Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92368 από guider
Παιδια γεια σας.
Αποφασισα να γραψω γιατι βρισκομαι σε ενα διλημμα.
Περισυ τον Ιανουαριο "υποδεχτηκα" στο σπιτι εναν Kostrzewa fuzzy logic 25.
Για κανενα τριμηνο λειτουργησε με ξυλο και αλλο ενα μηνα με πελλετ.
Τον παροντα χειμωνα απο τον Δεκεμβριο μεχρι τωρα λειτουργει με πυρηνοξυλο, αρκετα ικανοποιητικα και απροβληματιστα θα ελεγα.
Απο την καυση του πυρηνοξυλου εχω αποκτησει αποψη, απο του πελλετ ομως οχι, γιατι το διαστημα ηταν πολυ μικρο, ημουν εξ αλλου και "πρωταρης" τοτε, λογω της "νεοτητας" του λεβητα.
Το μονο που γνωριζω ειναι οτι το πυρηνοξυλο ειναι φθηνοτερο και αφηνει πολυ περισσοτερη σταχτη. Και τα δυο αφηνουν αρκετα καταλοιπα στα τοιχωματα του λεβητα οποτε το "ξυσιμο" ειναι αναποφευκτο.
Τωρα ομως πλησιαζει η ωρα να παραγγειλω καυσιμο για τον επομενο χειμωνα (των φρονιμων τα παιδια..) αλλα δεν μπορω να αποφασισω αν θα επαναλαβω την αγορα πυρηνοξυλου η θα στραφω προς το πελλετ.
Η διαφορα τιμης ειναι ουτε πολυ ουτε λιγο, περιπου 35Ε ο τοννος, για 8 τοννους που θα χρειαστω ειναι 280Ε επι πλεον για το πελλετ.
Οσοι μπορειτε να με συμβουλευσετε για τα υπερ και τα κατα του θα με βοηθησετε.
Ευχαριστω.
Γιωργος

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92370 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
35 ευρω διαφορα ειναι μικρη οντως.
ποσο παιρνεις το ενα και ποσο το αλλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92387 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
Μόνο 35€ διάφορα ;;;;:woohoo: ακριβό πυρινοξυλο ή φτηνό πελλετ ;; :dry:
Το πυρινοξυλο έχει λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με το πελλετ συν τη βρώμα και τη σταχτη.
Αν η διάφορα ειναι τελικά 35 / τόνο τότε εγω θα αγόρασα πελλετ. Πιθανώς με τη μεγαλύτερη κατανάλωση να σου βγαίνει και πιο ακριβά τελικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92451 από dhmv2001
Απαντήθηκε από dhmv2001 στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
Εχω ακριβως τον ιδιο λέβητα και φετος τον δουλευω με πυρηνοξυλο αλλα στα Οινοφυτα εγω το αγοραζω 150€ το τόνο και χρειαζομαι περίπου το πολυ 1200-1500kg όταν κανει κρυο το μονο κακο η σταχτη που αφηνει και τον γενικο καθαρισμα καθε Σαββατο, μαλιστα προχτες μετα απο τοσο καιρό ελυσα και καθαρισα και την φτερωτη στην εξαγωγη της καμιναδας γεμιζοντας μιση σακουλα υπολυμματα σταχτης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92472 από kkavalas
Απαντήθηκε από kkavalas στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
σε ποια περιοχη μενεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92476 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

dhmv2001 έγραψε: Εχω ακριβως τον ιδιο λέβητα και φετος τον δουλευω με πυρηνοξυλο αλλα στα Οινοφυτα εγω το αγοραζω 150€ το τόνο και χρειαζομαι περίπου το πολυ 1200-1500kg όταν κανει κρυο το μονο κακο η σταχτη που αφηνει και τον γενικο καθαρισμα καθε Σαββατο, μαλιστα προχτες μετα απο τοσο καιρό ελυσα και καθαρισα και την φτερωτη στην εξαγωγη της καμιναδας γεμιζοντας μιση σακουλα υπολυμματα σταχτης.


1200 - 1500 Καθε πότε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ