Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93139 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
Αν δες έχεις τροπο να δοκιμασεις το πελλετ μεινε στο πυρινοξυλο.
Σε ενα τόσο φτηνό πελλετ μπορει με έχει απο σκουπίδια μέχρι mdf :woohoo:
Τουλάχιστον στο πυρινοξυλο ξέρεις τι ειναι άντε να έχει λίγο παραπάνω σκόνη η υγρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93161 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

fritakos έγραψε: Αν δες έχεις τροπο να δοκιμασεις το πελλετ μεινε στο πυρινοξυλο.
Σε ενα τόσο φτηνό πελλετ μπορει με έχει απο σκουπίδια μέχρι mdf :woohoo:
Τουλάχιστον στο πυρινοξυλο ξέρεις τι ειναι άντε να έχει λίγο παραπάνω σκόνη η υγρασία.



Μπορω να δοκιμασω, αλλα με τετοιο καιρο ανοιξιατικο, ο λεβητας εχει σχεδον σβησει, τι να δοκιμασω.
Εχω καψει στο παρελθον μαπα πελλετ, δεν ηταν και τοσο τρομερο, κι αυτο αφηνε πισσες, οπως και το πυρηνοξυλο που καιω τωρα που ειναι στεγνο, απλα η σταχτη ειναι πολλη, ενας τενεκες την εβδομαδα..
Ακριβο πελλετ δεν εχω καψει μεχρι τωρα, το πιο ακριβο ηταν περισυ 280Ε/τοννος αλλα νομιζω και αυτο αφηνε πισσες.
Δηλαδη το "καλο" (και ακριβο) πελλετ δεν αφηνει πισσες στα τοιχωματα? Μηπως ολα αφηνουν?
Παρατηρησα επισης οτι οι επικαθησεις ειναι περισσοτερες αυτον τον καιρο, που ο λεβητας ενεργοποιειται πιο αραια λογω των ψηλων για την εποχη θερμοκρασιων.

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94126 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

guider έγραψε:

Μπορω να δοκιμασω, αλλα με τετοιο καιρο ανοιξιατικο, ο λεβητας εχει σχεδον σβησει, τι να δοκιμασω.
Εχω καψει στο παρελθον μαπα πελλετ, δεν ηταν και τοσο τρομερο, κι αυτο αφηνε πισσες, οπως και το πυρηνοξυλο που καιω τωρα που ειναι στεγνο, απλα η σταχτη ειναι πολλη, ενας τενεκες την εβδομαδα..
Ακριβο πελλετ δεν εχω καψει μεχρι τωρα, το πιο ακριβο ηταν περισυ 280Ε/τοννος αλλα νομιζω και αυτο αφηνε πισσες.
Δηλαδη το "καλο" (και ακριβο) πελλετ δεν αφηνει πισσες στα τοιχωματα? Μηπως ολα αφηνουν?
Παρατηρησα επισης οτι οι επικαθησεις ειναι περισσοτερες αυτον τον καιρο, που ο λεβητας ενεργοποιειται πιο αραια λογω των ψηλων για την εποχη θερμοκρασιων.



Κ στον δικο μου το χω διαπιστωσει αυτο, αλλα ελεγα πως θα φταιει που εχω να ασχοληθω πανω
απο μηνα με τον λεβητα απο θεμα καθαρισμου.

Ειχα τρεχαματα κ το μονο που εκανα ηταν εφοδιασμος σιλου κ καθαρισμα του ποτηριου οταν εσπαγε
το μπουλονι ασφαλειας.

Αυτα με καλο πελλετ.

Αν μπορεις βαλε φωτο του λεβητα με την πισσα πριν κ μετα τον καθαρισμο,
νομιζω πηρες κατι σακουλακια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94286 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
Το προγραμματισμενο καθαρισμα που κανω εγω (εκτος απο αδειασμα σταχτες καθε 3-4 μερες) ειναι καθε βδομαδα ξυσιμο μεσα παντου να φυγουν οι σταχτες και καθαρισμα αισθητηρων.
Καθε δευτερη εβδομαδα επι πλεον ξυσιμο μεσα να φυγουν οι χοντρες πισσες.
Καθε μηνα επι πλεον ξυσιμο να φυγουν ψιλες πισσες (ολες δηλαδη οσο γινεται) + καθαρισμα βεντιλατερ καυσαεριων + πιατακι καυσης + αδειασμα πισω συρταρι καταλοιπων κατω απο τους εναλλακτες.
Καθε διμηνο επι πλεον καθαριζω τα μπουρια.
Αυτα με καυσιμο πυρηνοξυλο.
Βασικο ειναι το συχνο καθαρισμα των αισθητηρων (θερμοκρασια και λ) γιατι με βρωμικο το πρωτο αρχιζει και δειχνει τρελλα..
Εχουμε γινει ΚΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗΔΕΣ με ολη αυτη την κατασταση.
Ναι, πηρα "τα σκονακια" απο τον Δημητρη Φ. και σε καποια στιγμη θα τα δοκιμασω. Θα αφησω να φορτωσει κι αλλη πισσα ακομα οποτε υπολογιζω κατα τα τελη του Μαρτη να το κανω. Εκτος κι αν ο καιρος καπου εκει ειναι ζεστος, οποτε θα περιμενω ακομα λιγο να σβησουμε τους λεβητες τελειως και να κανω το τελικο καθαρισμα. Φυσικα θα παρω φωτο πριν και μετα να δουμε ολοι τι κανουν αυτα τα σκονακια..
Παντως στο γενικο καθαρισμα που κανω, απο το ξυσιμο ποναει για δυο μερες το μισο επανω σωμα μου..
Μαλλον πρεπει να αρχισω γυμναστηριο για να ανεβασω την αποδοση μου..
:) :) :)

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94342 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

guider έγραψε: Το προγραμματισμενο καθαρισμα που κανω εγω (εκτος απο αδειασμα σταχτες καθε 3-4 μερες) ειναι καθε βδομαδα ξυσιμο μεσα παντου να φυγουν οι σταχτες και καθαρισμα αισθητηρων.
Καθε δευτερη εβδομαδα επι πλεον ξυσιμο μεσα να φυγουν οι χοντρες πισσες.
Καθε μηνα επι πλεον ξυσιμο να φυγουν ψιλες πισσες (ολες δηλαδη οσο γινεται) + καθαρισμα βεντιλατερ καυσαεριων + πιατακι καυσης + αδειασμα πισω συρταρι καταλοιπων κατω απο τους εναλλακτες.
Καθε διμηνο επι πλεον καθαριζω τα μπουρια.
Αυτα με καυσιμο πυρηνοξυλο.
Βασικο ειναι το συχνο καθαρισμα των αισθητηρων (θερμοκρασια και λ) γιατι με βρωμικο το πρωτο αρχιζει και δειχνει τρελλα..
Εχουμε γινει ΚΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗΔΕΣ με ολη αυτη την κατασταση.
Ναι, πηρα "τα σκονακια" απο τον Δημητρη Φ. και σε καποια στιγμη θα τα δοκιμασω. Θα αφησω να φορτωσει κι αλλη πισσα ακομα οποτε υπολογιζω κατα τα τελη του Μαρτη να το κανω. Εκτος κι αν ο καιρος καπου εκει ειναι ζεστος, οποτε θα περιμενω ακομα λιγο να σβησουμε τους λεβητες τελειως και να κανω το τελικο καθαρισμα. Φυσικα θα παρω φωτο πριν και μετα να δουμε ολοι τι κανουν αυτα τα σκονακια..
Παντως στο γενικο καθαρισμα που κανω, απο το ξυσιμο ποναει για δυο μερες το μισο επανω σωμα μου..
Μαλλον πρεπει να αρχισω γυμναστηριο για να ανεβασω την αποδοση μου..
:) :) :)



Περιμένουμε εντυπώσεις για να το δοκιμάσουμε και εμείς. Πάντως όσο και να καθαρίζεις κάποια στιγμή θα βαρεθεί και θα κάνεις τα μισά απο ατά που λές όπως και εγώ άλλωστε. Η πίσσα είναι αναπόφευκτη ότι και αν χρησιμοποιήσεις σαν υλικό καύσης. Αν τελικά φύγει ή περιοριστεί σημαντικά με αυτό το μαραφέτι τότε διέδωσε το θα ενδιαφερθούν πολλοί είμαι σίγουρος.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94361 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
Κωστα σιγουρα θα κοινοποιησω τα αποτελεσματα οπως κιαι φωτογραφιες..
Ετσι συμπερανα κι εγω, οτι και να καψουμε, η πισσα, πισσα.
Αντε, καποια στιγμη να τα πουμε κι απο κοντα μια που εχουμε τους ιδιους λεβητες αλλα ειμαστε και συμπατριωτες..

Γιωργος, Αμισιανα

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ