουμε στιγμιαία τότε μάλλον δεν είναι οικονομικότερος οπως λέει και ο Δημήτρης.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101450 από valsam

dimlyk έγραψε: να αιτιολογησω χοντρικα την αποψη μου

αν μιλαμε για μικρη καταναλωση ,,πχ τα 80 λιτ
το κοστος ρευματος ειναι περιπου στα 60 λεπτα
το κοστος πελλετ ειναι περιπου στο μισο αν και σ αυτη την λειτουργια η αποδοση του λεβητα ειναι σαφως μειωμενη αφ ενος γιατι δουλευει παντα κρυος αφετερου γιατι ζεσταινει και τον εαυτο του
αρα το κοστος μπορει και να φτανει αυτο του ρευματος
αν συνυπολογισει κανεις και το κοστος της αντιστασης χοντρικα 25 λεπτα ανα εναυση
μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του :)

Με το νυχτερινο και εγω το υπολογιζω να καιω κοντα στα 30 λεπτα την ημερα για να ζεστανω 80 λιτρα δηλ. κοντα 10 ευρω τον μηνα για τους μηνες που δεν δουλευει ο ξυλολεβητας δηλ. κοντα 6 μηνες,60 ευρω τον χρονο σε ρευμα,αν αγοραζα εναν ηλιακο σε ποσσα χρονια θα εκανα την αποσβεση του?
Φιλε man422 πανε κανε αιτηση για νυχτερινο χθες οχι αυριο και ασε τα πελλετ στην ακρη το καλοκαιρι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101451 από giogud
Βεβαίως μπάνιο θα κάνεις μόνο βράδυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101453 από dimlyk
να το παμε και λιγο παρακατω?
μολις χρησιμοποιηθει λιγο νερο η θερμοκρασια στο δοχειο πεφτει
και ο λεβητας αναβει αυτοματα ...με λιγα λογια ξεσκιζεις τον λεβητα στο αναψε σβησε
η λυση ειναι μεγαλυτερα δοχεια ...οπως και με τους ηλιακους

το νυχτερινο ειναι αλλη περιπτωση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101455 από DOOM_NX
Η απλά ένας λέβητας με σερπατίνα... Όσο νερό θες, όταν το θες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101457 από χρηστος8

valsam έγραψε:

dimlyk έγραψε: να αιτιολογησω χοντρικα την αποψη μου

αν μιλαμε για μικρη καταναλωση ,,πχ τα 80 λιτ
το κοστος ρευματος ειναι περιπου στα 60 λεπτα
το κοστος πελλετ ειναι περιπου στο μισο αν και σ αυτη την λειτουργια η αποδοση του λεβητα ειναι σαφως μειωμενη αφ ενος γιατι δουλευει παντα κρυος αφετερου γιατι ζεσταινει και τον εαυτο του
αρα το κοστος μπορει και να φτανει αυτο του ρευματος
αν συνυπολογισει κανεις και το κοστος της αντιστασης χοντρικα 25 λεπτα ανα εναυση
μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του :)

Με το νυχτερινο και εγω το υπολογιζω να καιω κοντα στα 30 λεπτα την ημερα για να ζεστανω 80 λιτρα δηλ. κοντα 10 ευρω τον μηνα για τους μηνες που δεν δουλευει ο ξυλολεβητας δηλ. κοντα 6 μηνες,60 ευρω τον χρονο σε ρευμα,αν αγοραζα εναν ηλιακο σε ποσσα χρονια θα εκανα την αποσβεση του?
Φιλε man422 πανε κανε αιτηση για νυχτερινο χθες οχι αυριο και ασε τα πελλετ στην ακρη το καλοκαιρι!




Επειδη αναφερθηκε ο ηλιακος, και τυχαινει να εχω ΤΟΝ ΙΔΙΟ στο σπιτι μου εδω και σχεδον 20ετια... ειναι η ασφαλεστερη επενδυση, σε σπιτι οπου υπαρχουν τουλαχιστον 4 ατομα με καθημερινες αναγκες ζεστου νερου.
Κατ αρχην στην παρακατω νουμερα που θα αναφερω ο ηλιακος ειναι 160 λιτρων ενω το μποιλερ 80...τα μισα δηλαδη.
Νυχτερινο δεν εχω, οποτε ας πουμε στην τιμη των 60 λεπτων την ημερα, για 80 λιτρα μποιλερ που ανεφερε ο Δημητρης... μας κανει 18 ευρω το μηνα.
Με 6 μηνη χρηση ρευματος εχουμε δαπανη 108 ευρω το χρονο...αρα για το κοστος αγορας και τοποθετησης ηλιακου, βαζοντας ενα λογικο ποσο των 1000 ευρω ποσα χρονια θελουμε για να κανουμε αποσβεση;;;

1000 / 108 = 9,25 χρονια...οχι ασχημα μπορω να πω...πλησιαζω 20ετια και εχω ΟΧΙ 80 ΛΙΤΡΑ ζεστου νερου την ημερα ΑΛΛΑ 160 ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.
Αν ο ιδιος υπολογισμος γινει με ιδια λιτρα μποιλερ και ηλιακου (που ειναι και το σωστο βεβαια) ο χρονος αποσβεσης ηλιακου πεφτει στο μισο, δηλαδη στα 4,6 χρονια.
Πιστευει κανεις οτι δεν συμφερει;;;

Σορρυ κυριοι συντονιστες για το οφ τοπικ...ας μεταφερθει αν εχετε την καλωσυνη στο θεμα για τους ηλιακους θερμοσιφωνες :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ