Οικονομία από την χρήση λέβητα πέλλετ για ΖΝΧ

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101459 από panos79
χωρις νυχτερινο χωρις ηλιακο χωρις ταχυθερμαντηρα χωρις,χωρις ....και εχεις λεβητα πελλετ;;;; αναποδα ξεκινησες την αειφορο αναπτυξη σου!!

τεσπα αν μου χαλουσε ο ηλιακος θα ζεσταινα νερο με ρευμα παρα με λεβητα.δεν το υπολογισα ποτε αλλα να βαλω ολοκληρο θηριο να μου ζεστανει ΜΟΝΟ νερο χρησης και απο 15C που θα εχει το δικτυο να μου το παει 50-60C συν ρευμα κυκλοφορητη συν φθορα συν αν αργησω να μπω για μπανιο κ ξανακρυωσει και αντε ξανα μανα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101460 από aithio
Παιδιά εγώ νομίζω ότι ο ηλιακό συμφέρει όταν υπάρχει μεγάλη ζήτηση...
Ένας άνθρωπος για να κάνει ένα πλούσιο μπάνιο χρειάζεται γύρω στα 60-80 λίτρα ζεστό νερό χρήσεως θερμοκρασίας 38-40 βαθμών Κελσίου...
Αρα αν υποθέσουμε ότι έχουμε μια τετραμελή οικογένεια και θέλουν να κάνουν μπάνιο όλα τα μέλη της καθημερινά χωρίς συμβιβασμούς και οικονομία τότε θέλουμε 70Χ4 280λίτρα νερό 40 βαθμών. Αν υποθέσουμε και μερικά ακόμα λίτρα για άλλη χρήσης τότε πάμε στα 300 λίτρα...
Τωρα θα μου πείτε τι μας λες ρε Γρηγόρη...Είναι πολλά τα λίτρα...
Ναι και για μένα είναι πολλά τα λίτρα μιας και με το μπάνιο έχω τσακωθεί όπως λέει και η γυναικά μου :whistle: αλλά τι να κάνουμε έτσι τα υπολογίζουν περίπου και στον κενακ.
Αν υποθέσουμε τώρα ότι έχουμε ένα θερμοσίφωνα 100 λίτρων το οποίο παραλαμβάνει κρύο νερό 20 βαθμών (το καλοκαίρι)και το πηγαίνει στους 80 (80 είναι πολύ αλλά το αναφέρω προς απλούστευση)τότε με την μίξη έχουμε 200 λίτρα 40 βαθμών.
Αρα θεωρητικά για αυτή την οικογένεια ο θερμοσίφωνας των 100 λίτρων θα πρέπει να ανάψει περίπου την 1 1/2 ώρα...
Τι θα κάψει τώρα..
Την πρώτη 1 ωρα έχουμε 100 λίτρα επί 60 βαθμούς διαφορά θερμοκρασίας άρα 6000 θερμίδες ή 5150Wh.
Και άλλη μισή ώρα άλλες 2580Wh..
Σύνολο 7730Wh
Εχουμε πει ότι στο οικιακό τιμολόγιο της ΔΕΗ χωρίς νυχτερινό ρεύμα η μία kwh κοστίζει περίπου στα 17 λέπτα...
Αρα 7,7Χ0,17=1,3€/ μέρα....
Σε αυτά τα νούμερα πρέπει να προσθέσουμε και τις απώλειες ή και την χαμηλότερη θερμοκρασία του νερού τον χειμώνα και νομίζω ότι αυτή η οικογένεια το 1.5 ευρώ την μέρα το θέλει...
Ε για αυτή την οικογένεια ο ηλιακός είναι ή δεν είναι σωτηρία;

Gregori
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101464 από jnet
Η πλάκα είναι οτι φίλος μου οταν εκανε το σπίτι του το 2001 ο μηχανικός του πρότεινε το καλοκαίρι για ΖΝΧ να καίει πετρελαιο και οχι να βαλει ηλιακό. Βέβαια με 322€ τον τόνο ίσως να είχε δίκαιο αλλά τώρα?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101474 από giogud
Καλή λύση για λέβητα πέλλετ είναι ο χρονικός προγραμματισμός. ¨ο δικός μου μπορεί να ανάψει και να σβήσει 3 φορές την ημέρα. Τον έχω προγραμματίσει να δουλεύει για 1 ώρα το πρωί και 1μιση το απόγευμα. Έχουμε ατελείωτο ζεστό νερό ουσιαστικά όλη μέρα με 3-4 κιλά πέλλετ. Περίπου 40 σακιά πέλλετ.
Σε σχέση με το ρεύμα που θα είναι όλα σε υψηλή κλίμακα, άρα και ακριβότερη από το μέσο όρο, δεν είναι ασύμφορο καθόλου το πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101478 από dimlyk

jnet έγραψε: Η πλάκα είναι οτι φίλος μου οταν εκανε το σπίτι του το 2001 ο μηχανικός του πρότεινε το καλοκαίρι για ΖΝΧ να καίει πετρελαιο και οχι να βαλει ηλιακό. Βέβαια με 322€ τον τόνο ίσως να είχε δίκαιο αλλά τώρα?


για πολλα χρονια αντιμετωπιζονταν με σκεπτικισμο οι ηλιακοι οι λογοι βασικα η υψηλη τοτε τιμη σε συνδυσμο με την χαμηλη αποδοση αλλα και τις συχνες βλαβες και μην ξεχνναμε οτι η τιμη των ηλιακων ακολουθει σχεδον αντιστροφη πορεια απ αυτη των καυσιμων .

giogud
για 5 μηνες δηλ μιλαμε για 200 ευρω πελλετ και 105 ρευμα :evil: δηλ 200<105
αν παρουμε τον υπολογισμο του γρηγορη ερχομαστε στα ιδια χωρις το χαμαλικι .
και μια και μιλαμε για μηνες χαμηλης καταναλωσης με τις νεες κλιμακες της δεη λογικα δεν επηρεαζονται οι τιμες ...αλλωστε ο δικος μου υπολογισμος γινεται παντα με 0,22 η kwh


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101482 από giogud

dimlyk έγραψε:

jnet έγραψε: Η πλάκα είναι οτι φίλος μου οταν εκανε το σπίτι του το 2001 ο μηχανικός του πρότεινε το καλοκαίρι για ΖΝΧ να καίει πετρελαιο και οχι να βαλει ηλιακό. Βέβαια με 322€ τον τόνο ίσως να είχε δίκαιο αλλά τώρα?


για πολλα χρονια αντιμετωπιζονταν με σκεπτικισμο οι ηλιακοι οι λογοι βασικα η υψηλη τοτε τιμη σε συνδυσμο με την χαμηλη αποδοση αλλα και τις συχνες βλαβες και μην ξεχνναμε οτι η τιμη των ηλιακων ακολουθει σχεδον αντιστροφη πορεια απ αυτη των καυσιμων .

giogud
για 5 μηνες δηλ μιλαμε για 200 ευρω πελλετ και 105 ρευμα :evil: δηλ 200<105
αν παρουμε τον υπολογισμο του γρηγορη ερχομαστε στα ιδια χωρις το χαμαλικι .
και μια και μιλαμε για μηνες χαμηλης καταναλωσης με τις νεες κλιμακες της δεη λογικα δεν επηρεαζονται οι τιμες ...αλλωστε ο δικος μου υπολογισμος γινεται παντα με 0,22 η kwh


Για ποιο λόγο το συγκρίνεις με τα 105€. Εμένα ζεσταίνει κάθε μέρα 2 φορές 100αρι μπόιλερ. ΟΧΙ 1 φορά. Όσο για την χαμαλίκα..... κάθε 2 μήνες. 3 φορές όλο το διάστημα. Και γιατί 200€ το πέλλετ; Με 230€ τον τόνο μας κάνει 140€ πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ