Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95611 από Akhs1968
Φίλοι καλησπέρα
Εχω ενα λεβητα βιομαζας primus της mavil μένω σε μονοκατοικία μεζονετα αγορασα 1τονο πυρινοξυλο και1 Πελλετ απο πυρινοξυλο απο μαξιμο, τα έβαλα λεβιτοστασιο και έβαλα μπροστά το λεβητα. Το πυρινοξυλο ήταν στεγνό, ενώ το Πελλετ πυρινα έβγαζε πολλούς υδρατμους στο καπάκι του σιλο πράγμα που πιστεύω είχε πολυ υγρασία. Το θέμα ειναι άλλο, μυρίζει πολυ και έντονα τόσο μέσα το λεβιτοστασιο όσο και ο τρυγιρω χώρος, η καμινάδα βγάζει πολυ καπνα που μυρίζει κάπως, δεν λέω οτι οταν ανοίξω παράθυρο μου. Ερχεται η μυρωδιά, το στα ματησα και περιμένω να χρησιμοποιήσω Πελλετ ξύλου μπας και δω διαφορα. Είμαι έτοιμος μέχρι φιλτρο να βρω να βάλω στην καμινάδα. Είμαι απελπισμένος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95618 από george cc
Απαντήθηκε από george cc στο θέμα Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου
Φιλε και εμενα το ιδιο μου εκανε την πρωτη μερα.Ηρθε ο υδραυλικος, αλλαξε την ροη της καμιναδας, να μην εχει καθολου γωνιες και ως δια μαγειας τελος βρωμα, καπνα κτλ.Απο τοτε χρησιμοποιω συνεχεια πυρηνοξυλο με απολυτη επιτυχια.
Το πελλετ πυρηνα περιεχει περισσοτερο λαδι και γι'αυτο η υγρασια που βλεπεις, αλλα και η πολυ μεγαλυτερη θερμαντικη αποδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95621 από Akhs1968
Απαντήθηκε από Akhs1968 στο θέμα Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου
Δεν νομίζω να βοηθήσει αυτό θα το κάνω και βλέπουμε!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95634 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου

george cc έγραψε: Φιλε και εμενα το ιδιο μου εκανε την πρωτη μερα.Ηρθε ο υδραυλικος, αλλαξε την ροη της καμιναδας, να μην εχει καθολου γωνιες και ως δια μαγειας τελος βρωμα, καπνα κτλ.Απο τοτε χρησιμοποιω συνεχεια πυρηνοξυλο με απολυτη επιτυχια.
Το πελλετ πυρηνα περιεχει περισσοτερο λαδι και γι'αυτο η υγρασια που βλεπεις, αλλα και η πολυ μεγαλυτερη θερμαντικη αποδοση.


Η υγρασια δεν εχει σχεση με τη μεγαλυτερη περιεκτικότητα σε λαδι στον πυρηνα.
Απλα εχει πολυ υγρασια.
Αυτη δημιουργεί περισσοτερο καπνο και βρωμα.
Βαζε πυρηνοξυλο αφου το βρίσκεις σε καλυτερη κατασταση.
Μη βαζεις σκετο πελλετ στο σιλο γιατι αφηνει κενα και οταν εχεις πολυ αερα η οταν ειναι βρωμικος ο λεβητας,γυριζει ο καπνος πισω στο σιλο.
Ρυθμισε και τους χρονους με το χρονικο ωστε να μην μένει πολυ καυσιμο μεσα στο θαλαμο καυσης οταν σταματαει ο λεβητας,γιατι γινεται ατελης καυση και καπνιζει και βρωμαει.
Να βρης τη σωστη σχεση ποσοτητας καυσιμου και ποσοτητας αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95639 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου
Ρε παιδια μια ερωτηση,το πυρινοξυλο βγαζει βρωμα οταν καιγετε απο την καμιναδα?
Γιατι εχω εναν γειτονα απεναντι που οταν αναβει βρωμαει ολη η γειτονια,δεν ξερω τι καιει και τι λεβητα εβαλε αλλα ξυλο δεν καιει με τιποτα ουτε πελλετ και τωρα λεω ρε μπας και ειναι πυρινοξυλο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95640 από Akhs1968
Απαντήθηκε από Akhs1968 στο θέμα Βρώμα από καύση πυρηνόξυλου
Τροφοδοσία 2 κενό 42 και αέρας 60 πολυ λίγο καύσιμο μένει στο πιάτο. Ανοίγοντας να δω μέσα , γίνεται χαμός πολυ καπνός κάποιες φορές βρίσκω καπνό και στο σιλο όχι πάντα. Περνοντας Πελλετ ξύλου μήπως γλύτωσε την βρώμα. Θα δω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ