Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94974 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

frakyd έγραψε:

kakos έγραψε:

guider έγραψε: ............................Οταν λοιπον μαλακωνει ο καιρος να χαιρεσαι για το καυσιμο που σιγουρα καις λιγοτερο, να στεναχωριεσαι ομως γιατι τα καταλοιπα (πισσες κλπ) ειναι περισσοτερα...


+1000
Αυτό είναι το καλό και το κακό όλων των λεβήτων στερεών καυσίμων (μιλάω των οικονομικών και δεν αναφέρομαι σε λέβητες που δουλεύουν 100 ώρες για να αποδώσουν τα προσδοκώμενα). Τώρα το θέμα είναι ποια είναι η λύση στο τέλος της σαιζόν. Καύση στο τέρμα για καμία μέρα ώστε να γίνει πυρόλυση και να πέσει η πίσσα; ή καύση διαφόρων χημικών που θα οδηγήσει στο ίδιο αποτέλεσμα ποιο εύκολα;
Πάντως ο λόγος τελικά που προτείνεται δοχείο αδράνειας και τετράοδη βάνα έχει να κάνει σχέση με την δημιουργία πίσσας. Στην περίπτωση αυτή ο λέβητας ξεκουράζετε περισσότερη ώρα, δουλεύει όμως και περισσότερη με αποτέλεσμα να ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες για αρκετή ώρα και με τον τρόπο αυτό να κάνει και πυρόλυση. Τώρα πάνω που ανεβάζει 100 βαθμούς σταματάει κι΄όλας και αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δημιουργεί πίσσα. Κοιτάξτε παίδες εμένα δεν με χαλάει που καίω σχεδόν ενάμισι τσουβάλι την ημέρα και έχω ζέστη τρελή στο σπίτι μου, και ας κάνει πίσσα , αρκεί να υπάρχει κάποιος τρόπος στο τέλος της σαιζόν να μπορώ να την αποβάλω απο τα τοιχώματα του λέβητα χωρίς ιδιαίτερο κόπο.


Αυτα ακριβως +10000000000000..........

guider, αυτο με την ξυστρα το χω κανει κ χω, αλλα κ παλι ειναι δυσκολο,
βαλε καμια φωτο απ το αλλο εργαλειο-πατεντα να δουμε.

Οσο για την σταχτη κατω , ειλικρινα δεν θυμαμαι την τελευταια φορα που την αδειασα ειναι σιγουρα
απο 1εως 1,5 μηνα επειδη ειχα τρεξιματα (γαμους-βαφτισεις-καρναβαλια) κ τωρα αλλα που εμειναν κ αυτα πισω.

Ελπιζω να κανουν δουλεια τα σκονακια που λες, γιατι θα πρεπει να βρω τροπο , να μπω μεσα στο λεβητα για να τον καθαρισω σωστα. :blink: :blink:

Κωστα στα ιδια κυμαινομαστε μου φαινεται .

Θα σε παρω κ κανα τηλ να τα πουμε καποια στιγμη.


Πάρε Φραγκίσκο όποτε θέλεις.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.052 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ