Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95657 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου
τον αέρα φίλε μου καλό είναι να τον ρυθμίσης μεταξύ 40-50% πιο μοντέλο έχεις ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95658 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου
Οταν ξεκιναει ο λεβητας βγαινει παντα καπνος.
Μετα απο λιγο αναβει φλογα.
Σε αυτη τη φαση μειωνεται ο καπνος.
Σε λιγα λεπτα αναβει ολο το καυσιμο και θα πρεπει ο καπνος να ειναι ελαχιστος εως αορατος.
Οταν λοιπον εχει αναψει πολυ καλα το καυσιμο(μετα απο 5-10 λεπτα) ξεκιναμε να ρυθμιζουμε την ποσοτητα και τον αερα.
Προσπαθουμε να κανουμε τη φλογα να βρισκεται διαρκως στο ιδιο υψος ρυθμιζοντας το χρονικο.
Αν ο καπνος ειναι ακομα μαυρος ανεβαζουμε τον αερα.
Αν η φλογα ειναι πολυ κυματιστη μειωνουμε τον αερα.
Στον καυστηρα βολκανο,οι τρυπες του αερα κατω απο το καυσιμο παιζουν το ρολο του πρωτογενους αερα.
Οι τρυπες ποιο ψηλα κανουν χρεη δευτερογενους αερα.
Ολες πρεπει να ειναι ανοιχτες.
Τσεκαρουμε και αν ειναι κλειστες τις ανοιγουμε με ενα κατσαβιδι.
Αν το προβλημα του μαυρου καπνου παραμενει και αφου εχουμε αποκλείσει την πιθανοτητα υγρου η προβληματικου πυρηνοξυλου η πυρηνα,ανοιγουμε ΕΛΑΧΙΣΤΑ το κλαπετο(αυτο που ειναι στην πορτα)για να διευκολύνουμε τον δευτερογενη αερα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95662 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου

Akhs1968 έγραψε: Φίλοι καλησπέρα
Εχω ενα λεβητα βιομαζας primus της mavil μένω σε μονοκατοικία μεζονετα αγορασα 1τονο πυρινοξυλο και1 Πελλετ απο πυρινοξυλο απο μαξιμο, τα έβαλα λεβιτοστασιο και έβαλα μπροστά το λεβητα. Το πυρινοξυλο ήταν στεγνό, ενώ το Πελλετ πυρινα έβγαζε πολλούς υδρατμους στο καπάκι του σιλο πράγμα που πιστεύω είχε πολυ υγρασία. Το θέμα ειναι άλλο, μυρίζει πολυ και έντονα τόσο μέσα το λεβιτοστασιο όσο και ο τρυγιρω χώρος, η καμινάδα βγάζει πολυ καπνα που μυρίζει κάπως, δεν λέω οτι οταν ανοίξω παράθυρο μου. Ερχεται η μυρωδιά, το στα ματησα και περιμένω να χρησιμοποιήσω Πελλετ ξύλου μπας και δω διαφορα. Είμαι έτοιμος μέχρι φιλτρο να βρω να βάλω στην καμινάδα. Είμαι απελπισμένος!!!


φιλε μου πελλετ απο πυρηνοξυλο ειχα πάρει και εγω απο τον μαξιμο και δεν έμεινα ευχαριστημένος απο την καύση του. Σου συνιστώ να καις πελλετ ξύλου (οξια) μαζι με πυρηνοξυλο.

Πυρηνοξυλο που δοκίμασα απο τον ιδιο το βρηκα εξαιρετικό.

Γενικά πρεπει να προσεχείς που αποθηκεύεις τα σακια σου γιατι το πυρηνοξηλο τραβαει σαν μαγνητης την υγρασια.

Ποιο μοντέλο εχεις και σε πια περιοχή είσαι ?

"stratis έγραψε: Μη βαζεις σκετο πελλετ στο σιλο γιατι αφηνει κενα και οταν εχεις πολυ αερα η οταν ειναι βρωμικος ο λεβητας,γυριζει ο καπνος πισω στο σιλο..


Δεν συμφωνώ με αυτό, ο λέβητας μπορεί να δουλέψει και με σκέτο πελλετ (ξύλου) χωρις κανενα πρόβλημα, αρκεί να έχει προσέξει το καπάκι του σιλό και σε καποια αλλα σημεία (αναφέρονται σε άλλη συζήτηση) να μην περνάει αέρας.

Δες εδω εχει πολλες πληροφοριες (ορεξη να εχεις να διαβαζεις.. :cheer: )

>>>>Συζητηση για τους mavil primus<<<<<


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95674 από Akhs1968
Απαντήθηκε από Akhs1968 στο θέμα Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου
Παιδιά το σιλο ειναι κλειστό πάντα αέρας δεν μπαίνει μέσα με τίποτα. Αλλα κάποια στιγμή πρέπει να βάλεις υλικό στο σιλο. Αυτο που ειπε κάποιος για δευτερεύον αέρα δεν το κατάλαβα. Η έλξη της καμιναδασ εχει να κάνει, να βάλω κόκορα απο πάνω για να αύξησω την έλξη πραγματικά δεν ξερω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95676 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου
Έγώ πάντως όπου έχω 'δει' καυστήρα με πυρήνα (ελιάς) στην περιοχή μου , το καταλαβαίνεις τις περισσότερες φορές από απόσταση ότι καίνε πυρήνα - μυρίζει το πυρηνόξυλο όταν καίγεται

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by degeor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ