Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123870 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό
καθαρίσε την καμιναδα και την οριζοντια σωληνα που ενωνεται με τον λεβητα.
Δεν ξερω τον λεβητα σου αλλα οταν βλεπω καπνο στο σιλο μου ξεκιναω σχολαστικο καθαρισμα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125851 από d_parianos
Απαντήθηκε από d_parianos στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό
Καλησπερα στην ομορφη παρεα του energ, χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε.
Ειμαι κατοχος του Lacerta 25 εδω και ενα χρονο και εχω απογοητευτει πληρως απο το εν λογο μηχανημα. Πρωτα απο ολα να ξεκαθαρισουμε οτι ο λεβητας δεν κανει για πελλετ. Ειναι σχεδιασμενος στο να καει μονο πυρηνοξυλο και οποιανδηποτε αλλν μορφη βιομαζας εκτος απο πελλετ. Αυτο γιατι, με το πελλετ, οταν ο θερμοστατης χωρου, δωσει εντολη στο λεβητα να σβησει, η καφτρα συνεχιζει και καει με αποτελεσμα να συνεχιζει προς το σιλο με πολυ "κακα" αποτελεσματα.
Με τον παραπανω λεβητα η οικονομια στο καυσιμο ειναι αγνωστη λεξη αφου για να αποδωσει πληρως η θερμοκρασια καυσαεριων ειναι >250C (χωρις επιβραδυντες βεβαιως βεβαιως) με αποτελεμα την κατασπαταληση καυσιμου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125879 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό

d_parianos έγραψε: Καλησπερα στην ομορφη παρεα του energ, χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε.
Ειμαι κατοχος του Lacerta 25 εδω και ενα χρονο και εχω απογοητευτει πληρως απο το εν λογο μηχανημα. Πρωτα απο ολα να ξεκαθαρισουμε οτι ο λεβητας δεν κανει για πελλετ. Ειναι σχεδιασμενος στο να καει μονο πυρηνοξυλο και οποιανδηποτε αλλν μορφη βιομαζας εκτος απο πελλετ. Αυτο γιατι, με το πελλετ, οταν ο θερμοστατης χωρου, δωσει εντολη στο λεβητα να σβησει, η καφτρα συνεχιζει και καει με αποτελεσμα να συνεχιζει προς το σιλο με πολυ "κακα" αποτελεσματα.
Με τον παραπανω λεβητα η οικονομια στο καυσιμο ειναι αγνωστη λεξη αφου για να αποδωσει πληρως η θερμοκρασια καυσαεριων ειναι >250C (χωρις επιβραδυντες βεβαιως βεβαιως) με αποτελεμα την κατασπαταληση καυσιμου.


1. Αν δεν έχει σύστημα συντήρησης φλόγας μπορείς να το κάνεις εύκολα παρεμβάλλοντας ενα χρονικό ρελέ ώστε να μην σου γυρίζει πίσω η φλόγα. Να δίνει εντολή δηλαδή να δουλεύει ο λέβητας κάθε 2 ώρες για 5 λεπτά.
2. Γιατί 250 βαθμούς θερμοκρασία καυσαερίων? Ποια είναι η ζητούμενη θερμοκρασία νερών στον λέβητα σου Π.χ. 70 βαθμούς? Κόφτρες μπορείς να προσθέσεις εύκολα. Υπάρχουν στο εμπόριο και δεν είναι ακριβές..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126125 από d_parianos
Απαντήθηκε από d_parianos στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό
Αγαπητε Vag,

1. Ο συγκεκριμενος λεβητας εχει συντηρηση φλογας οταν τα νερα του φτασουν στους 35 C και δουλευει μεχρι να φτασουν στους 40 C δηλαδη λιγο πριν παρει ο κυκλοφορητης. Αυτες ειναι οι εργοστασιακες του ρυθμισεις.
Τωρα, τα νερα τα εχω στους 68 C με το αερα στο 25%, τροφοδοσια 2 και αναμονη 40 για πελλετ της Αλφα.

2. Δεν θα ηταν προτιμοτερο ο Τουρκος, οπως εχει κανει στον Thermodinamik να προβλεψει τους επιβραδυντες καυσαεριων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126127 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό

d_parianos έγραψε: Αγαπητε Vag,

1. Ο συγκεκριμενος λεβητας εχει συντηρηση φλογας οταν τα νερα του φτασουν στους 35 C και δουλευει μεχρι να φτασουν στους 40 C δηλαδη λιγο πριν παρει ο κυκλοφορητης. Αυτες ειναι οι εργοστασιακες του ρυθμισεις.
Τωρα, τα νερα τα εχω στους 68 C με το αερα στο 25%, τροφοδοσια 2 και αναμονη 40 για πελλετ της Αλφα.

2. Δεν θα ηταν προτιμοτερο ο Τουρκος, οπως εχει κανει στον Thermodinamik να προβλεψει τους επιβραδυντες καυσαεριων?


Την συντήρηση μπορείς να την φτιάξεις εύκολα όπως θες, μέσω ενός χρονικού.
Θα έπρεπε να έχει επιβραδυντές αλλά τώρα που δεν έχει μπορείς να προσθέσεις.
Ας με διορθώσει ο primus45 αλλά νομίζω ότι ούτε ο primus δεν έχει κόφτρες..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126143 από d_parianos
Απαντήθηκε από d_parianos στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό
Ετσι κι αλλιως η αποφαση για την αλλαγη του συγκεκριμενου λεβητα εχει παρθει και ετσι ειναι θεμα ημερων να παω σε κατι λιγοτερο αγχωτικο (θελω να πιστευω) και οικονομικο στην χρηση.
Ειμαι σε φαση και εχω καταληξει στον www.thermostahl.gr/product_detail.jsp?prdId=PSA&extLang= με εναν καυστηρα www.thermostahl.gr/product_detail.jsp?prdId=PELLTECH&extLang= ή www.thermostahl.gr/product_detail.jsp?prdId=MEGATHERM&extLang=

Ποια ειναι η γνωμη σας? Παρακαλω πολυ την βοηθεια σας αφου οσο κι αν εψαξα στο forum δεν βρηκα θεματα με τους παραπανω καυστηρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ