Διαρροή σε κόλληση χαλκοσωλήνα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93043 από ippomas
Σημερα εντελως τυχαια ανακαλυψα ενα μικρο αχνισμα (διαρροη) σε μια κοληση χαλκοσωληνα, σε δυσκολο σημειο. Το λογικο ειναι να αδειαση το δικτυο και να γινη αφαιρεση του κομματιου και νεα κοληση. Επειδη παλια υπηρχαν σετ με γαζα και κολλα δυο συστατικων που οταν εκανε αντιδραση γινοταν ενα σωμα ακομη και σε υγρη γραμμη, μηπως εχεις καποιος χρησιμοπόιηση κατι αναλογο. Εαν υπαρχη καποια αλλη λυση να γινη αυτη η δουλεια χωρις να αδειαση το δικτυο, και πφυσικα να εχω αποτελεσμα.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ippomas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93051 από χρηστος8
Δεν υπαρχει αλλη λυση φιλε...δυστυχως πρεπει να αδειασεις νερα κοβωντας το κομματι και κολλωντας καινουργιο.
Ολο αυτο απαιτει την αναλογη γνωση...αν την εχεις το κανεις μονος, αν οχι φωναζεις υδραυλικο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ippomas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93179 από ippomas
Απαντήθηκε από ippomas στο θέμα Διαρροή σε κόλληση χαλκοσωλήνα
Ευχαριστω Χρηστο την γνωση την εχω, αλλα υπαρχουν και αυτα που ρωτησα απλα φαινετε δεν χρησιμοποιουντε εδω. Τελικα θα δω τι θα κανω.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93881 από ippomas
Απαντήθηκε από ippomas στο θέμα Διαρροή σε κόλληση χαλκοσωλήνα
Τελικα καταφερα να επισκευασω την διαρροη εστω και μικρη στην γραμμη χωρις να την αλλαξω.
Απομωνοσα την γραμμη και την αδειασα, με το πιστολη θερμου αερα ζεστανα την χαλκοσωληνα αρκετα μεχρι του σημειου να μου τιναζη το χερι. Χρησιμοποιησα εποξικη κολλα δυο συστατικων της BΙSSON ρευστου μεταλλου, αφου πρωτα ετριψα με γυαλοχαρτο να καθαριση καλα το σημειο ετοιμασα το μιγμα και μολις ζεσταθηκε το κομματι αρχισα με ειδικη πλαστικη σπατουλα να το δουλευω. Επιασα ερκετο χωρο πριν και μετα το σημειο διαρροης. Μετα απο 24ωρες επαναλειτουργησα το κυκλωμανερου και αναψα σε κανονικη λειτουργια την σομπα. Καμμια διαρροη και πληρη στεγανοποιηση, φροντισα να γυαλοχαρταρω και να ομορφυνω λιγο την εμφανιση. Θα το παρακολουθησω σε μακρος χρονου και αν εχω κατι θα ενημερωσω.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93886 από Βιομαζιστής

ippomas έγραψε: Τελικα καταφερα να επισκευασω την διαρροη εστω και μικρη στην γραμμη χωρις να την αλλαξω.
Απομωνοσα την γραμμη και την αδειασα, με το πιστολη θερμου αερα ζεστανα την χαλκοσωληνα αρκετα μεχρι του σημειου να μου τιναζη το χερι. Χρησιμοποιησα εποξικη κολλα δυο συστατικων της BΙSSON ρευστου μεταλλου, αφου πρωτα ετριψα με γυαλοχαρτο να καθαριση καλα το σημειο ετοιμασα το μιγμα και μολις ζεσταθηκε το κομματι αρχισα με ειδικη πλαστικη σπατουλα να το δουλευω. Επιασα ερκετο χωρο πριν και μετα το σημειο διαρροης. Μετα απο 24ωρες επαναλειτουργησα το κυκλωμανερου και αναψα σε κανονικη λειτουργια την σομπα. Καμμια διαρροη και πληρη στεγανοποιηση, φροντισα να γυαλοχαρταρω και να ομορφυνω λιγο την εμφανιση. Θα το παρακολουθησω σε μακρος χρονου και αν εχω κατι θα ενημερωσω.



Με "ρευστό μέταλλο" της loctite είχα επισκευάσει κάποτε μεγάλη ρωγμή στο κάτω μέρος του κάρτερ μοτοσυκλέτας.
Άντεξε μια χαρά. Παρ' όλο που οι μηχανές έχουν συνεχείς κραδασμούς λόγω της λειτουργίας τους.
Αν το νερό που περνά απ' τη σωλήνα δεν είναι πόσιμο, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93887 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Διαρροή σε κόλληση χαλκοσωλήνα
Για μικροδιαροες σε κλειστα κυκλοματα θερμανσης υπαρχει χημικο υγρο το οποιο ριχνουμε στην
εγκατασταση και μας την στεγανοποιει.
Παρασκευαζεται στην Αμερικη απο την HERCULES CHEMICAL CO και εισαγετε στην Ελλαδα απο την DIMKO.
Παντος ο πιο σιγουρος τροπος ειναι αυτος του χρηστου8 ολα τα αλλα τα θεωρω λιγο πιο προχειρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ