Ερωτηματικά από την καύση πυρηνόξυλου...

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88397 από mtsag

fritakos έγραψε: Καλημέρα :)
Αγόρασα να δοκιμάσω 100 κιλα κοσκινισμένο πυρηνοξυλο και εχω τα εξης ερωτήματα

1. ο κοχλιας ζοριζονταν ειδικά αν η τροφοδοσία ηταν πανω απο 4-5'
2. στο σιλο το υλικό εμενα στα πλαγια, μετα απο 8 ωρες εσβησε γιατι πανω απο τον κοχλία ειχε δημιουργηθεί ενας κρατήρας και το υπολοιπο υλικό δεν επεφτε.
3. το υλικό δημιουργουσε μεγαλα κομματια που εβγαιναν εξω απο την εστία και σιγοκαιγε με θρακα.
4. οταν χαμηλωνα τον αερα η φλόγα πνιγοταν (μικρη και βαθυ πορτοκαλι) και οταν μειωνα την τροφοδοσία για να μην ξεχιλιζει το υλικό δεν ανεβαζε θερμοκρασια.
5. δημιουργουσε υπερβολική σταχτη

και ενα καλο...
εξαφανιστηκε ΟΛΗ η γιαλαδα (λεπτο στρωμα πισσας) που είχε στα τοιχώματα μαλιστα μετα 24 ωρες που καθαρισα το λέβητα εφυγε όλη η μαυριλά και φάνηκε καθαρή η λαμαρινα με ενα απλο σκουπάκι :woohoo: !!!!!

Ο λεβητας bioplex 40.0000 kcal me με τροφοδοσια 3 αναμονη 10 και αερα 40%.

Δεν ξέρω αν ηταν κακη ποιοτητα του υλικου ή θεμα ρυθμίσεων.

Επειδη υπαχρχουν πολλοι με εμπειρια στο πυρηνοξυλο παρακαλω τα φωτα σας :)


Συμπτωματικά έκανα κι εγώ δοκιμές με πυρηνόξυλο το ΣΚ που μας πέρασε. Αναφορικά με τις απορίες σου λοιπόν:

1. Εγώ τον κοχλία τον είναι να τραβάει 0.5" και αναμονή 6", οπότε δεν μπορώ να πω για μεγαλύτερα διαστήματα. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι στο δικό μου λέβητα (Pelletech 50-110) η συχνή και σταθερή παροχή καυσίμου δίνει τα καλύτερα αποτελέσματα.
2. Και εμένα μου κολλούσε στα πλάγια του σιλό, ανά μερικές ώρες θέλει ανακάτεμα!
3. Το ίδιο
4. Με τις μικές αυξομειώσεις του αέρα που έκανα (από 29-34 στο δικό μου λέβητα) δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Ούτε παρατήρησα κάποια σημαντική απώλεια απόδοσης όταν μείωσα (λίγο) το χρόνο τροφοδοσίας για τον ίδιο λόγο που το έκανες κι εσύ.
5. Το ίδιο

Και τέλος, κι εγώ παρατήρησα το ίδιο φαινόμενο που παρατήρησες κι εσώ σχετικά με κάποιες γυαλάδες. Περίεργο, ε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88660 από fritakos
Τελικά νομίζω οτι είναι η φυση του υλικου και οχι τόσο θέμα ρυθμίσεων.

Νομίζω οτι δεν αξιζει τον κόπο για την διαφορά τιμής που έχει. Ενα μέρος της διαφοράς χανεται γιατι καις περισσότερο βάλε και τον συχν'οτερο καθαρισμό...

Οι πιο εμπειροι τη λένε.. καμία συμβουλή ...;;; ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88817 από electron
Θα σου πω και εγώ την γνώμη μου που καίω πυρηνοξυλο εδώ και 2 μήνες.

Όσο λιγότερο μυρίζει το πυρηνοξυλο τόσο καλύτερο είναι από την ένια ότι δεν έχει ζυμωθεί από την υγρασία που μπορεί να μαζέψει ειδικά όταν έχει υγρασία ο χώρος αποθήκευσης του και ειδικά επίσης όταν δεν είναι σακιασμένο και είναι σε μεγάλους σορούς χύμα.

Επίσης παίζει και ρόλο πόσο καλά κοσκινισμένο είναι.. πάντα πρέπει να προσεχείς γιατί περνάνε πέτρες οι οποίες μπορεί να σου μπλοκάρουν η να σου καταστρέψουν και τον κοχλία.

Έχει καλή θερμογόνο δύναμη από ότι έχω καταλάβει σε σχέση με το πέλλετ.

Θετικά :

1) Τιμή και καλή θερμογόνο απόδοση

2) διατίθεται και σε 30αρια κιλά που είναι καλύτερα για την τροφοδοσία του σιλό.. και χειρότερο ίσως για την μέση…

Αρνητικά :

1) Μπορεί πολύ εύκολα να μαζέψει υγρασία σε (σχέση με το πέλλετ), και να δημιουργήσει πίσσα στον λέβητα η και υπερβολική κάπνα κατά την καύση.

2) Μυρίζει “ιδιαίτερα” σε σχέση με το ξύλο πράγμα που μπορεί να ενοχλήσει κάποιον γείτονα με ότι επακόλουθο μπορεί να έχει αυτό. Επίσης καπνίζει πιο πολύ από το πέλλετ καθώς περιέχει και ένα ποσοστό λαδιού.

3) Έχει πολύ συχνότερο καθάρισμα του λέβητα και δημιουργία πολύ περισσότερης σταχτής σε σχέση με το πέλλετ.

4) Θέλει έλεγχο σε ότι αφορά ότι μπορεί να έχει πέτρες (για το θέμα κοχλία) , και έχει πετραδάκια σίγουρα τα οποία βουλώνουν την εστία καύσης η οποία θέλει καθάρισμα.

5) επειδή είναι σε σκόνη πόλοι λέβητες με τον αέρα το σκορπάνε με αποτέλεσμα να αργεί να ξεκινήσει να καίει.

Εγώ προσωπικά έχω κουραστεί από όλα αυτά και προτιμώ το πέλλετ. Επίσης ένας καλός συνδυασμός είναι πυρηνοξυλο με πέλλετ για να υπάρχει και κάποια οικονομία.

Επίσης πρόσφατα δοκίμασα και πέλλετ από πυρηνοξυλο, αλλά δυστυχώς είχα καπνό στο σιλό ότι ρυθμίσεις και να έκανα όποτε το απόκλεισα.

Τώρα από θέμα μυρωδιάς σε μια ερευνά που έκανα στο διαδικτυο βρήκα ότι
Το πυρηνοξυλο έχει χαρακτηριστεί προτιμητέο από τα ορυκτά καύσιμα (πετρέλαιο, φυσικό αέριο).

Τώρα από εκεί και πέρα η απόφαση είναι δικιά σου..

Παραθετω τα Links για ενημερωτικους λογους..

Έγγραφο πυρηνοξυλου

"παράπονα που εκφράστηκαν από περίοικους (blog)"


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88824 από egglezos

electron έγραψε: 5) επειδή είναι σε σκόνη πόλοι λέβητες με τον αέρα το σκορπάνε με αποτέλεσμα να αργεί να ξεκινήσει να καίει.


ή παίρνεις έναν λέβητα που έχει σχεδιαστεί από την αρχή να καίει πυρηνόξυλο...

Το επαναλαμβάνω και άς γίνομαι κουραστικός: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΕΒΗΤΕΣ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΠΥΡΗΝΟΞΥΛΟ!!

μήν παιδεύεστε με δοκιμές...άν ο λέβητας δεν το προδιαγράφει ώς καύσιμο, μήν ασχολείστε...δεν είναι φτιαγμένος έτσι, στην τροφοδοσία, στην έξοδο της καμινάδας, στις θερμαντικές επιφάνειες, στην προώθηση του υλικού, στην εστία, κτλ κτλ κτλ...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88829 από vag1234
Να σας πω.

Αν το πυρηνόξυλο σου έρχεται τελική τιμή μέχρι 140€ (κοσκινισμένο) τότε μόνο συμφέρει..
Προτιμότερη είναι η καύση ξερής Πυρήνας με χαμηλή υγρασία από θέμα κατάλοιπων και τελική τιμή μέχρι 140€..
Εμένα που μου έρχεται τελική τιμή 200€/τον κατέληξα ότι με συμφέρει να καίω πέλλετ με τιμή μέχρι 290€/τον τελική στην έδρα μου (αντε 300€ με βία)..
Η θερμογόνος του πυρηνόξυλου επειδή συνήθως έχει >10% υγρασία δεν ξεπερνάει τα 3,72KW/kg ή 3200Kcal/kg..
To 3500kcal/kg προς το παρόν δεν υπάρχει..
Ειδικά το μη κοσκινισμένο πυρηνόξυλο πολλές φορές δεν ξεπερνάει τις 3100kcal/kg με τίποτα..
Δεν συμφέρει σε οικιακούς λέβητες να καις μη κοσκινισμένο πυρηνόξυλο.
Το πέλλετ πυρηνόξυλου δεν συμφέρει, καις κοσκινισμένο πυρηνόξυλο αντί αυτού..

Μέχρι σήμερα έχω κάψει 3550 kg πυρηνόξυλο Χ 3,72 kw/kg= 13206kw , 3550 X 0,2 €/kg= 710 €

13206 kw / 5 kw/kg πέλλετ = 2640 kg Χ 0,30 = 792,0€ (με 1% στάχτη)

Πολύ καλό πέλλετ με 5,3KW/kg
13206 Kw/5,3kw/kg = 2492 kg X 0,36 €/kg = 897 € (με 0,5% στάχτη)

Συμφέρει να καίω πυρηνόξυλο με όλη αυτή την βαβούρα που έχει???

Μάλλον όχι αρκεί να είναι λογική η τιμή του πέλλετ....

Το μόνο ίσως που συμφέρει είναι να ανακατεύω 3 σακιά πέλλετ με 1 σακκί πυρηνόξυλο..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88831 από parth

vag1234 έγραψε: Να σας πω.

Αν το πυρηνόξυλο σου έρχεται τελική τιμή μέχρι 140€ (κοσκινισμένο) τότε μόνο συμφέρει..
Προτιμότερη είναι η καύση ξερής Πυρήνας με χαμηλή υγρασία από θέμα κατάλοιπων και τελική τιμή μέχρι 140€..
Εμένα που μου έρχεται τελική τιμή 200€/τον κατέληξα ότι με συμφέρει να καίω πέλλετ με τιμή μέχρι 290€/τον τελική στην έδρα μου (αντε 300€ με βία)..
Η θερμογόνος του πυρηνόξυλου επειδή συνήθως έχει >10% υγρασία δεν ξεπερνάει τα 3,72KW/kg ή 3200Kcal/kg..
To 3500kcal/kg προς το παρόν δεν υπάρχει..
Ειδικά το μη κοσκινισμένο πυρηνόξυλο πολλές φορές δεν ξεπερνάει τις 3100kcal/kg με τίποτα..
Δεν συμφέρει σε οικιακούς λέβητες να καις μη κοσκινισμένο πυρηνόξυλο.
Το πέλλετ πυρηνόξυλου δεν συμφέρει, καις κοσκινισμένο πυρηνόξυλο αντί αυτού..

Μέχρι σήμερα έχω κάψει 3550 kg πυρηνόξυλο Χ 3,72 kw/kg= 13206kw , 3550 X 0,2 €/kg= 710 €

13206 kw / 5 kw/kg πέλλετ = 2640 kg Χ 0,30 = 792,0€

Συμφέρει να καίω πυρηνόξυλο με όλη αυτή την βαβούρα που έχει???

Μάλλον όχι αρκεί να είναι λογική η τιμή του πέλλετ....


Για να συνεχισω τον συλλογισμο σου: 13206kw θερμικη αξια πυρηνοξυλου Χ0.75 αποδοση πυρηνολέβητα=9904.5kw και θες 710E οπως γραφεις

Για τηην ιδια ενεργεια σε λεβητα πελλετ υψιλής αποδοσης>90% ηθελες:
9904.5/0.9 /5kw/kg πελλετ = 2201 kgr X0.30 = 660E

Αρα πιο φθηνο το πελλετ απο το πυρηνοξυλο!
Βεβαια εχεις αρχικη παραδοχή υψηλη τιμή για πυρηνόξυλο (200 Ε/tn)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ