Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92503 από tofantaraki
η διαφορα μονο στα 35 ευρω??? με τιποτα εγο χρειαζομαι 1400κg πιρινοξιλο το μηνα σε λεβιτα μενσα 46 και βγαζει ζεστι πανω κατω 1200ευρο τον χρονο 2500 με πελλετ και πετρελαιο αστο καλιτερα,
αλλα τα καει ολα και καλαμποκι που δοκιμασα σκετο σχεδον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92525 από dhmv2001
Απαντήθηκε από dhmv2001 στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

kkavalas έγραψε: σε ποια περιοχη μενεις?


Mενω στο Σχηματαρι και η καταναλωση είναι για ένα μήνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92529 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
Παιδια το πυρηνοξυλο το παρνω 150 τον τοννο. Σκεφτηκα για πελλετ θεορωντας οτι ειναι πιο καθαρο οσον αφορα τις επικαθησεις στον λεβητα (ειναι αραγε?) . Στο αδειασμα της σταχτης σιγουρα το πελλετ υπερεχει κατα πολυ. Αυτο που σκεφτομαι κανει η μια περπτωση 185 ο τοννος συν 200Ε μεταφορκα και το αλλο 175 ο τονος συν 80 τα μεταφορικα. Ο πρωτος λεει οτι ειναι ΑΑΑ αλλα φυσικα κραταω μικρο καλαθι...Ειναι απο Βουλγαρια και οι δυο περιπτωσεις.Εγω ειμαι Καβαλα.
Η καταναλωση μου με πυρηνοξυλο κυμαινεται απο 30-45 κιλα τη μερα αναλογα φυσικα με την εξωτερικη θερμοκρασια σε μονοκατοικια 160 τμ και με θερμοστατικες βανες στα σωματα.

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92973 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
Παντως εχω αμφιβολιες αν με πελλετ θα καψω λιγοτερη ποσοτητα απο πυρηνοξυλο.
Οταν μετακινηθηκα απο πελλετ σε πυρηνοξυλο, δεν χρειαστηκε να αυξησω την τροφοδοσια, δουλευει απο τοτε με τις ιδιες ρυθμισεις και φυσικα με την ιδια καταναλωση.

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92981 από kkavalas
Απαντήθηκε από kkavalas στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
στο σχηματαρι που εισαι μπορεις να παρεις πυρινα του νταβακου με 150ευρω.αντιστοιχα ενα καλο πελλετ εχει 320ευρω(ameco).για 35ευρω διαφορα δεν μου κολαει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93136 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

kkavalas έγραψε: στο σχηματαρι που εισαι μπορεις να παρεις πυρινα του νταβακου με 150ευρω.αντιστοιχα ενα καλο πελλετ εχει 320ευρω(ameco).για 35ευρω διαφορα δεν μου κολαει.


Προφανως δεν απευθυνεσαι σε μενα, ομως γι αυτο το φτηνο πελλετ εγω μιλησα και ειμαι απο Καβαλα, οχι Σχηματαρι.
Αν εγω καψω πελλετ με 320Ε τον τονο, δεν θα το καψω εγω, αυτο θα με καψει... :sick:, πιο ακριβο δεν υπαρχει να αγορασουμε αυριο κι ολας?
Αφου με αυτη την κριση που κοσμος πεθαινει απο τα μαγκαλια, υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν 320Ε τον τοννο πελλετ οσο καλο και να ειναι, τι να πω, "υπαρχει λιπος ακομα", εγω παντως ειμαι "αδυνατος"..
Βεβαια, οι μαγκες εμποροι που το πουλανε τοσο, βρισκουν και τα κανουν..
Εγω συγκρινα το πυρηνοξυλο που καιω φετος με πελλετ 35Ε η και 50Ε (δυο τυποι) ακριβωτερο στον τοννο και οι τιμες αυτες ειναι οπως τις ειπα, απο Βουλγαρια, με τα μεταφορικα μεσα και τις πηρα πριν 5 μερες που πηγα εκει.
Επειδη λοιπον προκειται για φτηνο πελλετ, γι αυτο και εκανα την συγκριση, με πελλετ των τοσων πολλων Ευρω δεν θα εκανα συγκριση ουτε θα ημουν σε διλημμα.

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ